Nejlepší hořčík na spaní – srovnání a recenze

Hořčík je v současnosti asi nejvíce nedostatkovým minerálem v lidském těle. Přitom je to velice důležitý minerál, který dokáže ovlivnit 300 biochemických reakcí v těle. Dalo by se říct, že na něm závisí celé tělo a jeho systémy. Hořčík můžu zlepšit například nejen kvalitu spánku, ale také činnost mozku a srdce. Magnesium (hořčík) pomáhá s vypořádáním se se stresem, zlepšuje funkce mozku, regeneraci a bojuje proti úzkostem. S tím vám ale nepomůže obyčejný hořčík za 30 Kč ze supermarketu. Chcete vědět, jaký je nejlepší hořčík? Ať už v tabletách nebo v prášku.

Jaký hořčík je nejlepší v roce 2024 na trhu na spaní

 • BrainMax Sleep Faster je inovativní kombinace šesti přírodních ingrediencí, které jsou osvědčeným řešením pro náročné nespavce 💪🧠. Díky kombinaci látek jako Glycin, Inositol a Taurát hořečnatý nabízí unikátní směs, jež nemá konkurenci na mezinárodní úrovni. Místo hromady různých doplňků máte nyní vše v jedné praktické naběračce SLEEP FASTER, což zjednodušuje vaši každodenní rutinu a šetří místo v šuplíku. Kromě toho senzačně chutná. Je ve formě prášku, který musíte rozpustit ve sklenici vody. To je asi jediná nevýhoda tohoto přeborníka na spánek.
 • Magnesium – PRO SPÁNEK přináší synergii hořčíku s dalšími esenciálními složkami jako je vitamin B6 a L-Tryptofan. Hořčík, klíčový minerál pro tělo, se v tomto produktu spojuje s bylinami a vitamíny, které vám pomohou dosáhnout klidného spánku. Budete se cítit plní energie a odpočinutí po kvalitním spánku, který vám tento produkt zajistí. Hořčík doplňuji hned po ránu, takže jakmile jsem se nasnídal, vzal jsem dvě tablety hořčíku. Jediné, co mi na tomto produktu vadilo, bylo, že jsem musel užívat dvě tablety.
 • Performance Magnesium 1000 mg je esenciální doplněk pro všechny, kdo hledají čistý a efektivní zdroj hořčíku 😇. S vysokou dávkou 1000 mg magnézia bisglycinátu a doplněním vitamínu B6 v aktivní formě je tento produkt ideální pro ty, kteří hledají vysoce vstřebatelný a čistý zdroj hořčíku, bez přidaných balastních látek. Jedna kapsle vám poskytne 200 mg elementárního hořčíku pro optimální podporu vašeho těla.
 • Jeden osobní TIP 🏅✅ je set Spánek jako na obláčku. Dostanete sadu 5 produktů pro spánek jako na obláčku, které jsou osvědčené na lepší spaní. V sadě je BrainMax Sleep Faster, Performance Magnesium 1000 mg, CBD v kapslích, brýle, které blokují 100% modrého světla a ještě luxusní masku na spaní. Jednak je to cenově výhodné, a pak mám OSOBNĚ osvědčené, že to funguje.

Jak hodnotíme hořčík na spánek

Všechny produkty, které naleznete v našem srovnání hodnotila redakce, konkrétně Zdeněk Matuška, Jarda Pajskr, Alžběta Komrsková (o nás) na základě měsíčního testování produktu jsem dokázali vytvořit srovnání nejlepších hořčíků na spánek. Srovnání se snažíme neustále aktualizovat. Celé srovnání vychází z našich osobních zkušeností.

V případě, že potřebujete poradit s výběrem, neváhejte se na nás obrátit. S výběrem Vám rád pomůže redaktor Zdeněk Matuška (zdenek@chytryspanek.cz)

Nejlepší hořčík na spánek

PořádíNázevCena (dávka)HodnoceníTypProhlédout
1.BrainMax Sleep Faster899,- (29,-)96 %Prášeke-shop
2.Pro spánek Herbalus590 Kč (13,1,-)90 %Tabletye-shop
3.Performance Magnesium599 Kč (11,90,-)90 %Tabletye-shop
4.Minus age magnesium790 Kč (23,5,-)86 %Prášeke-shop
5.Viridian Magnesium B6 & Saffron749 Kč (12,4,-)80 %Tabletye-shop
6.Czechvirus magnesium 549 Kč (9,15,-) 75 %Prášeke-shop
7.Extrifit Magnesium Chelate399 Kč (3,3,-)56 %Tabletae-shop
8.GS Vápník Hořčík Zinek179 Kč (2,75,-)40 %Tabletae-shop

Recenze 8 nejlepších hořčíků na spaní

1. BrainMax Sleep Faster

Tento produkt s obsahem hořčíku je vhodnou volbou pro každého, kdo řeší potíže s nespavostí, či jen chce celkově snížit působení stresu a zklidnit svůj organismus. BrainMax Sleep Faster obsahuje 6 aktivních látek, které pomáhají s navozením REM fáze spánku. Ta je klíčová pro opravdu osvěžující spánek a celkové fyzické i duševní zdraví.

Přestože se nejedná o lék na spaní, dosahuje tento doplněk stravy opravdu zajímavých výsledků. Nejen, že pomáhá tzv. restartovat vaše vnitřní hodiny, které jsou častokrát rozhozené nepravidelným spánkovým režimem, ale také má příznivý vliv na psychické problémy. Ocení ho i sportovci, kteří potřebují hluboký, kvalitní spánek k regeneraci po tvrdém tréninku. V jedné odměrce na vás čeká hned 2000 mg taurátu hořečnatého, což odpovídá 150 mg elementárního hořčíku. Dvě dávky tedy přibližně korespondují s denním doporučeným množstvím. BrainMax Sleep Faster recenze

Osobní zkušenost

Produkt BrainMax jsem měl možnost recenzovat zhruba na měsíc, což odpovídá i balení, které obsahuje přesně 30 dávek. Podle mého názoru se jedná o skutečně kvalitní výrobek, který si zaslouží být na prvním místě v našem srovnání hořčíků na spánek. Produkt obsahuje suroviny, které mi výrazně zlepšily spánek už po první aplikaci. Původně jsem si myslel, že se bude jednat o produkt, u kterého pocítím účinky až po delším užívání, ale mýlil jsem se. Pokud tedy máte problém se spánkem, toto je produkt, který bych určitě doporučil mít doma pro případ, když nemůžete usnout. Jedinou nevýhodou je vyšší cena za dávku 29,- ale na druhou stranu, je 29,- vysoká cena za kvalitní spánek?

Cena (při publikaci)899 Kč (29,-/dávka)
Dávek30
Denní dávkaZarovnaná odměrka
TypPrášek (rozmíchání ve vodě)
Forma hořčíkůTaurat hořečnaty

Výhody proč ANO

 • Skvělé složení
 • Kvalitnější spánek
 • Jednoduché užívání (rozmíchání ve vodě)
 • Vysoce vstřebatelný forma hořčíku

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

2. Magnesium Pro spánek Herbalus

Magnesium Pro Spánek od Herbalus je kombinací přírodních ingrediencí, které jsou obohacené o vysokou koncentraci hořčíku. Nejenže tělu dodáte vysoce vstřebatelný hořčík, který ovlivňuje přes 300 biochemických procesů v lidském těle, ale zároveň díky extraktům z yerby maté a zeleného čaje dodáte organismu energii, vitalitu, zlepšíte své kognitivní funkce, osvěžíte tělo a odbouráte vyčerpání a únavu.

Osobní zkušenosti

Magnesium Pro Spánek od Herbalusu jsem v redakci testoval měsíc a mohu říct, že za danou cenu nabízí dostatečný obsah hořčíku, který mi pomáhal s lepším usínáním. Hořčík doplňuji hned po ránu, takže jakmile jsem se nasnídal, vzal jsem dvě tablety hořčíku. Jediné, co mi na tomto produktu vadilo, bylo, že jsem musel užívat dvě tablety. Ale to nemusí být nevýhodou pro každého, mně jen vadí, když musím hned po ránu užívat tabletovou formu doplňků stravy. Jelikož jsem sportovec, potvrdilo se mi, že užívání hořčíku přispívá k lepší regeneraci těla po sportu.

Cena (při publikaci)590 Kč (13,1,-/dávka)
Dávek45
Denní dávka2 tablety po probuzení
TypTablety
Forma hořčíkůMagnesium aquamin + bisglycinát

Výhody proč ANO

 • Lepší regenerace po výkonu
 • Kvalitnější spánek

Nevýhody proč NE

 • Užívání 2 tablety

3. Performance Magnesium 1000 mg

Pokud hledáte hořčík, který vám pomůže s regenerací či například svalovými křečemi, vyzkoušejte Performance Magnesium 1000 mg. Nejen, že se jedná o opravdu kvalitní produkt původem z Německa, ale obsažený hořčík je v chelátové formě, která se vyznačuje výbornou vstřebatelností. V jedné kapsli najdete hned 200 mg elementárního hořčíku vyrobeného z bisglycinátu hořečnatého. Obsah hořčíku tedy není uměle navyšován levnými anorganickými sloučeninami.

Tento produkt ocení také doplňkoví puristé, kteří se snaží vyhýbat umělým aditivům a barvivům, jelikož v něm nenajdete žádná zbytečná éčka. Magnesium je navíc doplněno o 1,4 mg vitamínu B6 ve vzácné, nejlépe vstřebatelné formě P5P.

Osobní zkušenost

Na tomto produktu mě velmi potěšilo, že se jedná o výrobek bez éček a zbytečných plnidel. Tento produkt je opravdu jedním z nejkvalitnějších na trhu, zejména díky své čistotě. Užívám ho ve večerních hodinách pro snížení hladiny stresového hormonu. Vždy jsem si dal 1-2 tablety podle potřeby ve večerních hodinách a během noci jsem se vůbec neprobouzel. Je pravda, že po užití dvou tablet se mi zdálo, že jsem byl klidnější před spánkem a vlastně jsem byl jako by více unavený.

Cena (při publikaci)599 Kč (11,90,-/dávka) při užívání 2 tablet
Dávek50 – 100 ( podle užívání 1-2 tableta)
Denní dávka1-2 tableta před spánkem
TypTablety
Forma hořčíkůBisglycinát hořečnatý 

Výhody proč ANO

 • Lepší regenerace po výkonu
 • Vitamín B6 (vstřebatelná forma P5P)
 • Bez zbytečných éček
 • Lepší hluboký spánek

Nevýhody proč NE

 • Užívání 1 – 2 tablety

4. Minus age magnesium

Značka MinusAge za kterou stojí tým odborníků a lékař se zabývá výrobou kvalitních doplňků stravy. Jeden z nich je Magnesium, který obsahuje 375 g hořčíku v denní dávce 3 kapslí. Magnesium je ve formě bisglycinátu a chelátové formě a je navázáno na aminokyselinu glycin. Což vám pomůže k lepšímu vstřebávání produktu.

Osobní zkušenost

Konečně jsem našel produkt, u kterého jsem si jistý kdo za produktem stojí a že se jedná o velmi kvalitní produkt. Nejvíce jsem ocenil, že jsem mohl využít podporu, abych se doptal na dost specifických otázek ohledně dávkování. Produkt jsem užíval měsíc a musím říct, že na mě působil velmi dobře v oblasti spánku. Po 14 dnech užívání jsem si začal všímat, že mám mnohem hlubší sny než obvykle. Doporučuji užívat produkt v dopoledních hodinách po jídle.

Cena (při publikaci)790 Kč (23,5,-/dávka)
Dávek90
Denní dávka3 kapsle
TypKapsle
Forma hořčíkůBisglycinát hořečnatý

Výhody proč ANO

 • Kvalitní produkt
 • Kvalitnější a hlubší spánek
 • Za produktem stojí tým odborníků

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

5. Viridian Magnesium B6 & Saffron 60 kapslí

Nechce-li se omezovat pouze na užívání samotného hořčíku, doporučit vám můžu magnésium značky Virdian, které kromě hořčíku ve třech různých formách obsahuje také vitamín B6 ve formě pyridoxin-hydrochloridu a výtažek z šafránu. Tyto látky společně přispívají k lepšímu spánku, rychlejšímu usínání, zmírnění stresu a zlepšení psychické pohody.  Vegany a vegetariány navíc jistě potěší fakt, že jsou kapsle rostlinného původu bez obsahu živočišné želatiny. Jedna kapsle obsahuje 200 miligramů hořčíku.

Osobní zkušenost

Na tomhle produktu mě nejvíce zaujalo, že se jedná o produkt pro vegany a kapsle jsou rostlinného původu. Jedná se opravdu o kvalitní produkt, proto si zaslouží být na předních místech v našem srovnání. Produkt na mě působil opravdu pozitivně, po užití produktu se mé tělo dostávalo do lepší psychické pohody a dokázal jsem lépe spát. Měl jsem vždy problém se spánkem, jelikož jsem před spánkem myslel na dost věcí. Po užívání Viridian hořčíku se mi to již nestávalo. Užíval jsem jednu kapsli po obědě.

Cena (při publikaci)749 Kč (12,4,-/dávka)
Dávek60
Denní dávka1 tableta po jídle během dne
TypTablety
Forma hořčíkůoxid hořečnytý, hořečnaté soli kyseliny citrónové a bisglycinátu hořečnatého

Výhody proč ANO

 • Tři formy hořčíku
 • Vitamín B6 a šafrán
 • Podpora spánku 
 • Vhodný pro vegany a vegetariány
 • Bez pojiv a balastních látek
 • 200 miligramů hořčíku v jedné dávce

Nevýhody proč NE

 • Mírně vyšší cena

6. Czechvirus magnesium

Czechvirus Recenze

Slevový kód: HS7
Nákup na czechvirus.cz

Nejste si jistí, která forma hořčíku pro vás bude ta pravá? Řešením je komplex několika forem hořčíku oblíbené české firmy Czech Virus. Kromě chelátové formy bisglycinátu (která je ideální třeba právě po cvičení) obsahuje také citrát hořečnatý, který přispívá k normálnímu trávení, a malát hořečnatý. Tato rovněž chelátová forma hořčíku se vyznačuje vysokou biologickou dostupností (tělo ho dokáže snadno a rychle využít) a schopnosti mírně energetizovat. Jedna dávka obsahuje tak neuvěřitelných 450 miligramů elementárního hořčíku!

Osobní zkušenost:

Jeden z nejkvalitnějších hořčíků, které si můžete pořídit jako sportovec, který potřebuje regenerovat. Produkt se mi neosvědčil na kvalitnější spánek, zařazujeme až na 5 místo v našem žebříčku. V případě, že chceme produkt na kvalitnější spánek doporučujeme kouknout na první pozice v žebříčku.

Cena (při publikaci)549 Kč (9,15,-/dávka)
Dávek60
Denní dávkaOdměrka
TypPrášek
Forma hořčíkůBisglycinát hořečnatý, Citrát a malát hořečnatý,

Výhody proč ANO

 • Komplexní složení
 • Vysoce vstřebatelný
 • 450 miligram hořčíku v jedné dávce
 • Výborná příchuť

Nevýhody proč NE

 • Horší rozpustnost ve vodě

7. PROM-IN 100% Magnesium

100% magnesium bisglycinate obsahuje hořčík ve formě vysoce využitelného bisglycinátu hořečnatého. Tato forma reprezentuje minerály v tzv. chelátových vazbách. Výhodou minerálů v těchto vazbách je to, že jsou elektricky neutrální a lépe se dostávají v nezměněné podobě na místo určení v organizmu. 100% magnesium bisglycinate je ideálním doplňkem stravy pro osoby vystavené zvýšené fyzické zátěži.

Osobní zkušenost

Prom-in patří mezi kvalitní české značky, které vyrábí doplňky stravy většinou pro sportovce. Proto hořčík od značky Prom-in bych volil v případě, že jste sportovec a chcete zlepšit regeneraci. Produkt se nehodí v případě, že chcete zlepšit spánek.

Cena (při publikaci)599 Kč (9,98,-/dávka)
Dávek60
Denní dávkaVrchovatá odměrka (6,5g)
TypPrášek
Forma hořčíkůBisglycinát hořečnatý

Výhody proč ANO

 • Dobrá chuť ve vodě
 • Účinné na křeče
 • Kvalitní regenerace

Nevýhody proč NE

 • Mírně vyšší cena
 • Pouze jedna příchuť
 • produkt se nehodí na kvalitnější spánek

8. Extrifit Magnesium Chelate

Chelátovou formu hořčíku najdeme i v magnésiu značky Extrifit, které je k dostání v podobě praktických kapslí, které zvyšují jeho stravitelnost. Jedna kapsle obsahuje 94 miligramů elementárního hořčíku, díky čemuž lze dávku efektivně rozdělit v průběhu celého dne, a zvýšit tak jeho vstřebatelnost a využitelnost. Vzhledem k tomu, že balení obsahuje 120 kapslí, musím pochválit také skvělý poměr ceny a kvality. 

Osobní zkušenost

Další z produktů, které se nám neosvědčují v případě, že chcete mít kvalitnější spánek. Pokud nejste znalý určitě vás také zarazí, že máte užívat 1-4 tablety.

Cena (při publikaci)399 Kč (3,3,-/dávka)
Dávek120
Denní dávka1-4 kapsle s jídlem
TypTableta
Forma hořčíkůbisglycinát hořečnatý

Výhody proč ANO

 • Dobrá stravitelnost
 • Vysoká vstřebatelnost
 • Dávku lze rozdělit v průběhu dne
 • 94 miligramů hořčíku v jedné kapsli

Nevýhody proč NE

 • nejspíše nic

9. GS Vápník Hořčík Zinek PREMIUM

Britská značka GS (Green Swan) patří k nejoblíbenějším výrobcům doplňků stravy u nás. Založena byla už v roce 1977 a díky široké nabídce pomáhá už několik desítek let k lepšímu zdraví populace. Recenze GS Hořčík.

Osobní zkušenost

Po měsíčním užívání jsem nepocítil zlepšení spánku. Proto jestli hledáte hořčík na spánek, tak doporčujeme vyzkoušet jiný produkt.

Cena (při publikaci)179 Kč (2,75,-/dávka) při užívání dvou tablet
Dávek65 – 130
Denní dávka1-2 tablety
TypTableta
Forma hořčíkůoxid hořečnatý

Výhody proč ANO

 • Tradiční značka
 • Účinné na křeče
 • příjemná cena

Nevýhody proč NE

 • Někomu nemusí vyhovovat velikost tablet
 • nepociťujeme lepší spánek

Co je to hořčík (magnesium)?

Konečně se dostáváme k nejzásadnější otázce – co je to vlastně ten hořčík? Hned na začátek je třeba konstatovat, že se nejedná o pouhý doplněk stravy, nýbrž látku (konkrétně minerál), která se přirozeně vyskytuje v našem těle a je nezbytná pro mnoho nejrůznějších procesů. Mezi ty patří například syntéza bílkovin, produkce energie a testosteronu a absorpce vápníku… Sami vidíte, že se bez něj jen tak neobejdeme.

Navzdory jeho nezbytnosti pro správné fungování těla však až 68 % populace trpí jeho nedostatkem. Příčinnou je jednoduše řečeno civilizace – intenzivní zemědělská produkce, jako například hnojení a použití pesticidů, způsobuje, že hořčík mizí z půdy, a tedy i z potravin, které konzumujeme. Kromě toho se v lidském organismu zvyšuje spotřeba hořčíku působením stresu, jedné z civilizačních chorob.

Jak vybrat ten nejlepší hořčík?

Hořčík, všeobecně známý také pod svým latinským názvem magnesium, je bezpochyby jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů. A není se čemu divit – populaci České republiky totiž soustavně trápí jeho výrazný deficit. Ten se může projevovat například problémy se spánkem, svalovými křečemi či špatnou regenerací. V následujících řádcích tedy se podíváme nejen na hořčík samotný a jeho funkci v organismu, ale především na jeho konkrétní benefity pro vaše zdraví.

Jaké jsou účinky hořčíku

 • Zlepšuje mozkové funkce
 • Přispívá ke kvalitě spánku
 • Napomáhá při bojích proti úzkostem
 • Zlepšuje vypořádávání se se stresem

Jak pomáhá hořčík s nespavostí?

Jak jsme již několikrát zmiňovali, hořčík má kromě jiného zásadní vliv i na kvalitu spánku. Ptáte se, jak to vlastně funguje? Jedním z důvodů, proč hořčík pomáhá s usínáním, je jeho vliv na celkovou relaxaci svalů. Nejen, že je nezbytnou součástí prevence svalových křečí, ale také reaguje s vápníkem – to znamená, že ho odvádí ze svalů do kostí, díky čemuž se svaly rychleji uvolní.

Kromě toho chemicky aktivuje parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za relaxaci a uvolnění těla. A v neposlední řadě hořčík reguluje hormon melatonin (takzvaný hormon spánku), který řídí cyklus spaní a probouzení.

Jaké jsou další zdravotní benefity hořčíku?

Nezměrné zdravotní výhody doplňování hořčíku však nekončí u řešení nespavosti a regenerace. Je nezbytný například pro svalovou kontrakci a také se podílí na výrobě energie pro všechny buňky našeho těla, díky čemuž ho můžete užívat jako doplněk pro lehké zvýšení energie. Má příznivý vliv při léčbě migrén a ocení ho také kardiaci, jelikož jeho dostatek snižuje krevní tlak. Důležitý je také pro osoby trpící cukrovkou či ty, kteří se snaží zhubnout, jelikož se podílí na regulaci glukózy v krvi.

Jak a kdy užívat hořčík pro co nejlepší výsledky?

Možná si říkáte, že užívání hořčíku není žádná věda, ale pokud chcete, aby hořčík co nejlépe působil, je důležité ho brát v určitou denní dobu. Ta se odvíjí od typu magnesia, které berete, a také jeho účelu.

Hořčík v ranních hodinách a dopoledne

Ráno sáhněte především po tzv. hořčíku malátu, a to z důvodu jeho energetizujícího účinku. Nejen, že vás ráno nabije energií na celý den, ale pomoci může i v případě, že trpíte na chronickou únavou či únavovým syndromem.

Hořčík odpoledne a ve večerních hodinách

Odpoledne a k večeru zvolte již zmiňované magnesium bisglycinát, které vám pomůže po náročném pracovním dni či sportovním tréninku doplnit hořčík do tkání. Kromě pozitivního vlivu na celkovou regeneraci také účinně pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu.

Hořčík před spaním

Pokud užíváte hořčík večer pro lepší usínání a kvalitnější spánek, nejlepší volbou je magnesium L-threonát (magtein), které má zklidňující účinky na mozek a nervovou soustavu. Pokud ho však užijete v menším množství i během dne, podporuje naopak kognitivní funkce a odbourává stres a úzkosti. Je totiž jedinou formou hořčíku, která dokáže proniknout do mozku.

Jaký je doporučený příjem hořčíku podle věku

Jako u většiny vitamínů a minerálů konzumovaných prostřednictvím doplňků stravy bychom měli dbát na nepřekročení doporučeného denního množství, které by mohlo vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako je například průjem či zažívací obtíže. Přestože se jako DDD u hořčíku běžně uvádí 375 mg, jedná se o spíše o orientační číslo, průměr. Jelikož se potřebné množství odvíjí především od věku, uvádíme přehledný seznam doporučené denní dávky na základě věkové skupiny:

Věková skupinaDoporučené množství hořčíku
Děti 9-13 let240 mg
Ženy do 18 let360 mg (těhotné 400 mg)
Ženy 18-30 let310 mg (těhotné 350 mg)
Ženy nad 30 let320 mg (těhotné 360 mg)
Muži do 18 let410 mg
Muži 18-30 let400 mg
Muži nad 30 let420 mg

Opět nezapomínejte také na to, že je vhodné formu hořčíku čas od času vystřídat (chelát za citrát apod.) a každé dva měsíce ho na pár týdnů vysadit.

Jak hořčík rychle doplnit?

Pokud jde o celkové zvýšení obsahu hořčíku v těle z dlouhodobého hlediska, ideální je pestrá strava doplněná hořčíkem ve formě tablet, kapslí či prášku rozpustného ve vodě. Pokud vás však trápí žaludeční potíže, hořčík u vás ve větších dávkách vyvolává průjmy, nebo prostě a jednoduše potřebujete hořčík doplnit co nejrychleji, řešením je hořčíkový olej.

Potraviny S Nejvice Horciku

Hořčík totiž patří k látkám, které se do těla dokážou vstřebat tzv. transdermální absorpcí, kdy se látky skrz kůži dostávají do lymfatického a oběhového systému. Hořčík tedy nemusí procházet trávicím ustrojím, díky čemuž se nejen nepoškozuje, ale také působí mnohonásobně rychleji.

Nejrychleji se vstřebává zejména z podpaží a loketních a podkolenních jamek, nanést ho však můžete přímo na bolavý sval. Pokud při prvních aplikacích ucítíte brnění či se objeví zarudnutí, neděste se – je to naprosto normální reakce a tělo si na zevní aplikaci hořčíkového oleje brzy přivykne.

Pokud však zarudnutí přetrvává, můžete vyzkoušet například epsomskou či magneziovou sůl, kterou jednoduše nasypete do vany nebo s ní přichystáte koupel na plosky nohou. Tento přístup k doplňování hořčíku se doporučuje zejména u dětí, jelikož může být složité je přimět ke konzumaci doplňků stravy v podobě tablet či kapslí.

V jakých potravinách je nejvíce hořčíku

 1. Obiloviny: jako je oves, quinoa a jáhly, jsou vynikající zdroje hořčíku. Jsou také bohaté na vlákninu a další vitamíny a minerály.
 2. Fazole a luštěniny: Fazole a luštěniny jsou vynikající zdroje hořčíku. Můžete je jíst samostatně, nebo je kombinovat s jinými potravinami.
 3. Ořechy a semena: Ořechy a semena, jako jsou mandle, kešu, slunečnice, dýně a sezamová semínka, mají vysoký obsah hořčíku.
 4. Zelenina: Některá zelenina je bohatá na horčík, včetně brokolice, špenátu, šťovíku, kapusty a brambor.
 5. Ovoce: Některé druhy ovoce, jako jsou banány, avokádo, sladké brambory, červená řepa a jablka, jsou také bohaté na hořčík.
 6. Mořské plody: Mořské plody, jako je losos, sardinky a makrela, jsou bohaté na horčík a další důležité minerály.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

unavený člověk bez nálady s nedostatkem hořčíku
Únava, špatná nálada, tělo bez energie. To jsou nejčastější projevy nedostatku hořčíku v těle.

Shrnuli jsme si tedy základní druhy hořčíku i dobu použití, je však důležité také zmínit, jak se vlastně takový hořčíkový deficit vlastně pozná.

Jedním z nejznámějších příznaků jsou svalové křeče a nervové tiky. Dalším poznávacím znamením, že vám chybí hořčík, je například mravenčení kůže, podráždění, změny nálady a mimo jiné i problémy se spánkem. Deficit magnésia může být stejně tak příčinou toho, že se každé ráno probouzíte unavení a bez energie. V určitých případech může dokonce stát za tím, že se vám začaly kazit zuby. A jelikož si tělo často říká o chybějící živiny náhlými chutěmi, může se deficit hořčíku projevovat i nenadále silnou chutí na čokoládu, která magnesium obsahuje. Zbystřete i v případě, že se vám náhle začaly lámat nehty a zhoršuje se kvalita vlasů.

Další projevy nedostatku hořčíku:

 • Svalové křeče
 • Nevolnost
 • Problémy se spánkem
 • Problémy s dýcháním
 • Výpadky paměti
 • Nedostatek energie
 • Časté bolesti hlavy

Nejlepší hořčík diskuze

V naší diskuzi pod příspěvkem můžete diskutovat nebo se zeptat na všechny otázky ohledně hořčíku.

Nejčastější otázky okolo hořčíku

Nejprve je nutné si ujasnit, že magnesia bychom měli v rámci pestré stravy mít dostatečný přísun neustále, jelikož bez hořčíku by toho v našem těle moc nefungovalo. Pokud však jde o doplňky stravy, obvyklá doba hořčíkové kůry je zhruba dva měsíce. Poté bychom měli doplněk stravy s magnesiem alespoň na pár týdnů vysadit, abychom odlehčili trávicímu systému.

Ideální je samozřejmě hořčík obsažený v pestré stravě. Získáme ho především z listové zeleniny, banánů, pohanky nebo například některých ryb, jako je candát či tuňák. Co se týče doplňků stravy, záleží především na účelu, za jakým hořčík doplňujete – pro lepší spánek je nejlepší magnesium L-threonát, pro zvýšení energie naopak magnesium malát.

Jak již bylo řečeno, mezi nejvstřebatelnější formy hořčíku patří druhy s chelátovou vazbou, mezi které se řadí například magnesium malát, citrát a bisglycinát. Zatímco magnesium citrát má vstřebatelnost v rozmezí 80-90 %, vstřebatelnost biglyscinátu hořečnatého se pohybuje kolem 70-80 %. Magnesium malát má obdobnou vstřebatelnost jako biglyscinát, tedy mezi 70 a 80 procenty.
Nejhůře vstřebatelné jsou naopak hořčíky běžně k zakoupení v supermarketu, které obsahují hořčík ve formě oxidu hořečnatého, glutamátu, laktátu, sulfátu, aspartamu hořečnatého a síranu hořečnatého. U těchto forem je vstřebatelnost a využitelnost téměř minimální (u oxidu pouze 4 %).

Články a recenze v kategorii Hořčík (magnesium)

Horcik V Potravinach

[TABULKA] hořčík v potravinách – kde je ho nejvíc?

Vydáno
Hořčík je minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha tělesných procesech, včetně regulace svalové a nervové funkce, udržení zdravého imunitního systému, udržení pevnosti kostí a podpory zdravého srdečního rytmu. Dostatek hořčíku v potravě je důležitý pro…
Gc Horcik Vapnik Recenze

RECENZE: GS Vápník Hořčík Zinek PREMIUM

Vydáno
Přestože základem pevného zdraví a kvalitního spánku je především pestrá strava a dostatečný pohyb, zapomínat bychom neměli ani na potravinové doplňky. Ty přijdou vhod nejen v případě, že se vám nedaří jíst tak pestře, jak byste si…
Sleep Faster Recenze

RECENZE: BrainMax Sleep Faster

Vydáno
Když se objeví obtíže se spánkem, mnoho z nás má tendenci sahat pro prášku na spaní, v lepším případě po přírodní alternativě v podobě doplňku stravy. Jelikož je však spánek velice komplexní proces, jehož narušení může mít opravdu rozličné…

Zdroje

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *