Polštáře pro těhotné

Tehotenske Polstare

Jste v očekávání a už se nemůžete dočkat, až si vašeho broučka poprvé pochováte v náručí? Než se tak stane, čeká vás ještě několik dlouhých nocí. Aby s postupujícím těhotenstvím záda nebolela, pořiďte si měkoučký a pohodlný polštář pro těhotné. 

3 nejlepší polštáře pro těhotné

Co je polštář pro těhotné (těhotenský polštář)?

Polštář pro těhotné je speciální typ polštáře, který je navržen tak, aby poskytoval podporu a pohodlí během spánku pro ženy, které jsou v těhotenství. Tento druh polštáře se obvykle používá v pozdním těhotenství, kdy se velikost břicha zvětšuje a může být obtížné najít pohodlnou polohu ke spánku.

Polštář pro těhotné může být ve tvaru písmene „C“ nebo „J“, ale i „X“, „8“ a je navržen tak, aby podepřel břicho, záda a krk. Některé polštáře pro těhotné mají také vyjímatelné výplně, které umožňují upravit jejich tvar a poskytnout další podporu v oblasti břicha nebo krku. Polštář pro těhotné může být užitečným pomocníkem pro ženy, které trpí bolestmi zad nebo krku během těhotenství a chtějí zajistit pohodlný spánek.

Po porodu lze polštář využít jako kojicí, poskytne pohodlnou podporu při krmení miminka.

Jaký těhotenský polštář je nejlepší? (Zkušenosti)

Vybrat nejlepší těhotenský polštář může být záležitostí osobní preference, protože každá žena má jiné potřeby a preference ohledně podpory a pohodlí během spánku. Přesto existují některé věci, které byste měli zvážit při výběru těhotenského polštáře:

 1. Tvar: Těhotenské polštáře se obvykle vyrábějí ve tvaru písmene „C“ nebo „J“. Tvar „C“ je obloukovitý a poskytuje podporu břichu a zádům, zatímco tvar „J“ je obloukovitý a poskytuje podporu krku a hlavě. Zvažte, který tvar bude pro vás nejpohodlnější.
 2. Materiál: Těhotenské polštáře se obvykle vyrábějí z měkkého a pružného materiálu, jako je mikrovlákno nebo bambusové vlákno. Zvažte, jaké materiály jsou pro vás nejpohodlnější a nejvhodnější pro vaše potřeby.
 3. Velikost: Těhotenské polštáře se obvykle vyrábějí v různých velikostech, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Zvažte, zda potřebujete menší polštář pro podporu břicha nebo větší polštář pro podporu zad a krku.
 4. Podpora: Zvažte, jaké části těla potřebujete podporovat během spánku a zda je vybraný těhotenský polštář schopen poskytnout požadovanou podporu.

V těhotenství přispívá k relaxaci ve spánku, a až se miminko narodí, skvěle polštář využijete jako tzv. kojicí při krmení novorozence.

Polštář poslouží také jako měkký mantinel nebo hnízdečko pro děťátko při spaní, do boku postýlky jako zábrana. Starší ratolesti si někdy rády ukořistí polštář pro sebe, v posteli se do něj zavrtají a tak usínají.

Nebo polštář jednoduše využijte jako tvz. objímací nebo tulící, stočíte si ho při spánku pod sebe jak potřebujete.

Berte multifunkční využití těhotenského polštáře v potaz, až si jej budete kupovat. Peníze, které za něj zaplatíte, jsou investicí do vašeho zdraví a do krásných chvil strávených s vaším děťátkem. 

Tvar těhotenského polštáře

Polštář pro těhotné bývá nejčastěji podlouhlý válec ve tvaru hada, případně ve tvaru písmena C, X, I, 8 a podobně. Tady záleží na vašich preferencích. Na čem by se vám dobře spalo nebo odpočívalo?

Polstar Pro Tehotne

V dolní části by měl být opatřený tkaničkou, aby se dal zavázat. Případně knoflík a poutko, skrz který se knoflík provlékne. 

Od kdy používat těhotenský polštář?

Často se nastávající maminky ptají, kdy těhotenský polštář začít používat. Každé však bříško roste jiným tempem.

Zatímco jedny začínají pociťovat nepohodlí při spaní až kolem sedmého měsíce, jiné si pod bříško a nohy muchlají peřinu už od druhého trimestru (a partnerovi kradou jeho přikrývku, aby jim nebyla zima).

Ať tak či onak, většina těhotných se shoduje, že bez těhotenského polštáře by se nevyspaly. 

Povlak polštáře

Těhotenský polštář by vždy měl mít snímatelný povlak, který se dá vyprat a čistý zase na polštář povléknout. 

Povlak polštáře může chladit nebo hřát. Zvažte, na které měsíce připadne poslední fáze vašeho těhotenství, a podle toho volte.

Někteří výrobci dodávají těhotenské polštáře s povlakem z jedné strany chladivým (např. 100% hladká bavlna), z druhé strany hřejivým (např. 100% bavlněný flanel).

Povlaky mějte alespoň dva. Používáte-li polštář jako kojicí, při kojení si mimčo často ublinkne, je dobré mít proto k ruce čistý povlak na výměnu. 

Výplň polštáře

Zatímco potah polštáře je to, co je vidět, výplň v polštáři určuje, jak dobře se nám na něm bude ležet, jak je poddajný, měkký, zda výplň necuckuje, je jí dostatek nebo málo.

V podstatě existují dva typy výplní polštářů pro nastávající maminky:

 • EPS kuličky (mikroperly)
 • duté vlákno

TIP: Pokud kojíte, tak můžete využít kojící polštáře.

Kuličky, zdá se, jsou mezi maminkami méně oblíbené, protože šustí. Když se v noci v posteli převalujete, kuličky se tzv. přelévají a zvuk, který přitom vzniká, vás může budit ze spaní. Jemnější a drobnější kuličky šustí méně než kuličky většího průměru. 

Při výběru těhotenského polštáře s výplní z dutého vlákna (polyester PES) doporučuji přikoupit si náhradní výplň, přeci jen duté vlákno časem slehne, polštář pak stačí jednoduše doplnit a je opět nadýchaný, jako nový. 

Tipy, jak spát s těhotenským polštářem?

 • Nechte si dostatek místa na posteli pro polštář – Vyberte si postel s dostatečně velkou plochou pro položení těhotenského polštáře.
 • Položte polštář pod břicho – Položte polštář pod břicho, abyste získali podporu a uvolnili napětí z vašeho břicha.
 • Položte polštář pod záda – Položte polštář pod záda, abyste získali podporu a uvolnili napětí ze svých zad.
 • Položte polštář pod hlavu a krk – Položte polštář pod hlavu a krk, abyste získali podporu a uvolnili napětí ze svého krku.
 • Experimentujte s různými polohami – Vyzkoušejte různé polohy, dokud nenajdete tu, ve které se cítíte nejlépe. Některé ženy preferují ležet na boku s polštářem mezi nohama, zatímco jiné preferují ležet na zádech s polštářem pod zády.
 • Používejte polštář po celou dobu těhotenství – Těhotenský polštář vám může poskytnout podporu po celou dobu těhotenství, takže ho můžete používat, dokud se necítíte pohodlně bez něj.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *