Červené světlo na spaní: jak funguje terapie
Přestože v souvislosti s kvalitním spánkem a celkovým zdravím našeho organismu se mluví převážně o modrém světle a jeho škodlivosti, v pozadí nezůstává ani světlo červené, které našemu tělu naopak velice prospívá. Jeho blahodárných účinků na buňky využívají nejrůznější terapie červeným světlem, které pomáhají řešit celou řadu problémů, od vrásek a kožních onemocnění přes potíže s nedostatečnou regenerací po nevyrovnané hladiny hormonů. Pojďme se proto podívat, na jakém principu červené světlo funguje a proč stojí za vyzkoušení i investici.
Terapie červeným světlem doma
1. místo
Red light panel Blight 300
síla záření: 154 mW/cm2
Proč má toto hodnocení
Panel Blight 300 START je limitovanou edicí v elegantní černé barvě. Díky vysokému výkonu odpovídajícímu vyšším třídám konkurence a skvělému poměru cena / výkon je tento model naší odpovědí pro všechny, kteří touží zažít terapii červeným světlem na vlastní kůži za příznivou cenu.
2. místo
Red light panel Blight 500
síla záření: 180 mW/cm2
Proč má toto hodnocení
Blight 500 PRO. Díky svým rozměrům, vysoké síle záření (180 mW/ cm2) a celkovému výkonu 500 W je tento náš nejmenší model řady PRO odpovědí pro všechny, kteří hledají efektivní lokální terapii červeným světlem.
3. místo
Red light panel Blight 1000
síla záření: 180 mW/ cm2
Proč má toto hodnocení
Blight 1000 PRO. Díky svým rozměrům, vysoké síle záření (180 mW/ cm2) a celkovému výkonu 1000 W je tento model naší odpovědí pro všechny, kteří hledají rychlou a efektivní celotělovou terapii červeným světlem.
Co je terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem jednoduše využívá červené světlo o nízké vlnové délce pro potenciální zlepšení stavu kůže a k terapii dalších zdravotních obtíží. Poprvé červené světlo pro zdravotní účely využil už v roce 1967 maďarský lékař, vědec a profesor Endre Mester.
Ačkoliv za touto metodou původně stál pokus pro pochopení reakce buněk na radiaci, dnes se od tohoto záměru jeho využití dalece odchýlilo. S terapií červeným světlem se tak můžeme setkat například v dermatologii, kde je využíváno k odstraňování vrásek, léčbě akné či eliminaci jizev, nebo ve sportovním a wellness odvětví, kde slouží jako prostředek ke zlepšení regenerace a celkového zdravotního stavu lidského organismu.
Červené světlo je používáno v terapii k léčbě různých zdravotních problémů, jako je například bolest svalů, bolest kloubů, rány nebo špatně se hojící rány, akné nebo kožní problémy a mnoho dalších. Červené světlo může také pomoci s léčbou stresu, úzkosti a deprese. Jeho účinky jsou způsobeny tím, že proniká hluboko do tkání a působí na buněčnou úroveň, což může pomoci při obnově poškozených tkání a zlepšení krevního oběhu. Je důležité si uvědomit, že červené světlo není vhodné pro všechny zdravotní problémy.
Je však třeba dodat, že přestože se jedná o stále oblíbenější metodu, je nutné provést velké množství dodatečných studií pro potvrzení všech deklarových účinků červeného světla na lidské tělo a zdraví.
Jak si udělat terapii červeným světlem doma?
Pokud nechcete za terapií červeným světlem docházet do wellness a fitness center či do kosmetických salonů, skvělou volbou jsou infračervené panely pro domácí použití. Ty jsou zpravidla velice verzatilní a lze je využívat ke světelné terapii celého těla. V případě, že se rozhodnete pro větší model, lze panel pověsit na zeď či dveře pro pohodlnou obsluhu a užívání. Součástí balení navíc mnohdy bývají také ochranné brýle.
Jak provádět terapii červeným světlem?
Samotné používání panelu je opravdu jednoduché. Myslet musíme především na zvolený čas, který bychom měli přizpůsobit pokynům výrobce. Obecně platí, že ošetřovanou oblast osvětlujeme tři až třicet minut. Přehánět by se to rovněž nemělo s frekvencí – použít panel můžeme jednou či dvakrát denně, případně obden či dle potřeby. Pro dosažení citelných a viditelných výsledků je však nutná konzistence a pravidelnost používání.
Jak funguje terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem funguje primárně na principu vyrovnání tzv. světelného deficitu, kterým bohužel trpí velká část populace. Důvod je prostý – na rozdíl od našich předků trávíme většinu dne uvnitř, což může vyústit v nedostatečné vystavení dennímu světlu. Stejně tak umělé světlo v interiéru není dostatečně silné, aby tento deficit vyrovnalo. Jednoduše neobsahuje barevná spektra potřebná pro zdraví a obnovu našich buněk.
Právě v tu chvíli přichází na scénu terapie červeným světlem. Ta využívá LED diody vyzařující světlo o vlnové délce, která podporuje buněčný růst a pomáhá s celou další řadou souvisejících obtíží a neduhů. Účinek červeného světla spočívá především v jeho vlivu na buněčné mitochondrie, které dokáže do jisté míry posílit.
Ačkoliv se na první pohled mohou zdát mitochondrie poměrně nevýznamné, jsou to právě ony, ve kterých vzniká veškerá buněčná energie, respektive ATP (adenosintrifosfát). Zvýšená produkce energie následně vede k rychlejší a účinnější regeneraci, a to jak na úrovni svalů, tak například pleti a pokožky. Jedná se zároveň o naprosto přirozený způsob, jak urychlit a zefektivnit přirozenou náhradu starých buněk novými.
Jak probíhá terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem se obvykle provádí pomocí zařízení, které emituje červené světlo. Pacient sedí nebo leží v blízkosti zařízení tak, aby byl přímým vystaven červenému světlu. Doba trvání terapie se může lišit v závislosti na zdravotním stavu pacienta a specifickém cíli terapie. Terapie červeným světlem obvykle trvá několik minut až několik hodin v závislosti na cíli terapie. V některých případech může být třeba několik terapií, aby byl dosažen požadovaný výsledek. Je důležité, abyste se před zahájením terapie poradili s lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda je terapie červeným světlem vhodná pro váš zdravotní stav a cíle léčby.
Jaký je rozdíl mezi červeným a blízkým infračerveným světlem?
Rozhodně není červené světlo jako červené světlo. Rozlišujeme mezi červeným a tzv. blízkým infračerveným světlem. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá především ve vlnové délce. Zatímco červené světlo má vlnovou délku 610 až 700 nanometrů a dokáže proniknout až 2,5 centimetrů do tkáně, blízké infračervené světlo má vlnovou délku o něco delší, a to 700 až 1000 nanometrů. V praxi to znamená nejen to, že ho lidské oko nedokáže zachytit, ale také skutečnost, že dokáže proniknout hlouběji do kostí, svalů a další tkáně. Výsledkem je mnohonásobně širší využití.
Proč si dopřát červené a infračervené světlo?
Jak již bylo řečeno, terapie červeným světlem je praktický způsob, jak doplnit tzv. světelný deficit způsobený nedostatkem denního světla. Z tohoto hlediska je vhodné červené a infračervené světlo zejména pro osoby, které se nemohou nebo nechtějí během dne dostatečně vystavovat slunečnímu záření, ať už z hlediska ochrany před UV zářením a souvisejícími obtížemi, či jednoduše kvůli nedostatku času.
Červené a infračervené světlo přináší kromě vyrovnání světelného deficitu celou řadu nezanedbatelných pozitiv. Za zmínku stojí například:
- zvýšení a zlepšení sportovního výkonu
- rychlejší regenerace
- srovnání hladiny produkce hormonů
- minimalizace probíhajících zánětů
- zvýšení produkce kolagenu
- vyrovnání cirkadiánního a spánkového rytmu
- zdraví pohybového aparátu
- zdraví očí
- pozitivní vliv na kognitivní funkce
- psychické zdraví
- dlouhověkost
Jak se používá terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem se používá primárně při řešení kožních a dermatologických obtíží, případně také při častých zánětech, problémech se zuby a dásněmi či například při zhoršené imunitě.
Zejména v situaci, kdy chcete vyzkoušet terapii červeným světlem z dermatologického hlediska, můžete jednoduše zamířit do kosmetického salonu, kde tuto službu nabízejí. Setkat se s ní můžete také ve wellness či fitness centrech, kde slouží primárně k urychlení regenerace po namáhavém fyzickém výkonu.
Vzhledem k vyšší ceně této procedury se však mnohdy vyplatí vsadit spíše na zakoupení daného zařízení pro vlastní potřebu. Zakoupení vlastního přístroje na červené světlo je vhodné také v situaci, kdy nechcete terapií řešit pouze vrásky, strie či jizvy, ale chcete využít i další zdravotní benefity jeho každodenního používání, tedy příznivý vliv na orgány, mozek či psychický stav.
Obsluha a používání tzv. infrapanelu je poměrně jednoduché a zvládne ho opravdu každý. Stačí panel zapnout a po dostatečnou dobu se z výrobcem doporučené vzdálenost vystavit vyzařovanému červenému světlu. Jelikož červené světlo produkuje pouze mírné teplo, není třeba se obávat popálení, většina výrobců však doporučuje použití ochranných brýlí.
Účinky a benefity terapie červeného záření při terapii
Zlepšení stavu i vzhledu pokožky a pleti rozhodně není tím jediným benefitem, které může pravidelné vystavování se červenému světlu přinést. Těžit můžeme z blahodárných účinků na celé naše tělo i mysl.
Zvýšení energie
Asi nejzásadnějším účinkem, na který se můžete při pravidelné terapii červeným světlem těšit, je jeho vliv na hladinu energie. Může se tak stát zdravější náhradou nejrůznějších stimulantů, ať už jde o kávu, čaj či energetické nápoje.
Přestože nedostatek energie může mít mnoho nejrůznějších příčin, mnohdy je důvodem právě nedostatečná produkce mitochondriální energie ve formě ATP. Pro maximální účinek na hladinu energie je nutné terapii červeným světlem sladit s naším cikradiánním rytmem tak, aby nedošlo k narušení přirozeného spánkového cyklu. V praxi to znamená, že ideálně bychom se měli červenému světlu vystavovat v ranních a dopoledních hodinách. Největší změny si při ranním používání panelů s červeným světlem všimnete především v zimě, kdy nás nedostatek denního světla ovlivňuje nejvíce.
Podpora regenerace svalů i pokožky
Několikrát jsme dnes již mluvili o vlivu červeného světla na pokožku, respektive svaly a pohybový aparát. Tento účinek spočívá především ve schopnosti červeného světla stimulovat produkci kolagenu a elastinu. Díky tomu dojde při pravidelném používání červeného světla ke zmírnění nejen problémů s vráskami, celulitidou, suchou pletí, akné či svaly a klouby, ale také dalšími oblastmi, ve kterých hraje produkce kolagenu významnou roli.
Zlepšení psychického stavu
Asi se shodneme, že v období zimy jsme výrazně náchylnější ke špatnému psychickému stavu v podobě splínu, úzkostí či dokonce depresí. Mnohdy tyto psychické obtíže pramení právě z nedostatku denního světla. I v této situaci můžeme hledat pomocnou ruku v terapii červeným světlem. Červené, respektive infračervené záření jak pomáhá srovnat spánkový cyklus, jehož narušení je častým příznakem psychických onemocnění, tak přispívá k lepšími prokrvení mozku.
Snížení systémové zánětlivosti
Civilizační nemoci, které sužují většinovou populaci, mnohdy mají svůj původ v chronickém zánětu probíhajícím v našem organismu. I tentokrát najdeme pomoc v podobě červeného světla. To dokáže inhibovat pro-zánětlivé cytokiny, čímž pomáhá tlumit zánět, zlepšovat celkový zdravotní stav a urychlovat regeneraci.
Harmonizace štítné žlázy
Posledním účinkem, který stojí za zmínku, je vliv červeného světla na funkci štítné žlázy. Některé odborné studie totiž naznačují, že právě terapie červeným světlem by mohla představovat poměrně účinnou podpůrnou léčbu. I tato schopnost se opět odvíjí od zmiňovaných protizánětlivých účinků červeného světla.
Jaké jsou nežádoucí účinky terapie červeným světlem?
Díky tomu, že se vystavujeme pouze izolovanému červenému světlu, se není třeba obávat žádných vedlejších účinků. Panely na červené světlo navíc neprodukují žádné škodlivé UV paprsky, a jsou tak mnohdy bezpečnější než nadměrné vystavování se slunečnímu záření.
Jaký je rozdíl mezi infrapanelem a infrasaunou?
Vzhledem k podobnému názvu často vzniká mylný dojem, že infrapanely fungují na stejném principu jako infrasauna. Je však mezi nimi zásadní rozdíl, který se odvíjí zejména od rozdílné vlnové délky. Červené záření v infrasauně totiž proniká pouze do horní vrstvy kůže. Výsledkem je zahřátí těla a pocení, které přináší mnoho zdravotních benefitů.
Samotný infračervený panel teplo vytváří pouze v minimální míře – cílem tedy není zahřátí organismu, ale nasycení těla zářením, které proniká až do mitochondrií buněk.