Lamelový nebo laťkový rošt – který vybrat?

Latkovy Nebo Lamelovy Rost

Bolí vás záda či vás v poslední době začala trápit nespavost? Pokud jste si v posledních letech nepořídili novou postel, kámen úrazu možná leží právě zde. Přestože pohodlný spánek závisí především na vhodně zvolené matraci, zapomínat byste neměli ani na pečlivý výběr roštu. A jelikož je k dostání opravdu velké množství typů roštů do postele, v následujících řádcích pro vás mám tipy, jaký rošt vybrat. Tak pojďme na to!

Proč je důležité vybrat vhodný rošt do postele?

Možná si pokládáte otázku, proč je vlastně výběr vhodného roštu natolik zásadní. Přestože matrace je bezpochyby nejdůležitější součástí postele, nesprávně zvolený rošt vám v případě několikatisícové investice do kvalitní matrace udělá pořádnou čáru přes rozpočet. Je totiž důležitý nejen z hlediska odvětrávání (a tedy i prodloužení životnosti matrace), ale také pohodlí. A jak můžu dosvědčit ze své vlastní zkušenosti, nevhodný rošt je poměrně častou příčinou bolavých zad a probdělých nocí. 

Jak vybrat rošt do postele?

Zatímco o výběru matrace toho bylo napsáno a řečeno opravdu mnoho, výběr roštu bývá často opomíjen. Často se spokojíme s roštem, který je součástí postele, a spíše než na funkčnost hledíme na design. To je však chyba. V potaz musíme vzít nejen svou tělesnou hmotnost, respektive nosnost roštu, ale také typ matrace. A v neposlední řadě je třeba zvážit také cenu – podobně jako u matrací si i v případě roštů za kvalitu mnohdy musíme připlatit.

Druhy roštů

Jakmile si ujasníte všechny potřebné parametry, tedy potřebnou nosnost, typ zvolené matrace či cenovou kategorii, do které se chcete vejít, přichází čas na výběr vhodného typu. Setkat se můžeme s celkem třemi základními typy, konkrétně s rošty lamelovými, laťkovými a polohovatelnými. Po jakém však sáhnout a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Laťkový rošt

Laťkový rošt patří mezi nejrozšířenější typy. Zpravidla se jedná o řadu dřevěných latěk spojených textilními popruhy. Přestože můžete narazit na různé typy dřeva, nejčastější volbou jsou pro svou nízkou cenu i hmotnost latě z dřeva smrkového, případně také borovice. 

Pokud se rozhodnete pro laťkový rošt, doporučuji zkontrolovat velikost mezer mezi jednotlivými latěmi. V případě mezer přesahujících šest centimetrů se můžete připravit na nižší míru pohodlí či jejich časté propadávání, případně také nepříjemné propadávání matrace.

A kdy je laťkový rošt nejlepší volbou? Zejména tehdy, kdy vlastníte vyšší matraci, případně také matraci taštičkovou. Vhodnou volbou jsou také u starších pružinových matrací – pokud však měníte rošt na základě bolesti zad, doporučuji se staré matrace s pružinami jednou provždy zbavit.

Výhody

 • Prodyšnost
 • Rolovatelnost
 • Nízká cena

Nevýhody

 • Nízká nosnost
 • Nevhodný pro nízké matrace

Lamelový rošt

Stále častěji se můžeme setkat s tzv. lamelovými rošty. Tento typ roštů bývá  vyroben ze dřeva, na rozdíl od laťkových roštů jsou však lamely pod mírným úhlem zasazeny do rámu, respektive pouzdra. Právě typ pouzder ovlivňuje výsledné vlastnosti zvoleného roštu. Pokud hledáte rošt s vyšší pružností, doporučuji se vyhnout pouzdrům zadlabaným přímo v rámu; vhodnější alternativou jsou naopak výkyvná pouzdra z pryže.

Co se týká typu matrací, pro které je lamelový rošt ideální, potěším vás odpovědí, že lamely můžete bez obav zvolit pro všechny typy matrací. Výjimkou jsou pak polohovatelné lamelové rošty, u kterých je nutné se vyhnout pružinovým matracím, které by mohl poškodit.

Výhody

 • Vhodný pro většinu matrací
 • Dobré odvětrávání
 • Pohodlí
 • Nízká cena

Nevýhody

 • Nevhodné pro osoby upoutané na lůžko

Polohovatelný rošt

V případě, že trávíte většinu dne na lůžku, se vyplatí pořízení polohovacího roštu. Ten umožňuje nastavení do různých poloh. Setkat se můžete jak s již zmíněnými lamelovými polohovacími rošty, tak s těmi elektrickými. Ty nabídnou vysoký komfort bez nutnosti vstávat z postele a rošt manuálně nastavovat. Nevýhoda spočívá především ve vyšší ceně a nutnosti zakoupení odpovídající matrace – naprosto nevhodné jsou pružinové typy.

Výhody

 • Komfort
 • Vhodné pro osoby s omezenou pohyblivostí

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Není vhodný pro všechny typy matrací

Jakým roštům do postele se vyhnout?

Přestože všechny výše uvedené typy roštů mají řadu výhod i nevýhod, obloukem se vyhněte zejména deskovým roštům. Ty mají nejen opravdu špatnou cirkulaci vzduchu, čímž zvyšují riziko vzniku plísní, ale také se na nich nedočkáte příliš pohodlí a komfortu. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *