Nejlepší zimní přikrývky

Zimni Prikryvky

Vytahujete s příchodem zimy tlusté péřové peřiny po babičce? Pak možná přišel čas na změnu. K dostání je dnes nepřeberné množství moderních materiálů se skvělými termoizolačními i hypoalergenními vlastnostmi, díky kterým budete spát jako v bavlnce bez ohledu na teplotu panující za okny. Na co si při výběru zimní přikrývky myslet, či pro koho je zimní přikrývka vlastně vhodnou volbou, vám poradím v dnešním článku.

Srovnání nejlepších zimních přikrývek

Recenze zimních přikrývek

1. Bellatex přikrývka Kamilka THERMO zimní

Pokud hledáte zimní přikrývku, která je ideálním kompromisem mezi cenou a kvalitou, vsaďte na thermo přikrývku Kamilka značky Bellatex. Potahový i výplňový materiál je vyroben ze 100% polyesteru, díky čemuž je přikrývka vhodná i pro alergiky. Samotná přikrývka se skládá ze dvou vrstev z dutého vlákna, které díky vzduchové kapse mezi sebou zvyšují termoizolační vlastnosti. Nemalou výhodou kompletně umělých materiálů je rovněž snadná údržba a rychlé schnutí.

Výhody proč ANO

  • Termo úprava
  • Antialergická
  • Povrch z mikrovlákna
  • Poměr cena/výkon

Nevýhody proč NE

  • K dostání pouze v jedné velikosti

2. NanoSPACE přikrývka zimní

Všem silným alergikům přijde vhod tato zimní přikrývka se speciální nanovlákennou vrstvou, která brání shromažďování a množení roztočů. Zatímco povrchový materiál je tvořen třívrstvým laminátem z 99% polyesteru a 1% polyamidu, vyplněna je polyesterovým dutým vláknem. Přikrývku lze prát až na 40 stupňů Celsia, díky čemuž se dále zvyšují její hypoalergenní vlastnosti. Navzdory vysoké tepelné izolaci se jedná o poměrně lehkou přikrývku.

Výhody proč ANO

  • Hypoalergenní
  • Snadná údržba (možnost praní v pračce)
  • Nízká gramáž

Nevýhody proč NE

  • Vysoká cena
  • K dostání pouze v jedné velikosti

3. Přikrývka Inspiration Zimní

Hledáte-li skutečně levnou zimní přikrývku do 1000 Kč, skvěle vám poslouží přikrývka Inspiration značky Calme. Opět se jedná o model z umělých materiálů, které umožňují praní až na 60 stupňů Celsia a minimální náchylnost k roztočům. Zatímco povrch je tvořen 100% polyesterem, výplní je duté vlákno s vysokou schopností tepelné izolace. Díky panelovému prošívání nehrozí posun výplně.

Výhody proč ANO

  • Nízká cena
  • Nízká váha
  • Hypoalergenní
  • K dostání také v setu s polštářem

Nevýhody proč NE

  • Oproti dražším alternativám pocitově mírně nižší hřejivost

4. Bellatrix přikrývka Kamilka Lux celoroční/zimní

Skvělou cenu a vysokou kvalitu v sobě spojuje zimní přikrývka Kamilka Lux. Ani v tomto případě nechybí hřejivé duté vlákno doplněné potahovým materiálem z polyesterového mikrovlákna. Přikrývku je možné prát v pračce, zároveň opravdu rychle schne. Nechybí ani podélné prošívání a vysoká gramáž, díky které zahřeje i opravdu chladných dnech.

Výhody proč ANO

  • Průměrná cena
  • Vhodná pro alergiky
  • Snadná údržba
  • K dostání ve více velikostech

Nevýhody proč NE

  • Nejspíš tolik nehřeje

Tip pro zimomřivce: Vyzkoušejte elektrickou deku


Pokud máte pocit, že vás ani ta nejkvalitnější zimní přikrývka nedokáže dokonale zahřát, vsaďte na pořízení elektrické deky. Speciální vyhřívaná dečka zahřeje i toho největšího zimomřivce!

Jak vybrat nejlepší zimní přikrývku?

Když se řekne zimní přikrývka, pravděpodobně si vybavíte těžkou prošívanou peřinu plněnou peřím. Jak jsem však naznačila v úvodu, váha (respektive gramáž) rozhodně není jediným rozhodujícím faktorem při výběru zimní přikrývky, ač jistou roli samozřejmě hraje. V potaz je však vzít například také výplňový a potahový materiál, míru hřejivosti, typ prošívání či dodatečné vlastnosti.

Rozměry

Než se však podíváme na tyto faktory, připomeňme si, že v prvé řadě je nutné zvážit především požadovaný rozměr přikrývky. Ač z hlediska tepelné izolace v chladných zimních dnech samozřejmě není nijak zásadní, pravděpodobně máte doma oblíbené povlečení, které byste neradi kompletně měnili. 

Naštěstí jsou zimní přikrývky k dostání ve standardizovaných rozměrech, stejně jako přikrývky letní či celoroční. Stačí tak před zakoupením zkontrolovat, že pokrývka, kterou jste si vyhlédli, odpovídá rozměrům povlečení, které na ni chcete používat. 

Přestože lze narazit i na atypické rozměry, nejčastější velikosti jsou standardně:

  • Jednolůžko: 140 cm x 200 cm
  • Prodloužené jednolůžko: 140 cm x 220 cm
  • Dvoulůžko (francouzská přikrývka): 200 cm x 220 cm
  • Prodloužené dvoulůžko (francouzská přikrývka): 220 cm x 240 cm
  • Dětské jednolůžko: 90 cm x 135 cm

Potahový materiál

Přestože se v souvislosti s přikrývkami zpravidla mluví především o výplňovém materiálu (o tom později), poměrně důležitý je z hlediska hřejivosti i údržby materiál potahový. V prvé řadě si ujasněte, zda chcete čistě přírodní materiál (například 100% bavlnu), či zda vám nevadí umělé materiály v podobě polyesteru. Kompromisem mezi oběma materiály mohou být směsi bavlny a polyesteru, které kombinují jejich nejlepší vlastnosti.

A jakými výhodami se mohou pochlubit? Zatímco bavlna nabízí vysokou prodyšnost, umělé materiály jsou ideální pro alergiky. Z hlediska údržby se vyplatí zmiňované směsi bavlny a polyesteru, které obvykle umožňují praní až na 95 % stupňů Celsia, a tedy i dokonalou hygienu.

V případě, že sáhnete po přikrývce vyplněné dutým vláknem, svrchním materiálem byl mělo být mikrovlákno ze 100% polyesteru, které díky své vysoké hustotě nepropouští dutá vlákna výplně. 

Je vám teplo?

Podívejte se na nejlepší letní přikrývky.

Výplňový materiál

Právě duté vlákno patří k nejoblíbenějším materiálům zimních přikrývek. Tajemství účinné termoizolace se ukrývá v jeho názvu – jelikož je duté, uvnitř jednotlivých vláken zůstává vzduch, který je výborným izolantem. Tento materiál se může pochlubit také snadnou údržbou, mimo jiné je doporučován také alergikům, jelikož se v něm nerozmnožují prachoví roztoči. 

Pokud byste raději sáhli po výplni z přírodních materiálů, alternativou je ovčí vlna, které výborně izoluje a zároveň odolává nejrůznějším mikroorganismům. Z hlediska izolace a odvodu potu je oblíbené také peří, ale vzhledem k vysoké prašnosti se nehodí pro alergiky. Zároveň je u peří nutné počítat s horší údržbou, jelikož se nedá prát v pračce.

  • Duté vlákno:  Umělé, nízká váha, prodyšné, hypoalergenní, výborně izoluje, snadná údržba (praní na vyšší teploty)
  • Ovčí vlna: Přírodní, výborně izoluje, částečně hypoalergenní, snadná údržba (praní na nižší teploty)
  • Peří: Přírodní, výborně izoluje, nevhodné pro alergiky, náročná údržba (v čistírně)

Gramáž

Navzdory tomu, že moderní materiály nabízí skutečně výborné tepelně izolační vlastnosti, je při nákupu zimní přikrývky vhodné sáhnout po kouscích s vyšší gramáží, tedy 400 g/m2 a více.

Hřejivost

Pokud se vám ze všech těch materiálů a gramáží trochu točí hlava, poměrně jednoduchým ukazatelem může být stupeň hřejivosti. Ačkoliv se nejedná o standardizovanou stupnici, kterou bychom našli u všech výrobců, stále častěji se s ní můžeme při výběru přikrývek setkat. Zpravidla se jedná o stupnici od jedné do pěti, kdy jednička označuje nejnižší hřejivost a pětka nejvyšší. Na zimu jsou ideální přikrývky s hřejivostí čtyři a výše, v případě silně vytápěných bytů také hřejivost tři. Jednička a dvojka patří mezi méně hřejivé přikrývky ideální na léto a přechodná období. 

Prošívání

Aby výplňový materiál držel na svém místě, rozprostřený po celé ploše přikrývky, nezbytné je dostatečné prošívání. Dvojnásob to platí u péřových přikrývek, které bez prošívání snadno ztratí tvar a objem. 

Cena

Podobně jako ostatní typy přikrývek, i zimní přikrývky jsou k dostání v několika cenových kategoriích. Zatímco méně kvalitní kousky zakoupíte už v řádu stovek, u opravdu kvalitních materiálů a renomovaných výrobců je nutné počítat s cenou až několika tisíc. Dvojnásob to platí v případě, že hledáte přikrývku se speciální hypoalergenní či termo úpravou. 

Kdy je zimní přikrývka vhodná?

Zároveň je na místě dodat, že zimní přikrývka rozhodně není nutností pro každého. Pokud bydlíte ve vytápěném bytě se stálou celoroční teplotou, lepší volbou budou zpravidla spíše celoroční přikrývky. Zimní přikrývku oceníte naopak v domě náročném na vytápění, případně také v případě, že rádi spíte při otevřené větračce. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *