Nejlepší matrace pro seniory

Nejlepsi Matrace Pro Seniory

S přibývajícím věkem nejsou nejrůznější zdravotní obtíže žádným překvapením. Pokud vás však trápí nekvalitní spánek a neustále bolavá záda, vězte, že obě tyto oblasti může do určité míry ovlivnit vhodný výběr matrace. Nejen, že bychom měli matraci každých pár let měnit, ale také je třeba při nákupu dbát na konkrétní potřeby svého těla. Na co tedy při výběru matrace pro seniory nezapomínat? Na to se podíváme v dnešním článku.

Jakou matraci bych vám bez váhání doporučil?

 • Pokud máte k dispozici trochu vyšší rozpočet, všemi deseti jsem pro matraci Mabo Horse Bamboo, která v sobě kombinuje unikátní přírodní materiály🌿, jsou jsou koňské žíně, bambus a velbloudí vlna. Nejen, že vyšší tvrdost je ideální pro osoby s mírně vyšší hmotností, ale matrace lze navíc použít na širokou škálu roštů.
 • Ekonomickou alternativou matrace střední tuhosti je tato zdravotní matrace ze studené pěny. Speciální vrstvení zajišťuje dostatečné odvětrávání a matrace je navíc doplněna antialegrickým potahem se stříbrem👌.
 • Antialergický potah nechybí ani u zdravotní matrace Brooklyn, která je doplněna pohodlnou paměťovou pěnou🛌. V nespolední řadě disponuje dvoustrannou tuhostí, kdy můžete vybírat mezi středně tuhou a tuhou stranou.

Kvalitní matrace je klíčová v každém věku, u seniorů to však platí dvojnásob. Ať už hledáte ideální matraci sami pro sebe, či třeba pro svoje prarodiče, věřte mi, že výběr se rozhodně nevyplatí podceňovat. Sám jsem si na vlastní kůži (a to jako někdo, koho zatím velké zdravotní problémy nebo chronické bolesti zad netrápí) vyzkoušel, jak velkou změnu může změna matrace představovat. Pokud senior tráví na lůžku delší čas, například z důvodu zhoršené pohyblivosti, kvalitní matrace zkrátka několika násobně zvedne kvalitu spánku i každodenního života.

Srovnání matrací pro seniory

Nejlepší matrace pro seniory

PořadíNázevCena TuhostSnímatelný potahMateriálProhlédnout
1.PŘÍRODNÍ MATRACE HORSE BAMBOO14 990 KčStředníAnoHR pěna, bavlna, koňské žíně, latex, ovčí a velbloudí vlnae-shop
2.ZDRAVOTNÍ MATRACE BROOKLYN12 690 KčMěkká/středníAnoLíná pěna, pěna Eliocell, pěna s profilacíe-shop
3. ZDRAVOTNÍ MATRACE HERODES XXL6 490 KčTvrdšíAnoPěna, kokosová deskae-shop
4.ZDRAVOTNÍ MATRACE DŘEVOČAL LIMA1 489 KčTvrdáAnoRecyklovaná pěna, elastická pěnae-shop
5.ZDRAVOTNÍ LATEXOVÁ MATRACE LIFTY LATEX4 990 KčStředníAnoPěna Eliocell, latexová pěnae-shop
6.ZDRAVOTNÍ MATRACE ANDORA4 990 KčStředníAnoStudená pěna, pěna Ahornflexe-shop
7.ZDRAVOTNÍ MATRACE LEFKADA5 725 KčMěkčíAnoLíná pěna, PUR pěnae-shop
8.ZDRAVOTNÍ MATRACE BIOTHERM XXL8 990 KčTvrdšíAnoStudená HR pěna + 2x kokosová deskae-shop

Recenze a zkušenosti s matrací pro seniory

1. Přírodní matrace Horse Bamboo

Jak napovídá název, matrace Horse Bamboo značky Mabo je vyrobena nejen z klasické studené a latexové pěny, ale také přírodních materiálů. Konkrétně jde o koňské žíně, které skvěle drží teplo, a velbloudí vlnu. Samotný hypoalergenní potah je vyroben z bambusových vláken, které rovněž nabídnou výborné vlastnosti. Ve středu matrace se nachází zátěžová studená HR pěna o hustotě 55 Kg/m3, která poskytuje dostatečnou podporu páteři a zároveň dlouhou životnost.

Osobní zkušenost

Přestože se jedná o dalece nejdražší matraci v dnešním srovnání, za mě je jednoznačným vítězem. Mé sympatie si matrace Bamboo Horse získala především použitím přírodních materiálů, konkrétně koňských žíní. Přestože se jedná o tak úplně běžný materiál, nabídne opravdu spoustu zajímavých vlastností. Myslím, že hlavně v zimě či při chladnějším počasí stejně jako já oceníte skvělou tepelnou izolaci a termoregulaci. Druhým důvodem, proč se ve výsledném pořadí umístila tato matrace tak vysoko, je její rozměr, potamžo výška. Sám musím říct, že z takto vysoké matrace se skutečně snadno vstává, a pro seniory tak bude opravdu ideální volbou. V neposlední řadě musím zmínit pratelný potah, který lze prát až na 60 stupňů.

Cena (při publikaci)14 990 Kč
Materiál potahuBambus
Materiál matraceStudená pěna, latex pěna, koňské žíně, velbloudí vlna
Nosnost150 kg
Výška matrace26 cm
Počet zónBez zón
TvrdostStřední
VlastnostiLetní a zimní strana, hypoalergenní, vhodná na všechny typy roštů
Záruka5 let

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Výška 26 cm
 • Český výrobce
 • Záruka 5 let
 • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena
 • Bez zón

2. Zdravotní matrace Brooklyn

3. Zdravotní matrace Herodes XXL

Zdravotní matrace Herodes XXL na první pohled zaujme především vrstvou tvořenou kokosovou deskou, která poskytuje matraci potřebné provzdušnění. Kromě toho obsahuje několik typů pěny pro podporu zdraví páteře i celkového pohodlí. Za zmínku jistě stojí celkem 7 zón, které může matrace nabídnout. Z hlediska hygieny a alergií především alergikové ocení potah z bambusových vlánek, který se může pochlubit hypoalergenními vlastnostmi. Kromě toho velice dobře absorbuje vlhko, čímž dále zvyšuje odvětrávání při spánku.

Osobní zkušenost

Oproti výše uvedeným matracím mě Herodes XXL zaujal především poměrně nízkou cenou, za které nabídne opravdu nečekanou kvalitu. Pokud pominu příjemný potah z bambusového vlákna, který navíc člověk může bez obav hodit do pračky, radost mi udělala hlavně oboustrannost, která nemusí být v této cenové relaci samozřejmostí. Co se týká samotné matrace, každá strana nabídne něco trochu jiného. První strana je tvořena šesticentimetrovou vrstvou pěny Flexifoam s hned sedmizónovou profilací CUBE Care. Osobně mi však vyhovovala spíše druhá strana s masážní profilací, která pomáhá prokrvit pokožku a celkově působí při spánku velice příjemně. Je však na místě dodat, že ačkoliv se jedná o oboustranou matraci, obě strany jsou poměrně tvrdé, a doporučit ji tak můžu spíše těžším osobám (minimálně nad 80, 90 kilogramů). Příliš bych ji nedoporučil ani těm seniorům, které kvůli dlouhému času stráveném na lůžku trápí proleženiny.

Cena (při publikaci)6 490 Kč
Materiál potahuPolyester, antialergická úprava
Materiál matracePěna, kokosová deska
Nosnost150 kg
Výška matrace24 cm
Počet zón7
TvrdostOboustranná (měkká a tvrdší)
VlastnostiHypoalergenní
Záruka5 let

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Oboustranná tuhost
 • Snadná údržba (potah lze prát v pračce)
 • Záruka 5 let
 • Vyrobeno v ČR

Nevýhody proč NE

 • Nevhodná pro lehčí osoby

4. Zdravotní matrace Dřevočal Lima

5. Zdravotní latexová matrace Lifty Latex

Zdravotní matrace Lifty Latex je vyrobena ze speciální pěny Eliocell, která zajišťuje vysokou podporu a rovnoměrné rozložení váhy. Tato pěna je zároveň použita na tvrdší stranu matrace. Měkčí strana je doplněna vrstvou latexu o vysoké hustotě 65 Kg/m3, s celopovrchovým perforováním. Tato perforace zajišťuje stálé provětrávání a potřebnou cirkulaci vzduchu, díky čemuž je matrace vhodná pro osoby, které se při spánku více potí. Vše doplňuje potah s antialergickou úpravou velice příjemný na dotek, který lze prát v pračce až na 60 stupňů.

Osobní zkušenost

Oproti matracím výše se jedná o velice nízkou variantu, a doporučil bych ji tak pouze v případě, že máte vyšší rám postele, nebo vám nedělá problém vstávání z nižší postele. Pokud pominu nízkou výšku, matrace nabídne skvělý poměr ceny a výkonu. Vyzkoušel jsem obě strany matrace a musím říct, že latexová strana mě nalákala na pořízení matrace právě z tohoto materiálu. Nejen, že je příjemně měkký, ale stále nabídne dostatečnou podporu páteře. Vzhledem k nízké výšce matrace je bohužel nutné počítat s trochu nižší nosností do 120 kilogramů. Na matraci mi také trochu chybělo zónování.

Cena (při publikaci)4 990 Kč
Materiál potahuPolyester, antialergická úprava
Materiál matracePěna Eliocell, latexová pěna
Nosnost120 kg
Výška matrace16 cm
Počet zónBez zón
TvrdostOboustranná (měkká a tvrdší strana)
VlastnostiHypoalergenní, ventilační systém
Záruka2 roky

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Oboustranná tuhost
 • Snadná údržba (potah lze prát v pračce)
 • Ventilační systém
 • Vyrobeno v ČR

Nevýhody proč NE

 • Nižší nosnost
 • Nízká
 • Bez zón
 • Kratší záruka

6. Zdravotní matrace Andora

Zdravotní matrace Andora zaujme především speciálním fyziologickým systémem pro uvolnění páteře a celkovou regeneraci těla. Pro maximální relaxační efekt je svrchní vrstva tvarována do vlnek, naopak vnitřní výřezy přispívají k odvodu vlhkosti a potu. Nechybí ani sedminásobné zónování, tři vrstvy pěn (PUR a HR) pro dokonalé rozložení váhy a kvalitní potah, který lze prát v pračce.

Osobní zkušenost

Zdravotní matrace Andora se opět řadí mezi levnější matrace, což se odráží v nízké výšce. Jedním dechem ale dodávám, že dvacet centimetrů je pro většinu z nás dostačující, a pokud vás netrápí výraznější problémy se vstáváním, pravděpodobně rozdíl nepocítíte. Naopak musím pochválit zónování a kvalitní vrstvení, které jsem mu takto levné matrace nečekal, a které zajišťuje pohodlí i dobrý odvod tepla a vlhkosti při spánku. Ocenit musím také fakt, že je potah doplněný antialegickou úpravou se stříbrem.

Cena (při publikaci)4 990 Kč
Materiál potahuPolyester, antialergická úprava se stříbrnými vlákny
Materiál matraceStudená pěna, pěna Ahornflex
Nosnost130 kg
Výška matrace20 cm
Počet zón7
TvrdostStřední
VlastnostiHypoalergenní, fyziosystém
Záruka2 roky

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Oboustranná tuhost
 • Snadná údržba (potah lze prát v pračce)
 • Fyzio systém
 • Nízká cena
 • Vyrobeno v ČR

Nevýhody proč NE

 • Poměrně nízká
 • Kratší záruka

7. Zdravotní matrace Lefkada

Zdravotní matrace Lefkada oblíbené české značky Dřevočal se řadí mezi měkčí matrace, a je tak ideální pro lehčí osoby, převážně ženy. Tato sendvičová matrace obsahuje jak jádro z PUR pěny poskytující dostatečnou oporu páteři, tak měkkou paměťovou (línou) pěnu. Kromě toho disponuje antibakteriální vrstvou pro minimalizaci růstu bakterií, a kvalitním hypoalergenním potahem, který lze prát v pračce.

Osobní zkušenost

Vzhledem k tomu, že osobně dávám přednost tvrdším matracím, možná budu mít na matraci Lefkada trochu zkreslený názor – aby byla recenze objektivní, nebudu příliš hodnotit pohodlí. Zkrátka a dobře, tato matrace je stavěná spíše pro ženy, které vzhledem k nižší hmotnosti potřebují měkčí matrace. Na druhou stranu musím ocenit jak vrstvu paměťové pěny, tak antibakteriální pěny, která nebývá příliš obvyklá. Špatně to nevypadá ani s výškou matrace, která sice není nejvyšší v našem seznamu, ale jedná se o taková minimum, když vybíráme matraci pro seniory. Bonusové body musím udělit za 7 zón.

Cena (při publikaci)5 725 Kč
Materiál potahuAntibakteriální s výtažky z Aloe Vera
Materiál matraceLíná pěna, PUR pěna
Nosnost130 kg
Výška matrace20 cm
Počet zón7
TvrdostMěkká
VlastnostiHypoalergenní, průduchy, vhodná pro všechny rošty
ZárukaVýrobce neuvádí

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Oboustranná tuhost
 • Snadná údržba (potah lze prát v pračce)
 • Nízká cena
 • Vyrobeno v ČR

Nevýhody proč NE

 • Nejspíš nic

8. Zdravotní matrace Biotherm XXL

Zdravotní matrace Biotherm XXL, která pochází z dílny výrobce matrací Materasso, patří mezi tvrdší matrace, ačkoliv nechybí odlišná tvrdost z každé strany. Zatímco střed matrace je vyroben z pevného jádra s výtažky z levandule, spodní strana je vyrobena z ortopedické pěny s heřmánkovými výtažky. Naopak horní strana je obohacena ricinovým olejem a Aloe Vera. Mezi vrstvami jsou navíc umístěny kokosové desky pro zvýšení tuhosti. Potah je nejen antialergický, ale také zabraňuje pocení a udržuje stálou kontaktní teplotu.

Osobní zkušenost

Přestože je u této matrace třeba počítat s trochou vyšší cenou, bohužel spadla až na úplný konec mého žebříčku. A to z prostého důvodu – nabídne zkrátka to, co některé z matrací výše za mnohem nižší cenu. Ačkoliv sice musím ocenit vysokou nosnost (až 160 kilogramů), pětiletou záruku a opravdu štědrou výšku, bohužel mi na takto drahé matrace trochu chybí zóny. Pokud však matraci tenhle malý prohřešek odpustím, rozhodně se jedná o kvalitní kousek, který vám bude sloužit i za mnoho let.

Cena (při publikaci)8 990 Kč
Materiál potahuThermobalance
Materiál matraceStudená HR pěna + 2x kokosová deska
Nosnost160 kg
Výška matrace25 cm
Počet zónBez zón
TvrdostTvrdší
VlastnostiVýtažky z heřmánku, hypoalergenní, proti pocení
Záruka5 let

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Oboustranná tuhost
 • Snadná údržba (potah lze prát v pračce)
 • Vyrobeno v ČR
 • Výška 25 cm
 • Vysoká nosnost
 • 5 let záruka

Nevýhody proč NE

 • Mírně vyšší cena
 • Bez zón

Kdy je čas pořídit novou matraci?

Novou matraci bychom měli pořizovat každých osm až deset let. Znamením, že je čas matraci vyměnit, však nemusí být jen její věk, či to, jak vypadá. Napoví nám především naše záda – pokud se ráno probouzíte s bolavými bedry, nebo v noci jednoduše nedokážete najít pohodlnou polohu, je pravděpodobně čas zakoupit novou, kvalitnější matraci. Tou však nemusí být nutně model, na jaký jste byli až dosud zvyklí. S přibývajícím věkem se výrazně mění jak požadavky na tvrdost matrace, tak například na použitý materiál či její výšku.

Jak vybrat matraci pro seniora?

Jak již bylo řečeno, rozhodně se nedá říci, jaký model matrace je jednoznačně nejlepší. Každému z nás vyhovuje trochu jiná tvrdost, materiál i výška. Při výběru navíc musíme přihlédnout nejen k aktuálnímu našemu zdravotnímu stavu a tělesné konstituci, ale také například tomu, zda je daný typ matrace vhodný k roštu naší postele. Přečíst si můžete i náš obsáhlý test matrací, kde se pro Vás snažíme vybrat ty nejlepší matrace na spaní.

Velikost matrace

V prvé řadě je potřeba zvážit rozměry matrace. Ty se odvíjí od rozměrů rámu postele. Zejména v případě atypické velikosti postele dbejte na to, že kupujete matraci odpovídající velikosti. Pokud byste zakoupili matraci příliš velkou, výrazně zkrátíte její životnost. Pokud je zvolená matrace naopak příliš malá, může zejména u osob se zhoršenou pohyblivostí nastat problém se vstáváním.

S bezproblémovým vstáváním souvisí i výška matrace. Abychom co nejvíce usnadnili vstávání a zároveň snížili zatížení kolen a kyčlí, je vhodné se poohlédnout po matraci s výškou 20 centimetrů a výše. 

Obecně však při nákupu matrace pro seniory platí jednoduché pravidlo: Když osoba stojí zády k rámu postele, horní strana matrace by měla sahat přibližně k hýždím. Konkrétní výška matrace se však samozřejmě odvíjí od mnoha dalších faktorů, jako je například výška postele či výška dané osoby.

Tuhost matrace

Obecně se dá říci, že tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší tělesnou hmotností a měkké matrace naopak pro osoby lehčí. V obou případech je důsledkem špatně zvolené tuhosti matrace nepřirozeně zakřivená páteř, a to především při spánku na boku. Zejména v pokročilém věku už pak není daleko k nepříjemné bolesti zad, beder či krční páteře. 

Co však dělat v situaci, kdy sice máte vyšší hmotnost, ale upřednostňujete měkčí matrace? Kompromisem je v tomto případě matrace střední tuhosti. Pozor na ni dejte u lehčích osob, kdy může naopak působit velice tvrdě a nepohodlně. Dobrým orientačním bodem může být při určování potřebné tuhosti maximální nosnost matrace – čím je toto číslo vyšší, tím vyšší se zpravidla dočkáme i tvrdosti.

Matrace Pro Seniory

V důchodovém věku bývají nejvhodnější matrace středně tvrdé a měkké. Ty totiž oproti tvrdým matracím vyvíjí o poznání menší tlak na naše klouby, a to zejména při spaní na boku. Pokud však patříte mezi spáče na zádech, chybu neuděláte se střední tvrdostí.

Kompromisem mezi dvěma tuhostmi může být matrace 2v1, která z každé strany nabízí jinou tvrdost. Díky tomu můžete vyzkoušet, která strana vám více vyhovuje. Matrace s více tuhostmi jsou praktické i v případě, že si například rádi dopřáváte odpoledního šlofíka – zatímco během dlouhého nočního spánku máme tendenci často měnit polohy spánku, a je tedy vhodná středně tvrdá či měkká matrace, odpolední dvacetiminutový spánek často trávíme v poloze na zádech. V tu chvíli naši páteř potěší spíše pevnější podklad v podobě tvrdé matrace.

Materiál matrace

Dalším nezanedbatelným kritériem při výběru matrace pro seniory je materiál, ze které je vyrobena. Dnes je k dostání opravdu nepřeberné množství nejrůznějších materiálů i technologií, v případě skutečně kvalitních matrací se však setkáme především s kombinací více typů materiálů (tzv. sendvičové matrace). 

Asi nejznámějším materiálem je paměťová pěna. Ta se zpravidla neužívá na jádro matrace, ale pouze na vnější vrstvu, která se dokáže výborně přizpůsobit tvaru našeho těla. Pro seniory je vhodná zejména z toho důvodu, že rozloží váhu těla, čímž předchází proleženinám či zvýšenému tlaku na velké klouby, jako jsou kyčle či ramena.

Neméně častou volbou jsou matrace latexové, které se vyznačují především vysokou měkkostí, díky kterým jsou rovněž vhodné pro seniory osoby či s otékajícími klouby. Díky výborné termoregulaci je oceníte také v případě, že vás v noci trápí přehřívání.

Zatímco dříve patřily k nejrozšířenějším typům matrace pružinové, dnes bychom se s nimi téměř nesetkali. Důvodem je kromě jejich vysoké hmotnosti také fakt, že se nehodí na postele s rošty. Moderní alternativou jsou matrace s pružinkami schovanými v textilních pouzdrech.

Speciální matrace

Kromě pěnových, pružinových či sendvičových matrací můžeme narazit také na řadu speciálních matrací. Příkladem mohou být zdravotní matrace, které jsou obvykle nejen zvýšené pro snadné vstávání, ale je často doplňují zpevněné bočnice. Mnohdy se také vyznačují vyšším množstvím jednotlivých zón, díky čemuž poskytují vysoký komfort i při dlouhodobém pobytu na lůžku. Mezi speciální matrace patří taktéž matrace na bolavá záda.

Pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžku jsou však nejlepší volbou zejména antidekubitní matrace, které jsou navrženy tak, aby zabraňovaly vzniku nebezpečných proleženin a otlaků. Navíc tělu poskytují dokonalou oporu, čímž pomáhají předcházet bolestem zad, páteře a kloubů. 

Pokud vás trápí revmatické obtíže či artritida, skvělou alternativou mohou být naopak matrace s kvalitní termoregulací, které odvádějí přebytečné teplo a zajišťují vyrovnanou tělesnou teplotu.

Na co dát při výběru pozor?

Jak již bylo řečeno, hlavními kritérii by při výběru matrace pro seniory měla být především tuhost matrace, vhodný materiál a případně také dostatečný počet zón. Zapomínat bychom však neměli ani na doplňky matrace, tedy zejména na kvalitní potah, který lze prát v pračce. Výrazně tak prodloužíte životnost matrace i hygienu – obzvláště to platí u alergiků a osob s kožními problémy či citlivou pokožkou. U nepohyblivých osob upoutaných na lůžko neuděláte chybu s chráničem matrace, který se hodí v případě úniku moči a dalším znečištění.

Při výběru také nezapomeňte zvážit, na jakou postel hodláte matraci umístit. To je nezbytné zejména v případě, že vlastníte postel s elektrickým roštem. V případě špatně zvolené matrace rošt nejen nebude správně fungovat, ale navíc může dojít k nevratnému poškození matrace. Obecně se dá říci, že na elektrické a pohyblivé rošty rozhodně nepatří většina pružinových matrací.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv matraci, vybírejte vždy ověřené značky. Ty často nabízí nejen prodlouženou záruku až na několik let, ale také možnost vyzkoušení matrace v

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *