Jak dlouho vydrží člověk bez spánku – 11 dní a 24 minut. Dáte to taky?

Jak Dlouho Vydrzim Bez Spanku

Nedostatek spánku s sebou nese řadu závažných problémů, proto bychom měli dodržovat doporučenou délku spánku, a také dbát na to, aby byl kvalitní a ničím nerušený. Jak vlastně taková spánková deprivace vypadá? Co se stane s naším tělem, pokud několik dní nespíme, a jak dlouho to vůbec lze vydržet?

Známý rekord v bdění drží Randy Gardner, který v roce 1964 jako středoškolák zůstal vzhůru 264 hodin, což je 11 dní a 24 minut, v rámci vědeckého experimentu. Gardner zažíval během tohoto období rozličné negativní efekty, včetně problémů s pamětí, paranoie, změn nálady, halucinací a dalších kognitivních dysfunkcí. Jeho experiment ale nebyl monitorován tak, aby poskytoval detailní medicínská data, a proto je obtížné z něj vyvodit konkrétní závěry.

Jak dlouho vydrží člověk bez spánku

Odborníci si myslí, že lidské tělo vydrží bez spánku 8-10 dní.

Při dlouhodobé nespavosti se objevují problémy jako snížená koncentrace, poruchy paměti, snížená fyzická výkonnost a změny nálady. Delší období bez spánku může vést k vážnějším problémům, včetně halucinací, iluzí, zhoršení motorických funkcí a dokonce i ke změnám v metabolismu a hormonální rovnováze.

Je důležité zdůraznit, že dlouhodobé období bez spánku není pro tělo přínosné a vždy by mělo být cílem udržovat pravidelný a zdravý spánkový režim pro udržení optimálního zdraví a pohody. Nikdy tak dlouhý spánkový deficit nepokoušejte.

V extrémních případech může úplná deprivace spánku způsobit smrtelné komplikace, ale přesné časové hranice, kdy se to stává, nejsou pevně stanoveny a jsou ovlivněny mnoha dalšími faktory.

Délka spánku

Správná funkce lidského organismu je však na spánku závislá. Během života se však jeho potřebná délka mění. Novorozenec prospí i 20 hodin denně. Batolata a menší děti potřebují denně asi 13 hodin spánku, pro malé školáky a děti v pubertálním věku je dostačující doba odpočinku 10-11 hodin. Dospělým už stačí jen 8-9 hodin kvalitního spánku. Nejméně pak spí senioři, kteří mají ještě navíc spánek přerušovaný a obvykle rozdělený do několika kratších bloků. Doba spánku by v žádném období života neměla být dlouhodobě kratší než 7 hodin denně.

Tip

Máte problém se spánkem. V lehčích případech vám může rychle pomoct čaj na spaní. Nejlepší čaj na spaní najdete v našem srovnání.

Jak ovlivňuje spánková deprivace mozek?

Nedostatek spánku má vliv především na funkci mozku. Dochází k neschopnosti udržet myšlenku a ke ztrátě paměti. S tím je spojena také omezená vyjadřovací schopnost. Během dne také dochází ke ztrátě pozornosti či bdělosti, což bývá častou příčinou dopravních nehod. Vzhledem k tomu, že si nedostatečným a nepravidelným spánkem narušíte svůj cirkadiánní rytmus, může nedostatek spánku paradoxně doprovázet i nespavost.

Pokud se dostanete do těžké spánkové deprivace, mohou se začít objevovat sluchové i zrakové halucinace, paranoia a naruší se myšlenkové pochody. Při velmi dlouhé absenci spánku se může stát, že v důsledku nedostatečné funkce mozku není člověk schopen vykovávat základní životní potřeby. Tento stav může skončit fatálně – vyčerpáním organismu.

Vliv nedostatku spánku na organismus

Kromě toho, že nedostatečný spánek nepříznivě působí na funkci mozku, ovlivňuje také například hmotnost, sklony k infarktu, mrtvici či cukrovce, a souvisí i se správnou funkcí imunitního systému.

Oslabení imunity

Ne nadarmo jsme od maminek a babiček jako malí slýchali při každé nemoci slova „Musíš to vyležet“. Spánek totiž s imunitním systémem úzce souvisí. Uvolňují se při něm totiž specializované proteiny zvané cytokiny, které v těle nepomáhají jen k hlubšímu spánku, ale i při boji se záněty a infekcí.

Přibírání na váze

Pokud málo spíte, jste také na nejlepší cestě za zvýšením tělesné hmotnosti. Nevyspaný organismus totiž spaluje méně kalorií, protože si je raději nechává „v zásobě“, kdyby se mu opět nedostalo spánku. Zvyšuje se také hladina krevního cukru a stresových hormonů jako je kortizol nebo hormonů odpovědných za pocit hladu. Celý chod těla, včetně metabolismu, se navíc značně zpomaluje.

Jaké jsou příznaky spánkového deficitu?

Že vaše tělo potřebuje více odpočinku, než mu dopřáváte, poznáte jednoduše podle následujících ukazatelů.

  1. Špatná paměť – při běžných činnostech se nejste schopni soustředit na myšlenky a neustále zapomínáte, co jste vlastně chtěli zrovna dělat? I tohle je příčina nedostatku spánku.
  2. Kolísání nálad – psychický stav při nadměrné únavě opravdu trpí. Člověk je podrážděný, nervózní a může se dostavit i přecitlivělost až plačtivost.
  3. Přibírání na váze – jak už bylo řečeno výše, málo spánku nepříznivě ovlivňuje také vaši hmotnost. Pokud jíte stále ve stejném množství, ale přibíráte, zamyslete se, zda byste neměli více odpočívat. U malého procenta lidí se však může tento stav projevovat spíše rapidním úbytkem na váze!
  4. Neustálé nemoci a nachlazení – i obranyschopnost nedostatkem spánku trpí. Pokud máte pocit, že jste neustále nachlazení nebo se vám vrací záněty, zkuste se zaměřit na dobu svého odpočinku a alespoň o hodinu ji prodloužit.
  5. „Neohrabanost“ – špatná koordinace je dalším projevem únavy. Pokud vám stále něco padá z rukou a zakopáváte o všechno, co vám přijde do cesty, nejspíš jste se špatně vyspali a je třeba s tím příští noc něco udělat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *