Nejlepší nafukovací postele

Nejlepsi Nafukovaci Matrace

Chcete prakticky vyřešit přistýlku pro hosty? Potřebujete nafukovací postel, na které se kvalitně a pohodlně vyspíte? Jsme odborníci na zdravý spánek, takže jsme se v našem testu zaměřili na nafukovací postele a matrace na spaní. V tomto článku se zaměříme na to, jak takovou nafukovací postel správně vybrat, ale také se s vámi podělíme o tipy na ty nejlepší nafukovací postele.

3 nejlepší nafukovací postele v roce 2025

1. místo

Bestway Air Bed Komfort Queen

dvoulůžko – 203x152x46 cm

Dvojluzko Best Air Bed Queen
Cena od 1999 Kč
Zobrazit nabídky

Proč má toto hodnocení

Poskytuje zádům optimální podporu díky vzduchovému jádru a speciálnímu podpůrnému systému. 

2. místo

Intex Air Bed Comfort-Plush

jednolůžko – 99x191x33 cm

Intex Air Bed Jednoluzko
Cena: 1380 Kč
Zobrazit nabídky

Proč má toto hodnocení

Technologie Fiber-Tech™ a konstrukce série Dura-Beam Deluxe umožňuje dokonale příjemný a osvěžující spánek.
Příjemný semišový povrch a drážkování zabraňuje sklouznutí ložního prádla z postele během spánku.

3. místo

Intex Air Bed Comfort-Plush

dvoulůžko – 152x203x33 cm

Intex Air Bed Dvouluzko
Cena: 1690 Kč
Zobrazit nabídky

Proč má toto hodnocení

Zdravé a pohotové spaní.
Technologie Fiber-Tech™ a konstrukce série Dura-Beam Deluxe umožňuje dokonale příjemný a osvěžující spánek.
Příjemný semišový povrch a drážkování zabraňuje sklouznutí ložního prádla z postele během spánku.

Recenze nafukovacích postelí a matrací na spaní

1. Bestway Air Bed Komfort Queen – dvoulůžko

Pokud hledáte rychlé a skladné řešení pro ubytování Vašich hostů, Air Bed Komfort je tou dobrou volbou! Naše nafukovací lůžko se dodává v sadě s kompresorem, který umožňuje rychlé nafouknutí lůžka a jeho následnou snadnou skladovatelnost. Užívejte si pohodlné a kvalitní spaní kdykoliv je to potřeba a překvapte své hosty komfortním přespáním bez trapasů.

Výhody proč ANO

  • Jednoduché použití
  • Rozumná cena
  • Rychlé nafouknutí
  • S kompresorem

Nevýhody proč NE

  • Nejspíš nic

2. Intex Air Bed Comfort-Plush Twin – jednolůžko

Nemáte doma dostatek prostoru? Alternativou je jednolůžková varianta nafukovací postele Intex Air Bed. Stejně jako dvoulůžková verze se může pochlubit extra výškou 46 centimetrů, poměrně vysokou nosností (136 kilogramů) a nafukovacím rámem. Součástí matrace je také integrovaný kompresor a praktická taška pro snadné přenášení. Rozměry jednolůžka jsou prostorných 91 x 199 centimetrů.

Výhody proč ANO

  • Příjemný semišový povrch
  • Nafukovací rám
  • Integrovaný kompresor
  • Součástí balení je praktická taška

Nevýhody proč NE

  • Vyšší hmotnost
  • Vyšší cena

3. Intex Air Bed Ultra Plush Queen – dvoulůžko

Hledáte skutečně pohodlnou nafukovací matraci? Sázkou na jistotu je extra vysoká nafukovací postel značky Intex. Díky výšce 46 centimetrů a nafukovacímu rámu nabídce opravdové pohodlí. Toto dvoulůžko o rozměrech 152 x 203 centimetrů je má nosnost až 272 kilogramů. Vzhledem k vyšší hmotnosti 9 kg je vhodná jako domácí přistýlka, naopak se nehodí do stanu či auta. Nafukovací postel je doplněna integrovaným kompresorem, který ji nafoukne během čtyř minut.

Výhody proč ANO

  • Příjemný semišový povrch
  • Nafukovací rám
  • Integrovaný kompresor
  • Součástí balení je praktická taška

Nevýhody proč NE

  • Vyšší hmotnost
  • Vyšší cena

4. Intex Air Bed Classic Downy – dvoulůžko

V případě, že hledáte funkční, avšak levnější model, vhodnou volbou je nafukovací matrace Intex Air Bed Classic Downy. Dvoulůžko o rozměrech 183 x 203 centimetrů vám nabídne stále pohodlnou výšku 25 centimetrů, díky které je výrazně skladnější a přenosnější. Nafukovací matrace je vyrobena z odolných materiálů, které jsou vhodné i pro venkovní použití. Při stanování oceníte také poměrně nízkou hmotnost 4,5 kilogramů. Matraci doplňuje integrovaný nafukovací ventil 2v1 pro rychlé a pohodlné nafouknutí i vyfouknutí

Výhody proč ANO

  • Příznivá cena
  • Integrovaný ventil
  • Poměrně nízká hmotnost
  • Dlouhá životnost

Nevýhody proč NE

  • Nižší výška (nevhodná pro dlouhodobější přespávání)

5. Intex Air Bed Classic Downy – jednolůžko

Tuto nafukovací postel pořídíte i v jednolůžkové verzi, která se díky opravdu nízké hmotnosti 2,5 kilogramů hodí i pro cestování. Díky odolnému provedení ji můžete využít jak na spaní v autě, tak ve stanu. Matraci o rozměrech 99 x 191 centimetrů a výšce 25 centimetrů snadno vyfouknete a nafouknete pomocí integrovaného ventilu. Nosnost matrace 136 kilogramů.

Výhody proč ANO

  • Příznivá cena
  • Integrovaný ventil 2v1 
  • Poměrně nízká hmotnost (2,5 kg)
  • Díky kompaktním rozměrům vhodná i na kempování

Nevýhody proč NE

  • Nižší výška (nevhodná pro dlouhodobější přespávání)

Rozdíl mezi spaním na nafukovací matrací a na posteli

Přestože se při nákupu můžete setkat s produkty označenými jako nafukovací postel, jedná se pouze o jiný název pro nafukovací matraci. Nenechte se tedy zmást – ačkoliv se může z názvu nafukovací postel zdát, že poskytne mnohem vyšší úroveň pohodlí a podpory než nafukovací matrace, jde o totožný produkt. V obou případech se jedná o skladnou matraci bez pevného rámu i výplně, kterou lze v případě potřeby nafouknout, a během chvilky tak vytvořit pohodlné zázemí pro nocleh.

Zatěžkávací test nafukovací postele

Před zahájením testování nafukovací postele je důležité, abyste nafoukli postel podle návodu. Poté je dobré zkontrolovat, zda jsou všechny její části v pořádku a zda nejsou žádné praskliny nebo poškození. Potom je třeba postel vyzkoušet a zkontrolovat, zda se dobře nafukuje a zda je pohodlná. Pak byste měli zkontrolovat, zda se postel rychle vyfukuje a zda se dá snadno sbalit. Dalším důležitým krokem je zkontrolovat, zda jsou všechny švy pevné a zda jsou kvalitní materiály použité k výrobě postele.

Tento test nezkoušejte doma, protože nafukovací postel není trampolína. Nicméně toto video sem dáváme kvůli představě, jak jsou nafukovací postele pevné a stabilní.

Jak vybrat nafukovací postel?

Ačkoliv se na první pohled může zdát nákup nafukovací matrace poměrně přímočarý, měli bychom si při výběru dát pozor hned na několik důležitých kritérií. Ta se odvíjí nejen od četnosti, s jakou budeme nafukovací postel používat, ale také požadovaných rozměrů, hmotnosti, nosnosti či materiálu a typu provedení. 

Tip

Nafukovací matrace nejsou většinou vhodné pro stálé spaní. Pro tyto účely jsou lepší klasické matrace, které mají pevnější materiály a propracovanou konstrukci. V našem srovnání najdete takové nejlepší matrace, které se dají v současné době koupit.

1. Rozměry: délka, šířka a výška 

Úplně prvním kritériem, na které bychom se měli zaměřit, jsou rozměry nafukovací matrace. V potaz musíme brát jak její velikost v nafouknutém stavu, tak ve složeném, a to zejména v případě, že ji hodláme využívat na cestách. 

Pokud zamýšlíte nafukovací postel využívat pouze jako přistýlku pro hosty, ve složeném stavu si můžete dovolit o něco větší rozměry a hmotnost. Naopak při cestování se vyplatí zakoupit spíše kompaktnější a lehčí model. K dostání jsou nafukovací matrace, které lze složit na rozměr 20 až 50 cm na šířku a 10 až 40 cm na délku. U opravdu malých rozměrů však počítejte se sníženým komfortem.

Co se týká rozměrů nafouknuté matrace, k dostání jsou především klasická jednolůžka o velikosti 90 x 200 cm, výjimkou však nejsou ani atypické rozměry. Pokud cestujete v páru, vyplatit se může také investice do dvoulůžka, které zabere méně místa než dvě samostatné nafukovací matrace. Dvoulůžka jsou obvykle k dostání ve standardním rozměru 180 x 200 centimetrů, případě menší varianta 160 x 200 cm. V drtivé většině případů se jedná o stejné rozměry jako u klasických matracích, díky čemuž není problém na nafukovací matraci použít obyčejné ložní prádlo a prostěradla.

V neposlední řadě bychom při výběru neměli zapomínat také na vhodně zvolenou výšku. Zejména při venkovním použití oceníte vyšší matrace, které poskytnou lepší tepelnou izolaci i komfort, v případě extra vysokých matracích také pohodlné vstávání. 

Na druhou stranu je třeba brát v potaz skladnost matrace, a to jak ve složeném, tak nafouknutém stavu. Platí proto jednoduché pravidlo: Zatímco pro použití nafukovací matrace jako přistýlky pro hosty si můžeme dovolit komfortní matraci o výšce nad 40 cm, při použití pod stanem a v autě by její výška neměla překročit 20 cm. Zároveň nejsou příliš vhodnou volbou ani nafukovací postele pod 7 cm. Ty se vzhledem k poměrně nízkému pohodlí hodí spíše jako záložní matrace pro případ nouze, případně jako komfortnější alternativa obyčejné karimatky.

2. Jednolůžko nebo matrace pro dva

Jak jsme již zmiňovali, k dostání jsou jak jednolůžkové matrace, tak nafukovací postele pro dvě osoby. Ty oceníte zejména z hlediska skladnosti, kdy ve složeném stavu obvykle zabírají méně místa než dvě jednotlivá jednolůžka. Zároveň se může jednat o vhodnou volbu v případě, že hledáte vhodnou přistýlku pro hosty – pohodlně se na nich vyspí i vyšší osoby či lidé s nadváhou. Vždy však myslete na dostupný prostor, a to jak doma, tak ve stanu či v autě.

3. Typy matrací

Kromě rozdělení na jednolůžko a dvoulůžko se můžeme setkat také s dělením podle účelu použití, a to například do stanu, do auta či jako přistýlka pro hosty. Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody.

Do stanu

Už vás omrzelo spaní na nepohodlných karimatkách, skrz které cítíte každou nerovnost i kámen? V tom případě je čas vyměnit obyčejnou karimatku za nafukovací matraci do stanu. Ohled bychom při výběru měli brát nejen na vhodné rozměry a výšku, ale také materiál. Ten by měl být odolný, nepromokavý a v ideálním případě také disponovat protiskluzovou úpravou. Při výběru počítejte s omezeným prostorem, a volte tedy spíše nižší matrace. 

Do auta

Nafukovací matraci však využijete i v případě, že se místo stavění stanu rozhodnete na cestách přespat v autě. I v tomto případě je třeba věnovat zvýšenou pozornost rozměrům nafukovací matrace, které by měly kopírovat vnitřní prostor auta.

Pokud zvolíte příliš velkou nafukovací matraci, při rozložení v autě se bude prohýbat, což výrazně zkracuje její životnost. Řada prodejců naštěstí nabízí speciální modely určené speciálně na zadní sedačky auta, díky čemuž si nemusíte s dostatečným prostorem lámat hlavu.

Přistýlka nejen pro hosty na spaní

Nafukovací matrace vám přijde vhod nejen při dovolené dovolené v kempu, ale také při nečekané návštěvě hostů – stačí matraci nafouknout a přistýlka je okamžitě k dispozici. Využití najde například i při dětských narozeninových oslavách, případně u prarodičů, kteří nemají pro vnoučata samostatný pokoj, respektive postel. V těchto případech jsou ideální volbou vyšší matrace, které poskytnou pohodlnou a plnohodnotnou alternativu běžné postele, a jsou tedy ideální i k dlouhodobějšímu používání.

4. Materiál nafukovací matrace

Dalším velice důležitým kritériem je materiál, ze které je nafukovací matrace vyrobena. I v tomto případě by se měl zvolený materiál odvíjet od zamýšleného použití matrace.

Povrch

Většina nafukovacích postelí je vyrobena z PVC, případě vinylu či polyuretanu. Hlavní výhodou těchto materiálů je vysoká odolnost a dlouhá životnost, díky čemuž se hodí i pro venkovní použití. Obloukem se vyhněte nafukovacím matracím vyrobeným čistě z gumy či plastu, které nejsou příliš komfortní na dotek, a to zejména v horkém letním počasí. Příjemnější alternativou jsou nafukovací postele se semišovou či velurovou povrchovou úpravou.

Velice důležitá je rovněž tloušťka materiálu – zatímco levnější (a méně odolné) modely mají zpravidla materiál o tloušťce kolem 0,4 cm, odolnější nafukovací matrace se mohou pochlubit materiálem o tloušťce 0,6 cm. Na druhou stranu však silnější materiál výrazně zvyšuje celkovou hmotnost nafukovací postele.

Vnitřní provedení

Jelikož u vnitřní konstrukce matrace je spíše než pohodlí důležitá funkčnost, vybírejte matrace vyztužená polyesterovými přepážkami. Ty poskytují dostatečnou pevnost, dobrou stabilitu a ideální tepelnou izolaci. Poznáte je podle typických koleček a dalších vzorů na povrchu matrace.

Druhou dostupnou variantou jsou nafukovací matrace vyztužené polyesterovými vlákny. Obecně jsou však vhodnější spíše matrace s přepážkami, které se na rozdíl od nafukovacích matrací s vlákny méně vyfukují a méně se prohýbají, díky čemuž nabídnou větší pohodlí. 

5. Nosnost matrace

Zejména v případě, že nafukovací matraci pořizujete jako přistýlku pro hosty, nezapomeňte při výběru vzít v potaz její nosnost. Ta se zpravidla pohybuje od 130 do 300 kilogramů. Raději vždy sáhněte po spíše vyšší nosnosti – v případě jejího přesáhnutí může dojít nejen k ucházení vzduchu, ale také prasknutí matrace. Na to myslete i při výběru dvoulůžkové nafukovací postele, kdy je třeba sečíst hmotnost obou osob.

6. Hmotnost matrace

V neposlední řadě je třeba hledět také na hmotnost samotné matrace. Zatímco v případě domácího použití lze zvolit těžší modely (u kterých se hmotnost může vyšplhat až k 10 kilogramům), v případě stanování sáhněte po lehčích matracích kolem 2 kilogramů. Zlatou střední cestou jsou nafukovací postele o hmotnosti 3 až 5 kilogramů, které jsou dostatečně lehké, ale stále nabídnou pohodlnou výšku a rozměry.

7. Pozor na příslušenství

Na závěr nezapomeňte při výběru na vhodné příslušenství. Jedná se zejména o pomůcky k nafouknutí matrace. Mnoho výrobců dodává nafukovací matrace s nožní či ruční pumpičkou, nejpraktičtější variantou je elektrická pumpa, případně integrovaný kompresor. U těchto modelů je však třeba počítat s o něco vyšší cenou. 

Kromě pumpičky či kompresoru by měla matrace obsahovat také lepení pro případ poškození povrchového materiálu, případně také zabudovaný polštář či praktický obal, který usnadní přenášení a skladování nafukovací matrace. A pokud vyrážíte pod stan, vhod vám přijde také zateplená deka, která zlepší tepelnou izolaci matrace.

Je nafukovací postel (matrace) vhodná na dlouhodobé spaní?

Ano, existují nafukovací matrace, které jsou vhodné pro dlouhodobé spaní. Nejlepší volbou jsou nafukovací matrace s vysoce kvalitními materiály a potahem, který je příjemný na dotek a dokonale se přizpůsobí vašemu tělu. Vysoce kvalitní nafukovací matrace mají také lepší tepelnou regulaci a mohou být vybaveny speciálními technologiemi, jako je například nastavitelná tuhost. Tyto matrace jsou obvykle vyrobeny z lehčích materiálů, takže jsou lehčí na manipulaci a přenášení.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *