Jak vyčistit matraci v 10 krocích

Jak Vycistit Matraci

Přestože se na první pohled může zdát, že je vaše matrace poměrně čistá, vyplatí se ji jednou za čas pořádně vyčistit – na matraci pravidelně trávíme až třetinu času, a je tedy vhodné, aby byla opravdu čistá. Nejen, že se nám na čisté matraci bude mnohonásobně lépe spát, ale také si ušetříme nejrůznější alergie a v neposlední řadě prodloužíme životnost matrace.

Pokud pro vás až dosud očista matrace znamenala pouze výměnu prostěradla, máme pro vás desetikrokový návod, jak na opravdu hloubkové čistění matrace, po kterém bude jako nová!

1. Pročtěte si pokyny k matraci

Než se pustíte do samotného čištění, nezapomeňte zkontrolovat cedulku, případně dokumentaci k matraci. Ta vám napoví, zda lze potah matrace prát v pračce, sušit v sušičce či zda můžete použít čistící prostředky. Důležitá je rovněž informace, zda je vhodné matraci čistit z obou stran, či jen z horní strany. Vyhnete se tak nepříjemného zjištění, že jste nevhodným čištěním matraci nenávratně zničili. 

2. Nachystejte si čistící prostředky

Dalším krokem k dokonale čisté matraci jsou potřebné čistící prostředky. Většinu z nich pravděpodobně najdete doma:

  • Vysavač (ideálně s nástavcem na čalounění)
  • Jemný prášek na praní či přípravek na nádobí
  • Jedlá soda (velké balení)
  • Hadr či houbička
  • Studená a vlažná voda

Sama mohu doporučit přírodní úklidové prostředky, které jsou netoxické a nesmrdí chemií.

3. Vyperte povlečení a prostěradlo

Povleceni Matrace

Začněte čištění jako obvykle, tedy svlečením prostěradla a matrace, které následně hodíme do pračky. Prát bychom měli ideálně na šedesát stupňů, které zlikvidují veškeré roztoče, bakterie a další alergeny. Výjimkou je povlečení z krepu, který pereme maximálně na čtyřicet stupňů, aby nedošlo k jeho poškození. Pozor dejte i při nastavování otáček – vysoké otáčky mohou způsobit poškození vláken a deformaci tvaru.

Zatímco se povlečení pere, otevřete okno a nechejte vyvětrat peřiny a polštáře.

Jak odstranit krev z matrace?

4. Vyvětrejte matraci

Vyvětrat bychom měli i matraci. Pokud máte klasický laťkový rošt (tedy ne pevnou desku), není třeba matraci zatím vytahovat z rámu postele. Stačí nechat matraci chvíli vyvětrat bez prostěradla, případně také bez chrániče matrace. Matrace díky tomu vyschne a částečně se zbaví případných pachů.

5. Vysajte matraci

Následně přichází čas na vysavač, kterým pomocí malých kruhových pohybů zbavíme povrch matrace usazeného prachu, vlasů, šupinek kůže a dalších nečistot. Ideální je nástavec na čalounění, poradíte si však i bez něj. Pokud na povrchu narazíte na skvrny či matrace vydává nepříjemný zápach, lehce ji posypte jedlou sodou, která vše pohltí.

6. Odstraňte skvrny

Cisteni Matrace

Přestože bychom skvrny na matraci měli čistit ihned poté, co vznikly, řada z nich se dá odstranit i později. Skvrny odstraňujeme pomocí jemného pracího prášku či přípravku na nádobí a vlažné vody (v případě skvrn od krve studené vody). Při odstraňovaní se vyhněte dření – zbytečně byste zničili povrch matrace.

Než se po odstranění skvrn přesunete k dalšímu kroku, nechejte matraci kompletně proschnout.

Náš tip

Sama mohu doporučit přírodní úklidové prostředky, které jsou netoxické a nesmrdí chemií.

7. Odstraňte zápach jedlou sodou

Jakmile je povrch matrace čistý a naprosto suchý, lehce ho poprašte jedlou sodou. Ta do sebe absorbuje nežádoucí zápachy. Pokud vám to dovolí čas, nechejte sodu působit až několik hodin. Následně stačí sodu vysát pomocí vysavače.

Pokud chcete matraci dodat svěží vůni, smíchejte malé množství jedlé sody, vody a vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směsí naplňte rozprašovač a lehce pokropte povrch matrace. Ideálními vůněmi jsou například levandule či heřmánek, které pomáhají s usínáním. Vyhněte se přemokření matrace a před povlékáním nechejte povrch dostatečně proschnout.

8. Otočte matraci

Následně matraci otočte a celý postup opakujte na druhé straně. Pokud používáte pouze jednu stranu matrace, vystačíte si pouze s vysátím usazeného prachu.

9. Vyčistěte rám postele

Cisteni Ramu Postele

Aby bylo čištění opravdu kompletní, nezapomeňte vyčistit také rám postele. Vysavačem odstraňte veškerý prach a usazeniny, případně také otřete rám vlhkým hadříkem. 

10. Povlečte matraci

Povleceni Ciste Matrace

Jakmile je matrace z obou stran naprosto suchá, vraťte na ni chránič matrace a povlečte prostěradlo. A je hotovo!

Jak často je třeba čistit matraci?

Pokud je matrace znečištěná, hloubkovou očistu bychom měli provádět každých šest měsíců. Pokud je relativně čistá, lze ji provádět méně často, na druhou stranu pravidelné čištění nejen prodlouží její životnost, ale také je příležitostí matraci pravidelně otáčet, a snížit tak míru proleženin. 

Proč je nutné čistit matraci?

Důvodem pro pravidelné čištění matrace je především hygiena, a to zejména v případě alergiků na roztoče. Na čisté a voňavé matraci se vám bude navíc lépe spát. V neposlední řadě matrace o poznání déle vydrží v perfektním a funkčním stavu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *