Nejlepší proti chrápání – sprej nebo maska

Ačkoliv chrápání není ve většině případů ukazatelem závažnějšího onemocnění, a tedy zpravidla nevyžaduje komplexnější léčbu, dokáže pěkně znepříjemnit život – ať už člověku, kterým jím trpí, tak jeho partnerovi či partnerce. V mnoha případech vede nejen k oddělení ložnice, ale dokonce až k rozvodu. A jelikož se však jedná o relativně častou zdravotní obtíž, která trápí 25 % mužů a 15 % žen, koluje celá řada lidových rad, jak se chrápání zbavit. Ty si představíme v následujících řádcích spolu s přípravky, na které vsadit, když babské rady selžou.

3 nejlepší pomůcky proti chrápání

Recenze pomůcek proti chrápání

1. Nosní klip proti chrápání

Nosní klip Airmax umožňuje snazší dýchání nosem. Poznáte to lépe proudícím vzduchem skrze nos. Klip zlepšuje dýchání během spánku a může zmírnit projevy chrápání. Lze ho použít i pro lepší cirkulaci vzduchu během cvičení.

Výhody proč ANO

 • Zlepšuje proudění vzduchu
 • Používá se v profi cyklistice
 • Více velikostí

Nevýhody proč NE

 • Nekomfortní

2. Somnofit – S – pomůcka proti chrápání a spánkové apnoe

Somnofit – S je pomůcka proti chrápání a spánkové apnoi, která se skládá ze dvou čelistních dílů. Tyto díly jsou upevněny na vrchní a spodní čelist pomocí uchycujících pásků, které udržují čelist zavřenou a zároveň díky tlaku na spodní čelist, posunuté o několik milimetrů dopředu, se zabrání chrápání s otevřenou pusou a uvolní dýchací cesty.

Výhody proč ANO

 • Klinicky testovaná pomůcka
 • Zdravotnická pomůcka
 • Personalizovaný produkt
 • Více velikostí

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

3. Adenol Sprej do krku proti chrápání

Adenol proti chrápání sprej do hrdla obsahuje rostlinné oleje a extrakt ze sójového lecitinu ve speciálním poměru. Tyto látky způsobují silné překrvení a napětí na povrchu tkání hrdla, a tak proudící vzduch nepůsobí hlasité zvuky. Použité oleje a lecitin zvlhčují stěny sliznice a hrtanu a tím snižují možnost vibrací. Adenol sprej do hrdla má dlouhodobý účinek a příjemnou chuť.

Výhody proč ANO

 • Přírodní složení
 • Snadná aplikace do hrdla

Nevýhody proč NE

 • Malá účinnost

4. Pssst! FORTE Sprej nebo kapky proti chrápání

Mezi asi nejjednodušší řešení problémům s chrápáním patří speciální spreje a kapky. Ty ve většině případů fungují na principu lepšího prokrvení sliznic hrdla díky obsahu sójového lecitinu, což vede ke zvýšení napětí v hrdle a ústech, a tedy i zmírnění chrápání. Ne vždy však kapky a spreje chrápání odstraní úplně (zejména, pokud má více příčin), ale v mnoha případech významně sníží jeho hlasitost.

Zatímco sprej se užívá aplikací do nosních dírek, kapky se u většiny produktů užívají vnitřně. Vždy si však pozorně přečtěte příbalovou informaci.

Výhody proč ANO

 • Přírodní složení
 • Snadná aplikace do hrdla

Nevýhody proč NE

 • Malá účinnost

5. Náplast proti chrápání

Pokud není vaše chrápání chronického charakteru a jeho příčinou je naopak akutní neprůchodnost dutin v důsledku nachlazení, jednoduchým a efektivním řešením jsou speciální náplasti, které se před spaní nalepí na kořen nosu. Během spánku uvolňuje do pokožky látky, které pomáhají jemně uvolnit sliznice a zlepšit tak průchodnost nosu, čímž zmírňují či úplně odstraňují chrápání.

Tato náplast má tedy podobný účinek jako nosní kapky, jen s tím rozdílem, že je vhodná k dlouhodobějšímu užívání bez rizika vzniku závislosti či resistence. Účinné látky se navíc uvolňují po celou noc a mají tedy i delší dobu působení než klasický nosní sprej.

Alternativou této náplasti mohou být i speciální klipsy do nosu, které na rozdíl od náplastí zprůchodňují dýchací cesty mechanicky. Ty se hodí především v případě, že vás trápí problémy se zúženou nosní přepážkou.

Výhody proč ANO

 • Cena
 • Snadné použití

Nevýhody proč NE

 • Nefunguje vždy

6. Mack’s Snore Mufflers špunty do uší proti proti chrápání

Ušní špunty Mack’s Snore Mufflers™ vám poskytnou ultimátní pohodlí, které vám zajistí klidný noční spánek. Díky tvarovatelnému silikonu se špunty přizpůsobí unikátnímu tvaru každého ucha, čímž poskytují lepší těsnění než špunty na zakázku. Špunty navíc chrání sluch před hlasitým hlukem, což je ideální pro chrápající partnery, spolubydlící, kamaráda na rybách, spolucestujícího atd. Mack’s Snore Mufflers™ je značka No.1 doporučovaná lékaři v USA, která vám pomůže zachránit manželství a zajistí kvalitnější a klidnější spánek.

Výhody proč ANO

 • Cena
 • Snadné použití

Nevýhody proč NE

 • Cena
 • Spíše pro nocležníky

7. Bauer SL60 Maska proti chrápání

V případě, že vás trápí především chronické chrápání či spánková apnoa, vsaďte na masku proti chrápání značky Bauer, která dokáže chrápání spolehlivě detekovat a regulovat jemnými vibračními impulsy, jak již bylo řečeno výše. Díky svému ergonomickému tvaru je maska opravdu pohodlná a vy se tak nemusíte bát, že by se vám v ní snad nepodařilo usnout. Výhodou je i snadná omyvatelnost a dobíjecí baterie. Výrobce dokonce k masce nabízí i praktickou mobilní aplikace Beurer SleepQuiet, díky které můžete sledovat nejrůznější statiky, které evidují nejen chrápání, ale i váš spánkový cyklus.

Výhody proč ANO

 • Vibrační technologie
 • Snadné použití

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena
 • Špatné recenze

8. Hodinky proti chrápání

Hodinky Proti Chrapani

Na podobném principu fungují i tyto hodinky proti chrápání. Jak jsme již vysvětlovali výše, senzor v hodinkách jednoduše detekuje vibrace způsobenou chrápáním a vyšle několik opravdu jemných impulsů, které regulují nervovou soustavu, a tedy i chrápání. Hodinky fungují na baterie, není tedy třeba je nabíjet. Praktický je i elastický pásek, díky kterému hodinky netlačí a neruší tak při spánku. 

Nicméně hodinky nemají na internetu dobré recenze. Pokud máte slabé chrápání, tak by vám pomoc mohly, ale spíše od nich nic nečekejte

Co je to vlastně chrápání?

Než se však pustíme do průzkumu přípravků, přístrojů a rad, jak se chrápání zbavit, je třeba si ujasnit, co to chrápání vlastně je. Ve své podstatě se jedná o vibraci vycházející z úst během spánku. Ta vzniká na základě uvolnění měkkého patra a dýchacích svalů, které však může mít řadu různých důvodů. Přestože se tedy ve většině případně jedná o velice nezávažné příčiny, neměli bychom chrápání podceňovat. Více v článku, co způsobuje vše o chrápání.

Jaké jsou nejčastější příčiny chrápání?

A co je tedy příčinou onoho uvolnění měkkého patra a dýchacích svalů během spánku? Často za ním stojí opravdu nevinné důvody, jako je například lehký otok krku a mandlí při nachlazení, či jednoduše samotný tvar hrdla a nosu. To je bohužel dáno geneticky a kromě operace například zúžené nosní přepážky s tím sami mnoho nezmůžeme. Nicméně velice častou příčinnou chrápání může být například obezita, pravidelné kouření či přemíra alkoholu.

Nesmíme však přehlížet příčiny, které mají závažnější charakter. Jednou z nejvíce nebezpečných příčin chrápání je takzvaná obstrukční spánková apnoa. Dýchací svaly člověka, kterou touto dýchací poruchou trpí, se ve spánku uvolní natolik, že na několik vteřin úplně uzavřou dýchací cesty. V závažných případech může docházet k přerušení dýchání až na dvě minuty, což může vést k dalším vážným zdravotním komplikacím.

Takto dlouhé přerušení dechu může být navíc předznakem závažných srdečních chorob a poruch srdečního tlaku. I v případě, že vás trápí jen obyčejné chrápání, dejte pozor na rozvoj obstrukční spánkové apnoi v budoucnu – dýchací svaly totiž s věkem ochabují.

Další kategorií příčin chrápání je u žen například menopauza či těhotenství, a to v následku zvýšení váhy a celkového množství otoků, které způsobují oteklost dýchacích cest a vedou k chrápání. Naopak malé děti často chrápou především z důvodu zvětšených nosních mandlí. V těchto případech chrápání zmizí po operativním odstranění mandlí.

Co efektivně pomáhá proti chrápání?

Jak se však chrápání zbavit v případě, že se nejedná o problém zvětšených nosních mandlí, obezity či kouření? Vyzkoušet můžete hned několik metod, které u řady lidí vedou ke zlepšení chrápání, a tedy i k celkovému zlepšení kvality spánku.

Mezi asi nejjednodušší řešení problémům s chrápáním patří speciální spreje a kapky. Ty ve většině případů fungují na principu lepšího prokrvení sliznic hrdla díky obsahu sójového lecitinu, což vede ke zvýšení napětí v hrdle a ústech, a tedy i zmírnění chrápání. Ne vždy však kapky a spreje chrápání odstraní úplně (zejména, pokud má více příčin), ale v mnoha případech významně sníží jeho hlasitost.

Zatímco sprej se užívá aplikací do nosních dírek, kapky se u většiny produktů užívají vnitřně. Vždy si však pozorně přečtěte příbalovou informaci. Více v článku, co pomáhá proti chrápání.

Maska proti chrápání

Maska proti chrápání již patří k o něco nákladnějším investicím, zato má mnohem větší účinnost. Funguje na principu vysílání vibračních vln, které způsobí zpevnění uvolněných svalů dýchacích cest a měkkého patra, díky čemuž účinně odstraňují chrápání hned u zdroje.

Polštář proti chrápání

Další metodou, jak co nejvíce snížit chrápání, je pořízení speciálního polštáře proti chrápání. Tento polštář pomáhá bojovat proti chrápání tím, že svým tvarem podporuje anatomicky korektní pozici krční páteře a hlavy, díky čemuž udržuje dýchací cesty průchozí a ve správně poloze.

Hodinky proti chrápání

V neposlední řadě je třeba zmínit také výkřik poslední techniky, a to speciální hodinky proti chrápání. Tento přístroj je schopen detekovat vibrace způsobené chrápáním. V reakci na tyto vibrace poté vysílá do těla jemný nervový impuls, který chrápání přeruší. Nemusíte se však bát, že by vás tím hodinky snad probudily – jedná se o impuls téměř neznatelný, celý proces funguje podvědomě. Vhodný je zejména pro osoby trpící chronickým chrápáním, avšak kontraindikací je kardiostimulátor.

Špunty do uší proti chrápání

Špunty do uší proti chrápání jsou speciální špunty, které jsou navrženy tak, aby vytvořily bariéru mezi šumem spánku a ušima. Tyto špunty fungují tím, že absorbují a tlumí nízké frekvence zvuku, které jsou obvykle produkovány během chrápání. Kromě toho, špunty do uší proti chrápání mohou také udržovat čistotu a zdraví uší a chránit je před ztrátou sluchu způsobenou hlasitým zvukem. Špunty do uší proti chrápání mohou být zakoupeny v obchodech s elektronikou, lékárnách a na internetu.

Babské rady, jak se zbavit chrápání

Pokud se vám nechce investovat do nákladnějších přípravků či jste zarytým zastáncem přírodní léčby podle našich babiček, inspirujete se lidovými radami, jak zatočit s chrápáním.

Jako princezna na hrášku aneb vyzkoušejte trik s tenisákem

Jednou z nejčastějších rad, jak se zbavit chrápání, je spánek na boku. V této poloze jsou totiž dýchací cesty nejprůchodnější. Jenže co když se ve spánku nevědomky přetáčíme zpátky na záda? Lidová tvořivost přichází s jednoduchým řešením – prostě všijeme na zadní stranu pyžama tenisový míček. Jakmile se ve spánku přetočíme na záda, nepohodlný míček nás donutí otočit se zpátky na bok. Stejně tak může pomoci vyvýšený polštář, díky kterému se nebudou ucpávat dýchací cesty.

Pořádně si zazpívejte

Další možná poněkud kuriózní babskou radou je zpěv. Ano, čtete správně. Nemusíte být zrovna zdatný zpěváci, stačí, že si před spaním zazpíváte. Zpěvem se totiž posilují svaly hrdla, horního patra i jazyka, díky čemuž zabráníme jejich přehnanému uvolnění během spánku, které vede k chrápání. Stejně tak může pomoci přeříkávání některých jazykolamů, které jistě znáte z dětství.

Vsaďte na bylinky či zvlhčení vzduchu

Pokud hledáte poněkud serióznější lidové rady, či vás trápí chrápání spíše z důvodu chronicky ucpaného nosu, zkuste vsadit na bylinky. Na chrápání pomáhá například ostropestřec, máta nebo dobromysl. Využít je můžete jak k přípravě večerního čaje, tak k naplnění polštáře, na kterém budete spát.

K zahození není ani zvlhčování vzduchu či aroma difuzér, do kterého přidáte pár kapek silice z máty či mateřídoušky. Pokud nemáte k dispozici zvlhčovač vzduchu a nechcete do něj investovat peníze, zkuste jednoduše položit na rozpálené topení mokré tričko nebo ručník.

Časté otázky okolo chrápání

 1. Změňte polohu těla. Zkuste si lehnout na bok, nebo položte něco pod hlavu, abyste měli vyváženou polohu.
 2. Pijte čaj z kozlíku lékařského, který má uklidňující účinky.
 3. Nechte si roztáhnout nosní průchody, abyste mohli volněji dýchat.
 4. Vyhněte se alkoholu, kofeinu a tabáku.
 5. Ujistěte se, že ve vaší ložnici je dostatek čerstvého vzduchu.
 6. Zkuste relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga.
 7. Zkuste dechová cvičení, která vám pomohou uvolnit svaly a udržet průchodnost dýchacích cest.

Léčba chrápání může být různorodá a může zahrnovat změny životního stylu, léky, chirurgické zákroky nebo terapii.

Změny životního stylu:

 • Změny ve stravě, například snížení spotřeby alkoholu, kofeinu a sladkostí.
 • Přísný režim spánku, včetně spánku v tmě a v pravidelných intervalech.
 • Snížení hmotnosti.
 • Dostatek fyzické aktivity.

Léky:

 • Anticholinergika, jako je propiverin a oxybutinin.
 • Sedativa, jako je diazepam.

Chirurgické zákroky:

 • Uvulopalatofaringoplastika (UPPP) se používá k odstranění přebytečné tkáně v krku, jako je uvula a palatální mandle.

Terapie:

 • Terapie vedená lékařem může pomoci pacientovi identifikovat a překonat jakékoli psychologické, emocionální nebo sociální faktory, které mohou přispět k jeho chrápání.
 • Další terapie, jako je terapie dechu, terapie hlasu a relaxační terapie, může také pomoci snížit chrápání.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *