Nejlepší melatonin na spaní – jak ho doplnit? zkušenosti a recenze

Spánek je jednou z nejdůležitějších lidských potřeb. Naši předkové dávali na své vnitřní hodiny a spávat chodili se západem slunce. V dnešní době se ale čas strávený spánkem neustále zkracuje. Jedním z důvodu, proč stále méně spíme je i to, že velkou část dne člověk tráví při umělém osvětlení. K tomu, aby fáze spánku probíhaly správně a tělo si odpočinulo, je nutné, aby produkovalo dostatek spánkového hormonu, zvaného melatonin. Co vlastně melatonin je, k čemu slouží a jak můžeme při dnešním hektickém způsobu života podpořit jeho tvorbu?

Srovnání nejlepších melatoninů 2024

Recenze nejlepších melatoninů

1. BrainMax Natural Melatonin

120 tablet v jednom balení s extraktem z Višně obecné. Šťáva z Višně obecné údajně stimuluje přirozenou hladinu melatoninu. A je tedy vhodnou formou pro jedince, kteří si nechtějí rozhodit vlastní produkci melatoninu.

Kyselá višně obsahuje přirozené množství melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Konzumace šťávy z kyselé višně může tedy pomoci podpořit kvalitu spánku.

Několik studií ukázalo, že konzumace šťávy z kyselé višně může zlepšit kvalitu spánku a prodloužit dobu spánku díky přítomností melatoninu.

Výhody proč ANO

 • 120 tablet v balení
 • Cena jedné tablety 2,9 Kč
 • Dobré uživatelské hodnocení

Nevýhody proč NE

 • Není jasný obsah melatoninu v produktu

2.Melatonin Forte 5mg

Melatonin značky Clinical v sobě kombinuje jak 5 miligramů syntetického spánkového hormonu melatoninu, tak hořčík ve formě oxidu hořečnatého. Vzhledem k příznivému zklidňujícímu vlivu hořčíku na nervovou soustavu se jedná o poměrně efektivní kombinaci, která napomáhá ke snížení stresu, rychlejšímu usínání a kvalitnějšímu spánku. Jedno balení obsahuje 100 tablet, a vzhledem k malým doporučeným dávkám (¼ tablety) tak vydrží prakticky na celý rok. Jedinou větší nevýhodou tak zůstává nutnost porcovat tabletu. 

Výhody proč ANO

 • Kombinace dvou účinných látek
 • Příznivá cena 
 • Balení vydrží téměř rok
 • Vhodné pro sportovce

Nevýhody proč NE

 • Hůře vstřebatelná forma hořčíku
 • Je nutné tablety porcovat na čtvrtiny

3. Melatonin Sníček

Pokud chcete užívat pouze melatonin bez hořčíku, vhodnou alternativou je Sníček Forte 5mg, opět od značky Clinical. Tableta obsahuje pět miligramů melatoninu, a pro dosažení doporučené denní dávky je tak vhodné konzumovat pouze ¼. Kromě melatoninu je součástí tablety rostlinná vláknina z čekanky, která podporuje normální fungování trávicího traktu a poskytuje zdroj energie symbiotickým střevním bakteriím. Opět je nutné tablety porcovat, na druhou stranu jedno balení vydrží několik měsíců. 

Výhody proč ANO

 • Obsah čekanky (inulinu)
 • Balení vydrží téměř rok

Nevýhody proč NE

 • Mírně vyšší cena (oproti verzi s hořčíkem)
 • Je nutné tablety porcovat na čtvrtiny

4. SizeAndSymmetry Melatonin

Pouze samotný melatonin (vyjme plnidel a protispékavých látek) najdete v produktu SizeAndSymmetry. Jedna tablety obsahuje menší množství melatoninu (2 gramy), a je tak vhodné užívat polovinu tablety denně. V jednom balení se nachází 60 tablet, a vystačí tak průměrně na měsíční užívání. Z hlediska poměru ceny a výkonu tak patří ke spíše slabším kouskům, na druhou stranu je porcování tablety mnohem snazší.

Výhody proč ANO

 • Obsahuje pouze melatonin
 • Bez přidaného cukru a éček

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena na jednu dávku
 • Nutné porcovat tablety

5. CzechVirus melatonin

Czehcvirus Mela

Slevový kód: HS7

Pokud hledáte skutečně levný doplněk stravy s melatoninem, momentálně můžete využít výhodné nabídky značky Czech Virus, která momentálně prodává balení 100 tablet za bezkonkurenčních 149 Kč. Vzhledem k tomu, že jedna tableta obsahuje 2 miligramy, je opět v počátcích užívání vhodné užívání pouze její čtvrtiny/poloviny a v případě potřeby dávku mírně navyšovat. Balení při doporučeném dávkování vydrží téměř dva měsíce.

Výhody proč ANO

 • Bezkonkurenční cena
 • Čisté složení
 • Český výrobek

Nevýhody proč NE

 • Tabletu je nutné porcovat

6. Movit Energy Melatonin + Bylinky Premium Limited

Poměrně příjemný poměr ceny a výkonu nabízí také melatonin značky Movit Energy. Balení o obsahu 120 tablet vydrží na čtyři měsíce užívání (doporučená dávka je jedna tableta denně), navíc kromě samotného melatoninu obsahuje výtažky z bylinek podporujících spánek, jako je kozlík lékařský, srdečník obecný, chmel otáčivý a meduňka lékařská.

Výhody proč ANO

 • Příznivý poměr ceny a výkonu
 • Obsah bylinek podporujících spánek
 • není nutné porcovat

Nevýhody proč NE

 • menší množství melatoninu 1 mg

7.Melatonin Abfarmis 2 mg

Nízkou cenou se může pochlubit melatonin značky Abfarmis, který obsahuje v jedné dávce 2 miligramy. V balení najdeme celkem 60 tablet, a při užívání 1 miligramu denně tak vydrží na přibližně čtyři měsíce pravidelného užívání. Přestože výrobce uvádí jako doporučenou dávku jednu tabletu denně, zpočátku doporučujeme začínat spíše porcováním tablety na poloviny. 

Výhody proč ANO

 • Příznivý poměr ceny a výkonu
 • Obsah bylinek podporujících spánek
 • není nutné porcovat

Nevýhody proč NE

 • Tabletu je nutné porcovat

8. Melatonin 3 mg New Extra

I tento melatoninový doplněk stravy značky Nutricious je vhodný pro všechny, kteří chtějí užívat pouze samotný melatonin bez obsahu dalších pomocných látek. Jedno balení obsahuje celkem 60 tablet, přičemž jedna tableta se může pochlubit obsahem 3 miligramů melatoninu. Opět tak platí, že bychom měli před užitím tabletu naporcovat na polovinu. Vzhledem k tomu, že i polovina tablety (jedna dávka) obsahuje přes 1 miligram melatoninu, není příliš vhodný pro osoby, které nemají s melatoninem předchozí zkušenost. 

Výhody proč ANO

 • Průměrná cena
 • Vyšší obsah melatoninu na dávku

Nevýhody proč NE

 • Nepříliš vhodný pro osoby, které s melatoninem začínají

9. Allnature Melatonin 2 mg

Prakticky totožný obsah tablet a účinné látky na vás čeká v produktu značky Allnature, který je navíc k dostání od 102 Kč. Výrobce i tentokrát uvádí poměrně vysokou denní doporučenou dávku, a je tak vhodné začít spíše porcováním tablet na polovinu. Kromě účinné látky obsahují tablety pouze plnidlo a protispékavou látku stearan hořečnatý.

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Snadné dávkování

Nevýhody proč NE

 • Tabletu je nutné porcovat

10. Ostrovit Melatonin

Hledáte-li opravdu velké balení doplňku stravy s melatoninem, sáhněte po produktu polské značky Ostrovit. V jednom balení na vás čeká hned 180 tablet, které vzhledem k doporučené denní dávce vydrží na šest měsíců užívání. Nesporná výhoda spočívá v nízkém obsahuje melatoninu v jedné tabletě (1 miligram), díky čemuž ji není třeba nijak porcovat. Za zmínku stojí také opravdu nízká cena pod 100 Kč. Jedná se tak o produkt s prakticky nejlepším poměrem ceny a kvality (pomineme-li produkty s dodatečnými látkami jako hořčík a bylinné extrakty).

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Snadné dávkování

Nevýhody proč NE

 • Tabletu je nutné porcovat

Co je melatonin?

Jedná se o hormon, který produkuje naše tělo převážně v noci a v průběhu spánku. Tvoří se v epifýze neboli nadvěsku mozkovém (šišince). Produkce spánkového hormonu je nejvyšší ve tmě, konkrétně mez i 3. a 4. hodinou ranní, což je podněcováno biologickými hodinami. S příchodem noci se tak ze serotoninu začne vytvářet právě melatonin, který člověka „připraví“ ke spánku. Někteří jedinci mohou mít s produkcí melatonin u problémy. K jeho tvorbě může totiž docházet v nevhodnou denní dobu nebo ve velmi malém množství. Jaké jsou vedlejší účinky melatoninu?

K čemu je melatonin důležitý?

Jak již bylo zmíněno výše, melatonin je látka produkovaná tělem, a je důležitý pro správný průběh spánku. U savců včetně člověka je produkován v šišince a informuje o čase vnitřních hodin. Tvorba melatoninu není závislá pouze na dni a noci, ale dokonce na ročním období. Kromě správného nastavení biologických hodin také zajišťuje kvalitnější spánek.

Kromě spánku působí příznivě i na imunitní systém osob se sníženou obranyschopností. Čistí také organismus od volných radikálů, a díky tomu se stává pomocníkem při prevenci proti rakovinnému bujení. S přibývajícím věkem hladina melatoninu v těle klesá stejně jako hladina dalších hormonů. Pokud je však melatonin podáván ve formě doplňků stravy, může efektivně zpomalit proces stárnutí.

Tento hormon má potencionální vliv na řadu dalších problémů, avšak jeho působení v těchto případech ještě nebylo žádnou studií prokázáno. Ovlivnit tedy teoreticky může i psychické zdraví, potenci, žaludeční vředy či pálení žáhy nebo tinnitus (pískání v uších).

Melatonin a spánek

V době, kdy se stmívá, vysílají oči mozku signál pro započetí produkce melatoninu. Nicméně množství umělého osvětlení nebo práce v nočních hodinách a následný spánek přes den způsobují, že biologické hodiny nefungují tak, jak by měly. Podávání melatoninu před spánkem prokazatelně zlepšuje jeho kvalitu, a to i v případě odpočinku přes den. Člověk usíná mnohem rychleji, a v průběhu spánku nedochází k přerušování jednotlivých fází. Kromě užívání tablet s melatoninem je však také důležitá správná spánková hygiena.

Výborným pomocníkem je i při překonání tzv. jet lagu neboli „pásmové nemoci“, kdy se doporučuje užít tablety ještě před odletem do cílové destinace, a následně také několik nocí po příletu.

Jak melatonin působí?

Melatonin působí na hypotalamo-hypofyzární systém. Jeho zvýšená hladina způsobuje nutkání ke spánku. Vysokoafinitní receptory umístěné na buněčných membránách zajišťují rozpoznání hormonu již v malých dávkách. Podobné receptory se podílejí také na regulaci sítnice, cirkadiánních rytmů a reprodukci. To napovídá, že by spolu mohly tyto procesy velmi úzce souviset.

Přípravky s obsahem melatoninu pro kvalitnější spánek mohou být doplněny také bylinkami, vitamíny a dalšími látkami, které působení tohoto hormonu umocňují.

Kdy a jak melatonin užívat?

Denní dávka se odvíjí jak od tělesných proporcí dané osoby, tak od problému, na který se chceme zaměřit. Není vhodné užívat nepřiměřeně vysoké dávky, i když se na etiketách mnohých přípravků uvádí, že se nelze předávkovat! Odborníci doporučují nepřekračovat denní dávku, která je 5 mg.

V případě pásmové nemoci se užívají tablety pouze při příletu, případně také v další noc dle potřeby. Pokud je nutné řešit spánkové poruchy, užívá se melatonin po 0,5 – 5 mg až 3 měsíce v kuse, opět podle aktuální potřeby.

Doplňky stravy s obsahem melatoninu by neměly užívat těhotné a kojící ženy, možné interakce mohou nastat s jakýmikoliv léky nebo látkami na hormonální bázi, nebo s antidepresivy a antipsychotiky.

Je dobré se před začátkem užívání jakéhokoliv přípravku poradit s lékařem nebo lékárníkem a dodržovat doporučené dávkování.

Jak předejít snižování melatoninu?

 1. Vyhněte se modrému světlu – modré světlo pochází z obrazovek a displejů elektroniky. Pro kvalitní spánek není žádoucí sledování televize, monitoru počítače nebo displeje telefonu těsně před ním. Toto světlo totiž blokuje samotnou tvorbu melatoninu. Pokud potřebujete v noci pracovat, nebo chcete jen sledovat váš oblíbený seriál, doporučujeme pořídit brýle proti modrému světlu.
 2. Ranní slunce – pro správné nastavení biorytmu nezůstávejte po ránu za zataženými závěsy. Raději na sebe ihned po probuzení nechejte zapůsobit sluneční paprsky.
 3. Přírodní melatonin ve stravě – melatonin neprodukují jen savci a další živočichové, ale i rostliny. Velkou dávku této látky lze nalézt v řasách, ale i v jahodách, višních, ovesných vločkách, rajčatech nebo pistáciích.
 4. Pozor na kofein – absence kofeinu v odpoledních hodinách je základem správné spánkové hygieny. Kofein totiž v těle působí až 8 hodin, pokud si tedy chcete dopřát kávu nebo černý čaj, udělejte to raději dopoledne.
 5. Zatemněte si – zejména lidi žijící ve městech mohou mít problémy s nadměrným osvětlením během noci. Během spánku je žádoucí absolutní tma. Pořiďte si tedy zatemňovací závěsy nebo rolety a nenechte světlo z ulice rušit vaše spaní.
 6. Vyhněte se stresu – stresový hormon kortizol brání ve tvorbě melatoninu. Pokuste se tedy předejít stresu alespoň před spaním. Vyzkoušejte se uklidnit cvičením jógy nebo meditací.
 7. Zbavte se elektroniky – nejen modré světlo, ale i elektromagnetické záření, které produkují elektronická zařízení, může negativně ovlivňovat kvalitu spánku. V místnosti, ve které spíte, by v ideálním případě neměla být vůbec žádná elektronika. Důležité je především nespat s mobilem přímo u hlavy a na noc vypínat Wi-Fi.

Časté otázky k melatoninu

Melatonin je nejlepší brát 1 hodinu před spaním. Rozhodně nemá smysl užívat ho ráno nebo během dne, kdy nechcete spát.

Melatonin můžete užívat nejspíš dlouhodobě, ale je lepší poradit se se svým lékařem, protože účinky produktů melatoninu nejsou dost dobře probádané. Účinky melatoninu jsou nesporné, ale určitě není dobré stát se závislým na nějakém produktu/doplňku stravy.

Články a recenze v kategorii Melatonin

Ostrovit Melatonin Recenze

Recenze: OstroVit Melatonin 4000

Vydáno
Máte problémy se spánkem? Špatně usínáte, v noci se často budíte a ráno jste unavení a nevyspalí? Děláte na směny a chvíli vám trvá, než se naladíte na svůj „spací režim“? Problém nejspíš bude v nedostatku…
Melatonin Forte Recenze 5mg

RECENZE: Melatonin Forte 5mg

Vydáno
Když se řekne doplněk stravy pro lepší spánek, většina z nás si pravděpodobně vybaví právě melatonin. A není divu – jedná se o jeden z bezpochyby nejpopulárnějších suplementů pro kvalitnější spánek. V dnešní recenzi se proto blíže podíváme na…
Nejlepsi Kozlik Lekarsky

Nejlepší kozlík lékařský na spánek

Vydáno
Přestože trh s doplňky stravy na lepší spánek přímo přetéká nejrůznějšími ultra moderními produkty, které slibují zaručené výsledky, občas není na škodu vrátit se ke kořenům – a v případě bylinky, o které vám povím v…

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *