Jak spát při bolesti krční páteře ? Zkuste pozici plodu

Jak Spat Pri Bolesti Patere

Bolest krční páteře může výrazně narušit kvalitu vašeho spánku. Správná spánková poloha a kvalitní spánkové pomůcky jsou klíčem k tomu, abyste se ráno probudili bez bolesti.

 • Nejlepší spánková poloha pro zmírnění bolesti krční páteře je na zádech s polštářem pod koleny nebo na boku ve „pozici plodu“.
 • Důležité je investovat do kvalitního a ergonomického polštáře a vhodné matrace.
 • Před spaním doporučujeme lehký stretching krčních svalů, teplý obklad a případně jemnou sebemasáž.
 • Pro dlouhodobé řešení bolesti krční páteře je nutná konzultace s lékařem a případné použití léků proti bolesti.

Jak spát při bolesti krční páteře?

Pokud trpíte bolestí krční páteře, ideální spánková poloha je ležení na zádech s polštářem pod koleny nebo na boku ve „pozici plodu“. Tyto polohy pomáhají udržet páteř v přirozené pozici a snižují tlak na krční oblast. Doporučuje se také použití kvalitního ergonomického polštáře a vhodné matrace pro další podporu a komfort.

8 rychlých tipů, co dělat, když nemůžete spát kvůli bolesti krční páteře

 1. Najděte správnou polohu: Na zádech je královská poloha, kde je vaše krční páteř v neutrální pozici. Můžete si pod kolena dát polštář, abyste snížili tlak na páteř. Spaní na boku může být pro bolest krční páteře lepší než spaní na zádech. Když změníte pozici spánku doporučujeme vyzkoušet polštář pro spaní na boku.
 2. Teplý obklad: Pokud preferujete teplo, použijte teplý obklad nebo vyhřívanou deku na krk na 15 minut, které pomůže uvolnit svaly.
 3. Lehký stretching: Jemně protáhněte krční svaly před tím, než se uložíte ke spánku.
 4. Spěte na zápěstí: Spaní na zápěstí pomáhá snižovat tlak na krční páteř.
 5. Masáž: Jemná sebemasáž nebo použití masážního přístroje na krční páteř může ulevit od bolesti.
 6. Kupte si ortopedický polštář: Ortopedický polštář podporuje správnou polohu hlavy a krku, což pomáhá snižovat bolest. Polštář s dobrou podporou pro krk může okamžitě zmírnit bolest. Ideální je polštář, který se přizpůsobí tvaru vaší krční páteř
 7. Vyberte si správnou matraci: Matrace by měla být dostatečně pevná, aby podporovala krční páteř.
 8. Použijte léky proti bolesti: Léky proti bolesti, jako jsou ibuprofen nebo naproxen, mohou pomoci snižovat bolest krční páteře.

Toto je pouze 6 tipů na první pomoc. Je však důležité konzultovat vše s lékařem, který vám pomůže při dlouhodobých obtíží s krční páteří. Nepodceňujte to.

Příčiny bolestí krční páteře

Mezi hlavní příčiny bolestí krční páteře patří nesprávná pozice při sezení u stolu či u počítače, časté koukání do mobilu, špatné držení těla zapříčiněné ochablým svalstvem, a hlavně nevhodná spánková pozice. Aby byl spánek zdravý i pro vaši páteř, musí být zachován její přirozený tvar. Je tedy třeba podpořit zakřivení krční a nejlépe i bederní oblasti. Nicméně konečná poloha, ve které budete spát, vám musí být hlavně pohodlná.

Caste Priciny Bolesti Krcni Patere

Nejideálnější je spaní na zádech. Páteř je rovná, nijak se neprohýbá do stran a není tedy důvod pro žádné bolesti. V tomto případě však nesmíme zapomínat ani na ergonomický polštář a vhodnou matraci. Také si můžete mírně podložit pod koleny pro ještě přirozenější pozici páteře. Spát můžete také na boku, zapomeňte ale na krkolomné polohy, ve kterých každá ruka i noha směřuje na jinou stranu. Přitáhněte si nohy k hrudníku a zaujměte takzvanou „pozici plodu“. Obratle budou hezky natažené a vyrovnané, nemusíte se tak po ránu obávat bolesti.

Nejméně vhodné je spaní na břiše. Tuto polohu si nejspíš nijak nelze přizpůsobit, protože hlava musí být kvůli dýchání nepřirozeně vytočená do boku. Tím na sebe tlačí obratle a krční svalstvo se neuvolní, proto bolesti vznikají. Dámy pak může přesvědčit, že kromě nepříjemných pocitů v oblasti krku dochází díky spaní na břiše také k vyšší tvorbě vrásek. 

Investujte do kvalitního polštáře

Kvalitní a ergonomický polštář, který udrží hlavu po celou noc ve správné pozici, je v případě bolestí krční páteře naprosto nepostradatelný. (jak vybrat nejlepší polštář) Konkrétní kus vždy vybírejte podle vaší spánkové pozice. Jiný polštář se totiž hodí pro spaní na boku a jiný zase pro polohu na zádech. Při nákupu se však nemusíte zaměřovat pouze na ty anatomicky tvarované. Nabídka je totiž pestrá a existují již polštáře v „běžném tvaru“, které se od těch obyčejných liší náplní. Tu může tvořit paměťová, studená nebo líná pěna, ale také různé moderní materiály s tisíci mikropolštářky, které pružně reagují na tělesnou teplotu a výborně se přizpůsobí každému člověku individuálně.

U polštářů je dobré si zvolit také vhodnou výšku. Nedávejte si pod hlavu příliš mnoho, páteři to uškodí. Stáhněte tedy radši po nižším provedení. Možnost volby se naskýtá také v případě tvrdosti polštáře. Vybírat lze mezi měkkým, středně tvrdým a tvrdým. Nikdy není dobré zacházet do extrémů, a proto se doporučuje středně tvrdý polštář, který poskytuje určitý komfort, ale zároveň také dostatečnou oporu pro obratle. 

Nezapomeňte ani na matraci

Neobejdete se ani bez pořádné kvalitní matrace. Její výběr však není nic pro amatéry. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste nesáhli vedle, nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách, které se nabídkou matrací a spánkových potřeb zabývají. Při výběru ideální matrace je nutné zohlednit hned několik faktorů. Mezi ty patří výška, váha, věk i zdravotní stav. Kromě toho je také samozřejmě dobré brát ohled i na spánkovou pozici.

Jestliže spíte na zádech, bude tvrdší matrace tou pravou pro vás. Poskytuje totiž dostatečnou oporu páteři, která se nikde neprohýbá. Pokud však spíte na boku nebo na břiše, měli byste se jí vyhnout. Materiál se totiž díky své nízké pružnosti nemůže dostatečně přizpůsobit ramenům a kyčlím. Výsledkem jsou bolesti právě v těchto oblastech. V tomto případě je tedy vhodná měkká matrace s vrstvou paměťové či studené pěny, která se hezky přizpůsobí. Měkkou matraci ocení také děti a dospělí s nízkou hmotností. Ti těžší už však potřebují tvrdší provedení. Možná vás budou zajímat nejlepší matrace pro bolavá záda. To jsou matrace s nejlepšími vlastnostmi a materiály, které by měli ulevit zádům během spánku.

Usínání u televize a spánek na gauči

Máte-li ve zvyku usínat na gauči u televize a následně tam strávit i celou noc, zaděláváte si na problém. Většina sedaček a pohovek není ke spánku uzpůsobena a jejich tvar či tvrdost je pro zdravé ležení nevyhovující. Přechody mezi jednotlivými sedacími částmi pohovky, které jsou ještě často prosezené, tlačí při spánku na páteř. Výsledkem je ztuhlost v krční a bederní části zad. Nejspíš si s sebou na gauč neberete ani váš anatomický polštář a spíte v polosedu s hlavou podloženou dekoračními polštářky, což od bolestí za krkem také dvakrát nepomůže.

Spánek na gauči ale není nevhodný jen z hlediska zdraví páteře. Povrch sedačky obvykle obsahuje velké množství nečistot a bakterií, jelikož si na něj sedáte v oblečení, ve kterém jste byli venku nebo na toaletě, často na něj sahají neumyté ruce, případně se na něm válí domácí mazlíčci. Pro vaši pleť snad není nic horšího než kontakt s takovýmto povrchem.

Proč lidi bolí krční páteř při sezení u počítače

Lidé tráví stále více času sezením u počítače, což může vést k bolestem krční páteře. Krční páteř se skládá z šesti obratlů, které jsou propojeny klouby, svaly, vazy a ploténkami. Tyto části těla spolu pracují, aby udržely krční páteř v pozici, která je nejvhodnější pro podporu hlavy a zajištění pohyblivosti.

Když se člověk dlouho se dívá na počítač, sedí nejčastěji se zakřivenou zádí, krční páteří a hlavou skloněnou dopředu. To způsobuje, že svaly v krční oblasti jsou stále napjaté a neustále se snaží udržet tuto pozici. To může vést k bolesti, únavě a křečím v krku a ramenou.

Dlouhé sezení u počítače také může způsobovat degenerativní změny v kloubech krční páteře. Tyto změny jsou způsobeny opotřebením kloubů v důsledku stálého tlaku na ně. To může vést k bolesti, ztuhlosti a snížené pohyblivosti krční páteře.

Dalším důvodem, proč lidé trpí bolestí krční páteře při sezení u počítače, je nedostatek pohybu. Když se člověk dlouho sedí, svaly se stávají slabými a klouby se stávají ztuhlými. To může vést k bolesti, když se člověk snaží pohnout krční páteří.

Aby se zabránilo bolesti krční páteře při sezení u počítače, je důležité dbát na správné držení těla, pravidelně se protahovat a cvičit a měnit polohu těla. Tato opatření mohou zahrnovat:

 • Nastavení počítače tak, aby byl v úrovni očí, aby bylo možné sedět ve správné poloze
 • Použití ergonomického křesla a stolu, které podporují správné držení těla
 • Pravidelné protahování svalů v krku a ramen
 • Cvičení na posílení svalů v zápěstí, ramen a zad
 • Pravidelné střídání polohy těla během dne, například stání nebo chůze po krátkou dobu

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *