Nejlepší anatomický polštář

Pokud vás trápí bolesti zad nebo zhoršená kvalita spánku, možná už jste začali pracovat na změně koupí nového roštu nebo matrace. Co kdybych vám však řekl, že mnohdy stačí změna mnohem menší? Ano, mluvím o anatomickém polštáři – přestože se oproti běžným polštářům může jednat to lehce vyšší investici, rozdíl poznáte téměř okamžitě. A abych vám tápání v opravdu nepřeberné nabídce trochu ulehčil, připravil jsem si pro vás tipy na kvalitní anatomické polštáře a jejich výběr. Tak jdeme na to!

 • Mám rád věci, které plní více účelů najednou✅, a to je případ i anatomického polštáře nanoSPACE. Nejen, že podporuje správnou polohu páteře, ale navíc je 100% hypoalergenní.
 • Pokud se při spánku hodně potíte🥵, starost vám možná dělá dostatečná prodyšnost, která může být u pěnových polštářů problém. Řešení nabízí anatomický polštář Paris s praktickou perforací.
 • Líná pěna je u anatomických polštářů takovým zlatým standardem, a jinak tomu není ani v případě polštáře Termopur. Pohodlný polštář, který správně podpírá krční páteř, potěší pratelným potahem z příjemného veluru😴.

Přestože v dnešních tipech samozřejmě zahrnu i skutečně nízkonákladovou možnost, rovnou konstatuju, že na anatomických polštářích se nevyplácí šetřit. Zkrátka a dobře, kvalita anatomického polštáře závisí především na kvalitě použité pěny, což se odráží právě v ceně. Jak jsem si však mohl vyzkoušet na vlastní kůži, klasické vatové nebo péřové polštáře se s těmi anatomickými nedají srovnávat. Už po první noci ucítíte zlepšení z hlediska bolesti zad, krčí páteře a šíjových svalů. Nemluvě o speciálních hypoalergenních úpravách, které potěší všechny alergiky na prach a prachové roztoče.

3 nejlepší anatomické polštáře

Žebříček nejlepších anatomických polštářů

PořadíNázevCenaMateriálHodnoceníProhlédnout
1.Protiroztočový anatomický zdravotní polštář nanoSPACE2 499 KčVisco pěna, nanovlákenná membrána99 %E-shop
2.Anatomický polštář Paris1 440 KčVisco pěna95 %E-shop
3.Anatomický polštář Termopur1 220 KčVisco pěna94 %E-shop
4.Anatomický polštář Magniflex Classico Wave2 490 KčVisco pěna94 %E-shop
5.Anatomický polštář Magniflex MagniCool Standard2 990 KčVisco pěna92 %E-shop
6.Visco polštář luxury259 KčVisco pěna80 %E-shop

Recenze anatomických polštářů pro rok 2024

1. Protiroztočový anatomický zdravotní polštář nanoSPACE

Polštář české značky nanoSPACE zaujme především použitím speciálního materiálu, který naprosto minimalizuje množení roztočů a dalších bakterií. Z toho důvodu je ideální volbou pro osoby citlivé na prach a prachové roztoče. Co se týká vnitřní náplně, je vyrobano ze standardní paměťové pěny s otevřenou buněčnou membránou, která mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a tlaku těla.

Osobní zkušenost

Jak už bývá u srovnání polštářů a dalšího ložního prádla tak trochu tradicí, na prvním místě se umístil polštář české značky nanoSPACE. S produkty této značky už mám zkušenost, a věděl jsem tak, co zhruba očekávat, minimálně z hlediska hypoalergenního potahu. Co se týká samotného polštáře, respektive náplně, paměťová pěna je u anatomických polštářů prakticky základem, a jinak tomu není ani v případě tohoto polštáře. Celkově se jedná o velice kvalitní kousek, na kterém se výborně vyspíte.

Cena (při publikaci)2 499 Kč
Materiál svrchníNanovlákenná membrána, mikrovlákno
Materiál náplněVisco pěna
Váha1 300 g
Rozměry42 x 66 cm
VlastnostiHypoalergenní, vhodný pro astmatiky

Výhody proč ANO

 • Pro alergiky a astmatiky
 • Dvojitý či jednoduchý zip
 • Testováno na TZÚ v Brně, TUL a SZÚ
 • Český výrobce
 • Snadná údržba (lze prát v pračce

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

2. Anatomický polštář Paris

Polštář Paris značky Materasso je vyroben odléváním paměťové pěny z forem, díky čemuž nabízí vysoký komfort. Polštář je doplněný speciální příčnou perforací, která poskytuje vysokou vzdušnost a odvětrávání polštáře během spánku. Nechybí praktický velurový potah, který lze prát v pračce.

Osobní zkušenost

Pokud vás nijak zvlášť netrápí alergie na prach a prachové roztoče, doporučit vám můžu i tento polštář. Opět je vyroben z paměťové pěny, který poskytuje vysoké pohodlí při spánku. Ocenit musím hlavně příčnou perforaci, která není u anatomických polštářů nijak častá. Musím říct, že ze strany výrobce se jednalo o skvělý tah, jelikož zvyšuje odvětrávání a celkovou prodyšnost, která bývá u polštářů z pěny kamenem úrazu. Myslím, že ideální volbou bude hlavně pro ty, kteří se při spánku více potí.

Cena (při publikaci)1 440 Kč
Materiál svrchníVelur
Materiál náplněVisco pěna
VáhaVýrobce neuvádí
Rozměry60 x 43 cm
VlastnostiOdvětrávání

Výhody proč ANO

 • Odvětrávání
 • Vyrobeno v EU
 • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

 • Menší rozměry

3. Anatomický polštář Termopur

Polštář Termopur značky Materasso je vyroben z paměťové pěny LAZY-FOAM, která dobře reaguje na teplo zátěž. Díky tomu se polštář skvěle přizpůsobí tvaru páteře a poskytuje vysoké pohodlí. Nechybí samozřejmě ani praktický velurový potah, který lze bez obav prát v pračce.

Osobní zkušenost

O něco levnější alternativou předchozího produktu je anatomický polštář Termopur. Opět je vyroben z klasické paměťové (visco) pěny, která je zárukou vysokého pohodlí. Opět musím pochválit snímatelný potah, který můžete hodit do pračky a vyprat až na 40 stupňů. Polštář Termopur bohužel nedisponuje žádnou dodatečnou úpravou, jak je tomu v případě polštáře Paris nebo nanoSPACE. Za cenu kolem tisícovky se však pořád jedná o velice kvalitní kousek.

Cena (při publikaci)1 220 Kč
Materiál svrchníVelur
Materiál náplněVisco pěna
VáhaVýrobce neuvádí
Rozměry60 x 39 cm
VlastnostiBez speciálních úprav

Výhody proč ANO

 • Příjemný potah z veluru
 • Vyrobeno v EU
 • Snadná údržba (lze prát v pračce)

Nevýhody proč NE

 • Nemá speciální úpravy
 • Menší rozměry

4. Anatomický polštář Magniflex Classico Wave

Anatomický polštář Magniflex Classico Wave na první pohled zaujme tvarem vlnky, díky kterému nabízí polštář na podporu krční páteře a možnost volby mezi dvěma výškami. Zatímco jako náplň byla použitá visco (paměťová) pěna s perforací pro lepší odvětrávání, svrchním máteriálem je příjemná viskóza. Potah lze prát v pračce až na 30 stupňů Celsia.

Osobní zkušenost

Polštář s perforací jsme tu už jednou měli. Důvodem, proč anatomický polštář Magniflex Classico Wave spadl v mém žebříčku až na čtvrté místo, je jednoduše cena. Přestože se jedná o opravdu kvalitní kousek, který se nebojím doporučit, v mnoha směrech se podobá výše zmiňovanému anatomickému polštáři Paris. Pokud nevíte, který z těchto dvou polštářů vybrat, kromě ceny by rozhodujícím faktorem mohl být potahový materiál – zatímco Paris je potažený obalem z veluru, tento polštář má potah z kvalitní viskózy.

Cena (při publikaci)2 490 Kč
Materiál svrchníViskóza
Materiál náplněVisco pěna
VáhaVýrobce neuvádí
Rozměry60 x 43 cm
VlastnostiPerforační systém Airyform

Výhody proč ANO

 • Odvětrávání
 • Dvě různé výšky
 • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

 • Menší rozměry
 • Vyšší cena

5. Anatomický polštář Magniflex MagniCool Standard

Další anatomický polštář značky Magniflex se může pochlubit důrazem na odvětrávání a prodyšnost. To zajišťuje jak speciální prodyšný potah z materiálu MagniCool, tak perforace v paměťové pěně Memoform. Na rozdíl od polštáře výše nabídne klasický tvar zužující se směrem k okrajům. Potah lze prát v pračce až na 30 stupňů Celsia.

Osobní zkušenost

Přestože osobně dávám přednost polštářům ve tvaru vlnky, tento polštář rozhodně stojí za pozornost. Pokud se nenecháte odradit vyšší cenou, těšit se můžete na vysokou prodyšnost, za kterou stojí hlavně speciální potahový materiál a perforace ve středu polštáře. Opět kvituju možnost praní potahu v pračce a o něco větší rozměry než v případě již zmiňovaného polštáře této značky.

Cena (při publikaci)2 990 Kč
Materiál svrchníPotahový materiál MagniCool
Materiál náplněVisco pěna Memoform
VáhaVýrobce neuvádí
Rozměry72 x 42 cm
VlastnostiRegulace teploty

Výhody proč ANO

 • Odvětrávání
 • Regulace teploty
 • Směrem k okrajům se zužuje
 • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

6. Visco anatomický polštář Luxury

Anatomický polštář Luxury je opět vyroběn z paměťové pěny, tentokrát ve tvaru tyčinek, které se mohou pochlubit dobrými termoregulačními vlastnostmi a vysokým pohodlím. Přestože je použitá pěna recyklovaná, splňuje všechny požadavky na zdravotní nezávadnost – pocházejí z předem certifikovaných surovin STANDARD 100 by OEKO – TEX vybraných profesionály v oblasti kvality. Polštář doplňuje snímatelný potah z příjemného mikrovlákna s prošíváním

Osobní zkušenost

Jak asi napovídá poslední místo v tabulce, tento polštář nenabídne nic speciálního – přestože plní svůj účel, na své soupeře zkrátka nestačí. Snad až na jedinou oblast. Cenu. Pokud nechcete dávat za anatomický polštář tisíce korun, což je samozřejmě pochopitelné, tento kousek bude podle mě dobrou a levnou alternativou. Myslím, že vzhledem k nízké ceně se může jednat taky o skvělý cestovní polštář či polštář pro hosty, kdy zkrátka nechcete investovat velké peníze do něčeho, co budete využívat pouze příležitostně.

Cena (při publikaci)259 Kč
Materiál svrchníProšívané mikrovlákno
Materiál náplněRecyklovaná visco pěna
VáhaVýrobce neuvádí
Rozměry75 x 45 cm
VlastnostiBez speciálních úprav

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Štědré rozměry
 • Český výrobek
 • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

 • Nemá speciální úpravy

7. Polštář z paměťové pěny Bamboo profilovanýaf

Nechcete do nákupu anatomického polštáře příliš investovat? Pak zvolte tento polštář z paměťové pěny. Díky profilovanému tvaru je poskytuje dostatečnou oporu krční páteři a hlavě během spánku. Nechybí ani snímatelný potah vyrobený ze směsi polyesteru a přírodních bambusových vláken, která mají přirozené antibakteriální a hypoalergenní účinky. Ke zvýšené hygieně přispívá i fakt, že lze povlak prát až na 60 stupňů Celsia.

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Paměťová pěna
 • Potah lze prát v pračce
 • Hypoalergenní

Nevýhody proč NE

 • Tvrdší materiál

8. Anatomický polštář Dřevočal Pedro

Alternativou pro všechny, které chtějí brýle proti modrému světlu nosit opravdu po celý den, jsou brýle Ray-Ban New Wayfarer. Modré světlo blokují pouze do dvaceti procent, díky čemuž nemění percepci barev, zároveň však mírní únavu a pálení očí z dlouhé práce před monitorem. Nechybí klasický Ray-Ban design, čirá skla a možnost výběru ze tří různých velikostí. Součástí balení je navíc originální pouzdro na brýle a praktický hadřík. Jedinou nevýhodou tak zůstává především vysoká cena, díky obroučkám z odolného plastu vám však budou sloužit opravdu dlouho.

Výhody proč ANO

 • K dostání v několika úpravách
 • Průměrná cena
 • Studená pěna
 • Snímatelný potah lze prát v pračce

Nevýhody proč NE

 • Cena se liší na základě zvoleného potahu

9. Anatomický polštář Ahorn Senzi

Skutečně nízkou cenou potěší anatomický polštář Ahorn Senzi v oblíbeném ergonomickém tvaru vlnky, ideálním pro spánek na boku. Je vyroben ze studené HR pěny a je potažen snímatelným Stress Free obalem, který lze bez problémů prát v pračce. 

Výhody proč ANO

 • Studená HR pěna
 • Snímatelný potah lze prát v pračce
 • Nízká cena

Nevýhody proč NE

 • Nižší kvalita výplně

Jak vybrat anatomický polštář?

Jak je asi zřejmé z žebříčku výše, či pohledu do nabídky jakéhokoliv e-shopu, k dostání je opravdu obrovské množství anatomických polštářů různých značek, velikostí, materiálů a tak dále. Jak ale vybrat takový, který přesně splní všechny vaše potřeby a požadavky? Přestože je výběr velmi individuální, zapomínat byste neměli na několik základních faktorů, které stojí za zvážení: nejčastější spánkovou polohu, tvar, velikost a materiál.

Nejčastější spánková poloha

Než se pustíte do výběru konkrétního polštáře, nezapomeňte si ujasnit, v jaké poloze nejčastěji spíte. Obecně platí, že pro spánek na zádech jsou vhodnější měkčí, avšak vyšší polštáře, zatímco při spánku na boku oceníte spíše nižší polštář vyšší tuhosti. Spánková poloha ovlivňuje také výběr tvaru polštáře, na který se podíváme v dalším odstavci.

Přestože se nejedná o příliš doporučovanou polohu, zapomenout nesmím ani na spánek na zádech. V tomto případě sáhněte po co nejnižším a nejměkčím polštáři, který nebude zbytečně přetěžovat krční páteř.

Tvar polštáře

Pokud už jste začali prohlížet nabídku, možná jste si stačili všimnou velkého množství tvarů, které jsou k dostání. Anatomické polštáře lze zakoupit jak v klasickém obdélníkovém tvaru, tak ve tvaru vlnky či se zužujícími se kraji, případně pohodlný bochánek. Z hlediska anatomie je nejzdravější právě vlnka – pokud vám však není příliš pohodlná, nebojte se vsadit i na jiné tvary.

Velikost polštáře

Dalším nezanedbatelným faktorem při výběru je velikost polštáře. Přestože každému vyhovuje něco trochu jiného, obecně můžu říct, že osoby s širšími rameny by měly volit spíše větší a širší polštáře. Naopak drobné ženy udělají lépe pořízením menšího rozměru. Pokud kupujete polštář do pokoje pro hosty, či se o něj chcete příležitostně dělit s partnerem, vsadit můžete na střední rozměr. Naopak nejmenší rozměry, které jsou na trhu k dostání, budou skvělou volbou na cesty.

Materiál potahu a náplně

Teď už se dostáváme k zajímavější části: materiálu potahu a náplně. Jak už jste si možná stačili všimnout, drtivá většina anatomických polštářů je vyrobena z paměťové neboli líno či visco pěny. Důvodem jsou skvělé termoizolační vlastnosti a schopnost reagovat na teplo a tlak, díky čemuž se polštář skvěle přizpůsobí tvaru hlavy a šíje. Výsledkem je pohodlný spánek a zdravá krční páteř.

Rozhodně se však nejedná o jediný typ materiálu vhodném pro anatomické polštáře. Narazit můžeme i na polštáře z materiálů běžně používaných k výrobě matrací, jako je:

 • Latex,
 • HR (studená) pěna,
 • PUR pěna.

Kromě toho se můžeme setkat i s anatomickými polštáři z prachového peří, které jsou obvykle k dostání ve speciálních tvarech pro podporu krční páteře a správné polohy hlavy. Každý z výše uvedených materiálů nabídne různé výhody i nevýhody, osobně však doporučuji vsadit na paměťovou pěnu, která je právem „královnou“ anatomických polštářů. Mou druhou volbou by byly polštáře z latexu, který je přirozeně antibakteriální a hypoalergenní. Pokud máte rádi vyšší tuhost polštáře, chybu neuděláte s HR ani PUR pěnou.

Co se týká potahových materiálů, opět záleží na vašem vkusu a požadavcích. Kromě klasického veluru a viskózy narazíme na speciální hypoalergenní materiály, které jsou skvělou volbou pro alergiky. Vždy si pročtěte konkrétní pokyny výrobce, mezi kterými uvádí například možnost praní v pračce a sušení v sušičce a další praktické detaily. Důrazně doporučuju sáhnout po polštáři se snímatelným potahem se zipem.

Poznámka na závěr: Tuhost polštáře

Několikrát jsem zmínil tuhost polštáře. Bohužel je třeba dodat, že na rozdíl od matrací není uvádění tuhosti polštáře standardem. Nápovědou vám tak bude především použitý materiál či gramáž polštáře (čím vyšší gramáž, tím tužší polštář). V případě pochybností neváhejte napsat prodejci, který vám zpravidla ochotně poradí s výběrem.

Pro koho je anatomický polštář vhodný?

Kvalitní anatomický polštář najde využití prakticky u každého z nás. Vhodnou volbou jsou však především v případě, že vás trápí:

 • bolest krční páteře,
 • bolest zad,
 • časté migrény,
 • chrápání,
 • otlaky,
 • zhoršená kvalita spánku,
 • spánková obstrukční apnoe.

Nejčastější otázky

Vhodný způsob čištění anatomického polštáře se odvíjí od výplňového a potahového materiálu. Pokud výrobce nedoporučuje praní v pračce, vsaďte na ruční praní v teplé vodě s trochou tekutého pracího prostředku. Pozornost věnujte zejména následnému pěnové výplně opláchnutí od zbytků saponátu. Se ždímáním však opatrně, aby nedošlo k natržení či jinému poškození paměťové pěny. 

Pokud je příčinou bolestí krční páteře právě nevhodný polštář, polštář na krční páteř by mohl být efektivním řešením. V případě, že bolesti po zakoupení polštáře přetrvávají, či se dokonce zhoršují, je možné, že jste zakoupili nevhodnou velikost či tvar. 

Obecně platí, že anatomického polštáře z paměťové pěny není vhodné prát v pračce. Existují však výjimky, a nezapomeňte si tak pečlivě přečíst pokyny výrobce. Většina anatomických polštářů je však k dostání ve snímatelném povlaku, který lze již v pračce bez obav vybrat. Opět však nezapomeňte dodržovat pokynů k údržbě, aby nedošlo ke sražení potahové tkaniny. Pokud má obal zip, perte ho zapnutý, aby nedošlo k potrhání lýtky kovovými zoubky zipu.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

 1. Jediný polštář, který mi pomohl s krční páteři je trakční. Přijde mi, že na to jdou jinak než ostatní výrobci. To jde poznat už podle vzhledu, který sice vypadá, že je z jiné planety, ale u mě prostě funguje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *