RECENZE: Melatonin Forte 5mg

Melatonin Forte Recenze 5mg

Když se řekne doplněk stravy pro lepší spánek, většina z nás si pravděpodobně vybaví právě melatonin. A není divu – jedná se o jeden z bezpochyby nejpopulárnějších suplementů pro kvalitnější spánek. V dnešní recenzi se proto blíže podíváme na Melatonin Forte s obsahem 5 miligramů melatoninu v jedné dávce. Podělíme se s vámi nejen o důvody, proč odborníci doporučují užívat melatonin při obtížích se spánkem, ale také s hodnocením účinků tohoto konkrétního produktu.

Hodnocení a recenze

Melatonin Forte 5mg

Pokud vás trápí pomalé usínání nebo nespavost, Melatonin Forte 5 mg rozhodně stojí za vyzkoušení. Za příznivou cenu získáme produkt s minimálním obsahem chemických látek a zbytečných plnidel, barviv či konzervantů. Je však třeba říci, že se nejedná o univerzální řešení opravdu závažných problémů se spánkem. V těchto případech je vhodná zejména konzultace s lékařem či změna životosprávy.

Výhody proč ANO

  • během noci jsem se nebudil
  • ráno jsem se probouzel kvalitněji vyspaný

Nevýhody proč NE

  • tablety musíte půlit

Proč užívat melatonin?

Jelikož melatonin je často označován jako hormon spánku, jeho časté spojování a asociace s kvalitou spánku asi není pro nikoho žádným překvapení. Rozhodně však neplatí, že by melatonin fungoval na stejném principu jako běžné prášky na spaní. Melatonin samotný totiž úzce souvisí především s naším cirkadiánním cyklem, tedy pravidelným střídáním bdění a spánku. Tento proces je za normálních okolností regulován sluncem, respektive modrým světlem, které slunce vyzařuje – zatímco modré světlo přirozenou produkci melatoninu blokuje, vystavení tmě ji naopak zvyšuje. 

Tento cyklus bohužel narušuje elektronika, jejíž displeje vyzařují modré světlo o stejné vlnové délce jako denní světlo. Pokud tak večer trávíte na mobilním telefonu, počítači, tabletu či sledováním televize, tělo si jednoduše včas nezačne vyrábět melatonin, čímž se značně prodlouží doba nutná k usnutí. To může naštěstí vyřešit právě doplněk stravy s obsahem melatoninu.

Složení a účinky

melatonin forte clinical

Přestože se nejedná o stoprocentně přírodní doplněk stravy, Melatonin Forte si od nás při pohledu na složení rozhodně vysloužil plusové body. Najdeme v něm totiž pouze tři složky, a to melatonin, inulin a stearan hořečnatý. Zatímco melatonin je účinnou látkou pomáhající k lepšímu spánku, inulin (vláknina z kořene čekanky) slouží jako pojivo tablety a zároveň pomáhá lepšímu fungování tlustého střeva a podporuje mikroflóru. Čistě praktickou funkci má poslední složka, stearan hořečnatý, který plní funkci protispékavé látky.

Dávkování

Vzhledem k tomu, že melatonin vyvolává v organismu pocit únavy a ospalosti, je vhodné tento doplněk stravy užívat pouze před spánkem – rozhodně po jeho konzumaci nesedejte za volant auta. Velikost dávky si můžeme přizpůsobit dle potřeb. Při menších obtížích se spánkem postačí polovina tablety, po konzultaci s lékařem či farmaceutem však můžeme dávku navýšit na celou tabletu večer před spaním. Tabletu je nutné zapít velkým množstvím vody, vzhledem k její kompaktní velikosti se však poměrně dobře polyká. Z osobní zkušenosti doporučujeme přípravek užívat spíše na lačno pro zvýšení efektu.

Když přihlédneme k doporučenému dávkování, jedno balení obsahující 100 tablet, které je dostání do 300 Kč, nám vystačí minimálně půl roku – a to za podmínky, že užíváme pouze polovinu tablety. I v případě, že vám lékař doporučí užívání hned dvou celých tablet denně, však balení vydrží téměř dva měsíce, což je stále poměrně příznivý poměr ceny a množství. 

Účinnost

Pokud vás netrápí problém se spánkem a usínáte v okamžiku, kdy se vaše hlava dotkne polštáře, výrazný účinek pravděpodobně nepocítíte. Pokud se však před spaním pravidelně vystavujete modrému světlu či vám značnou dobu trvá hluboce usnout, účinky budou pravděpodobně opravdu citelné. Přestože nelze melatonin srovnávat s účinností prášku na spaní, rozhodně se jedná o efektivní řešení. Jedinou nevýhodou, na které si stěžují někteří uživatelé, může být pocit ranní únavy. Ten však není pravidlem a nemusí se suplementací melatoninu přímo souviset. Více v článku Melatonin na spaní.

Může na melatoninu vzniknout závislost?

Otázka, která užívání melatoninu často doprovází, se týká rizika vzniku závislosti. Jelikož se jedná o tělu přirozenou látku, kterou navíc samo produkuje, závislosti se opravdu není potřeba obávat. Není tak na místě obava z toho, že po jeho vysazení se objeví zhoršené usínání či dokonce nespavost. Na druhou stranu je vhodné spolu s užíváním melatoninu zlepšit svou spánkovou hygienu a vyhnout se večernímu používání elektroniky, která by mohla být příčinnou již zmiňované ranní únavy a pocitu nevyspání. 

Náš tip

Porovnali jsme nejlepší produkty melatoninu na trh. Pojďte se podívat na naše srovnání a najděte si ten nejlepší melatonin.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *