Nejlepší výplň do polštářů

Nejlepsi Vyplne Do Polstaru

Přestože se nákup polštáře může zdát jako poměrně jednoduchá záležitost, měli bychom při výběru dbát na několik kritérií, a to zejména na druh výplně. Pokud jste si až dosud mysleli, že jsou všechny polštáře naplněny stejným materiálem, jste na správném místě. V dnešním článku se nejen podíváme na dostupné druhy výplní, ale také vám poradíme, jak vybrat tu nejlepší.

Tipy, kde koupit výplně do polštářů nebo polštáře

Jaké jsou druhy výplní polštářů?

Teď se však již pojďme zblízka podívat na nejoblíbenější druhy výplní, tedy například peří, vlnu, duté vlákno či paměťovou pěnu. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá především v jejich původu, tedy zda jsou přírodní či umělé, případně ceně. Každá z těchto kategorií má svá pro a proti. 

Peří

Začneme výplní, která má nejdelší tradici ze všech, a to peřím. Jakožto přírodní materiál má peří výborné vlastnosti, především co se týká vzdušnosti, měkkosti a lehkosti. Nejen, že dobře absorbuje vlhkost, ale také se může chlubit opravdu dlouhou životností – při vhodné péči může vydržet až desítky let.

Odolnost však úzce souvisí s kvalitou zvoleného peří. Nejčastěji se setkáme s draným nebo prachových husím, případně kachním peřím. Vzhledem ke kvalitě je však třeba počítat s vyšší cenou. Nevýhodou může být fakt, že na peří jsou některé osoby alergické. Také je vzhledem k vysoké absorpční schopnosti třeba dát pozor na namočení polštáře, mohlo by dojít k plesnivění.

Bio výplně


Skutečný boom zažívají v posledních letech přírodní bio výplně, ve většině případů z pohankových či špaldových slupek. Tato tradiční náplň zaujme hlavně svou schopností držet teplo, díky čemuž můžeme polštáře s bio náplní používat k prohřátí průdušek či bolavých kloubů. Hlavní nevýhodou je zejména vyšší váha. 

Vlna

Další přírodní výplní je vlna, která vyniká svou schopností udržet teplo a odvádět vlhkost. Navíc díky obsahu lanolinu přirozeně odpuzuje roztoče a špínu, což znamená, že déle vydrží čistá. Není však příliš vhodná pro alergiky, konkrétně osoby alergické na prach. Ovčí rouno má totiž tendenci v sobě prach hromadit i navzdory častému čištění.

Duté vlákno

Pokud hledáte levnější variantu přírodních výplní, vhodnou volbou by mohlo být duté vlákno. Přestože se jedná o umělý materiál, pochlubit se může vzdušností, lehkostí a skvělými izolačními vlastnostmi. Na rozdíl od některých přírodních materiálů můžeme duté vlákno prát až na 95 stupňů Celsia, díky čemuž je vhodné i pro alergiky. Nevýhodou je tendence ke slehávání, to však vyřeší rychlé protřepání polštáře. Pozor dejte také na vysokou izolační schopnost – zatímco v zimě vyhřátý polštář oceníte, v létě vám může hřejivý polštářek znepříjemňovat spánek.

Paměťová pěna

Paměťovou pěnu zná asi každý, kdo někdy řešil bolest zad či krční páteře. Vyniká zejména svou elastičností a potřebnou podporou pro hlavu i páteř. Kromě toho se vyznačuje tuhostí a nepropustností, tedy prostředním nevhodným pro roztoče. Jedná se tedy o praktickou volbu pro všechny alergiky. Přestože samotnou pěnu zpravidla prát nemůžeme, ve většině případů je opatřena pratelným povlakem. Co se týká nevýhod, kromě vysoké ceny některým lidem vadí specifický chemický pach paměťových pěn, není to však pravidlem. 

Jak vybrat výplň polštáře?

Při samotném výběru výplně polštáře je třeba si odpovědět na několik otázek týkajících se nejen našeho rozpočtu, ale především našeho zdravotního stavu a spánkových návyků.

Kolik jsem ochotný za výplň zaplatit?

První otázka by se měla týkat naší finanční situace. Pokud hledáte spíše levnější řešení, rozhodně nesahejte po drahých přírodních materiálech ve formě peří. Mnohem úspornější variantou je duté vlákno.

Jaké množství výplně potřebuji?

Dále bychom si měli ujasnit, jak velké množství výplně je vlastně potřeba. Jiné množství je nutné k naplnění malého polštářku na sedačku, a jiné na klasický polštář na spaní. Zároveň myslete na to, že každému z nás je pohodlné jiné množství náplně – zatímco někteří lépe usínají na nižším polštáři, mnoho lidem vyhovuje spíše plnější polštář.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *