Proč se potíme ve spánku, co za to může, co s tím dělat?
Probouzíte se pravidelně zborcení potem? Zatímco v letní vlně veder je mokré pyžamo a povlečení do velké míry normální, během zimy či přechodných ročních obdobích by se mohlo jednat o signál hlubšího zdravotního problému. Co se vám vaše tělo snaží říct? A existuje efektivní řešení? To se dozvíte v následujících řádcích.
Jak bojovat proti nočnímu pocení
Noční pocení není nijak příjemnou záležitostí ani v případě, že za ním nestojí žádné vážnější příčiny. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak ho alespoň částečně eliminovat.
- Podívejte se, z čeho máte pyžamo a povlečení: Ideálně by měly být z něčeho, co dobře dýchá, jako je bavlna. To pomáhá, aby byl vzduch v pohybu a vy se tolik nepotili.
- Jídlo a pití před spaním: Pikantní večeře nebo sklenička vína může pěkně zahřát, ale v noci to můžete pocítit. Stejně tak kafe. Snažte se tohle všechno dát o kousek dříve než jen před spaním.
- Pročistěte hlavu: Když máte v hlavě tisíc myšlenek nebo vás něco trápí, můžete se v noci potit více. Zkuste tedy nějakou tu meditaci, dýchací cvičení nebo si na chvíli zacvičte, ať jste v klidu.
- Jak se cítíte? Pokud se potíte každou noc a nevíte proč, možná to bude chtít zmínit u doktora. Občas to může být něco, co se děje uvnitř těla, co to způsobuje.
- Léky, co berete: Některé prášky mohou mít jako bonus noční poty. Jestli jste začali něco nového brát a potíte se víc, promluvte si o tom s vaším doktorem.
- Kdy chodíte spát: Pokud máte každou noc jinou dobu, kdy jdete spát, tělo si na to nemůže zvyknout. Snažte se chodit spát víceméně ve stejnou dobu.
- Pijte dost, ale ne moc večer: Denně spousta vody, ale večer to neberte tak doslova. Když budete moc pít před spaním, tělo se bude snažit se všemi těmi tekutinami něco udělat, a to se může projevit i pocením.
No a když tohle všechno zkoušíte a furt to nepomáhá, tak to bude chtít odborníka, ať se podívá, co se děje.
Kdy vyhledat pomoc?
Vyloučili jste všechny výše uvedené méně závažné příčiny? Či noční pocení doprovází vedlejší příznaky v podobě horečky, spánkových poruch, denní únavy či náhlé ztráty hmotnosti? Pak je možná čas navštívit vašeho lékaře. Pomůže vám odhalit případnou vážnou zdravotní příčinu. Nejhorší scénář může znamenat, že za nesnesitelným nočním pocením stojí:
- Neurologické příčiny (mrtvice, neuropatie, dysreflexie),
- Rakovina,
- Noční pocení játra
- Virální infekce (tuberkulóza, covid, HIV),
- Probíhající bakteriální zánět,
- Porucha štítné žlázy,
- Refluxní choroba jícnu.
Jaké jsou příčiny pocení ve spánku
Důvodů, proč se v noci potíte, existuje bohužel celá řada, a může tak být těžké určit pravou příčinu. V prvé řadě je nutné vyloučit vliv nejrůznějších potravin, které přispívají ke zvýšenému pocení. Typicky se jedná o kofein, alkohol, ale také pálivá jídla (1).
Podobný efekt však mohou mít i nejrůznější léky, jako například antidepresiva (u kterých je nadměrné noční pocení uváděno jako jeden z vedlejších příznaků), léky na cukrovku, či dokonce některé léky proti bolesti. Zvážit bychom měli i psychologické hledisko, kdy může být noční pocení důsledkem úzkostných stavů a zvýšeného nebo chronického stresu.
1. Stres a špatná životospráva
Zvýšené pocení může být vyvoláno v první řadě stresem. Přemíra pracovních povinností nebo problémy ve vztazích vám nedovolí klidně spát a postarají se velmi snadno i o to, že se ráno můžete vzbudit zbrocení potem.
Pokud si s oblibou dopřáváte silně kořeněná jídla, může i to zapříčinit zvýšené pocení.
Před usnutím byste si tak měli odpustit chilli, česnek, cibuli, kari, ale také skořici a kmín.
Podobný efekt má alkohol.(Alkohol a spánek) Stejně tak k vašemu problému může přispívat kofein.(Káva a spánek) Zda je vhodné si dopřát na usnutí bylinný čaj, je v tomto případě rovněž diskutabilní, některé bylinky mohou noční pocení podporovat. Patří k nim například žebříček či květ černého bezu. Podobný efekt má zázvorový čaj. Přečtěte si náš článek čaj na spánek a vyberte si ten správný, který Vám pomůže lépe usínat.
2. Onemocnění
Za nočním pocením může být například zvýšená činnost štítné žlázy či jiné hormonální poruchy včetně nádorů. Vliv hormonů na noční pocení lze pozorovat též v těhotenství nebo během menopauzy.
Projevovat se však tímto způsobem mohou i vážnější onemocnění, jako je leukémie či lymfom. Jestliže pozorujete i jiné příznaky, jako je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, horečky nebo chudokrevnost, řešte svůj stav neprodleně s lékařem.
Vždy doporučujeme navštívit svého obvodního lékaře, který Vám dokáže ve většine případů opravdu pomoci.
Stejně tak mohou být za noční pocení zodpovědné některé neurologické stavy, jako je autonomní neuropatie nebo prodělaná mrtvice.
Trpět zvýšeným nočním pocením mohou i pacienti s diagnostikovaným diabetem, což souvisí právě s postižením nervového systému. U pacientů užívajících inzulín může navíc docházet k noční hypoglykémii, což rovněž pocení zhoršuje.
Z dalších příčin to mohou být akutní infekční choroby a chronická zánětlivá onemocnění. Nejčastěji se noční pocení spojuje s tuberkulózou. Podobně mohou zvýšené pocení pociťovat i pacienti trpící refluxními chorobami jícnu či syndromem spánkové apnoe.
3. Špatné ložní prádlo a pyžamo
Silné noční pocení mívá často zcela jednoduchou příčinu. Skrývat se za ním může pobyt v příliš teplé a nevětrané místnosti. Ideální teplota na spánek se liší podle věkové kategorie ale většinou se počítá s teplotou mezi 17- 20 °C
Svou roli při nadměrném pocení hraje ovšem nejen teplota v místnosti, ale i na lůžku. Máte-li příliš silnou peřinu nebo teplé pyžamo, budete se stejně tak v noci nadměrně potit. Někdy problém vyvolá i neprodyšná matrace.
Noční pocení u mužů
Zároveň je na místě dodat, že některé příčiny nočního pocení úzce souvisí s hormonální soustavu, a mohou se tak vyskytovat pouze u mužů, či naopak pouze u žen. U mužů je nadměrné noční pocení typickým příznakem snížené hladiny testosteronu (2), neboli onemocnění zvané hypogonadismus.
Opomenout nesmíme ani obstrukční spánkovou apnoe. Přestože se nejedná o onemocnění, které by trápilo výhradně muže, u žen se vyskytuje v naprostém minimu případů. O spojitosti mezi spánkovou apnoe a nadměrným nočním pocením jakožto jedním z příznaků se zabývá velké množství studií (3). Pokud se u vás objevují další příznaky spánkové apnoe, jako například zvýšená denní únava, bolest hlavy po probuzení, či hlasité chrápání, léčba této nemoci by mohla vyřešit i neduhy s nadměrným nočním pocením.
Noční pocení u žen
I žen je nadměrné noční pocení zpravidla následkem hormonální nerovnováhy. Typicky jde o perimenopauzu (období jednoho roku od poslední menstruace) a menopauzu (4), kdy významně klesá hladina hormonů estrogenu, progesteronu a testosteronu. Nestabilní hladina hormonů negativně působí na hypotalamus, tedy část mozku regulující teplotu těla – výsledkem jsou nepříjemné návaly horka a noční pocení. U mladších žen může podobný jev vyvolat tzv. předčasné ovariální selhání.
Opomenout nemůžeme ani další hormonální důvody – s nadměrným nočním pocením se ženy mohou setkat jak ve dnech před menstruací, tak během těhotenství (především v prvním a třetím trimestru).
Závěrem
Na závěr nezbývá než dodat, že nadměrné noční pocení rozhodně není důvodem k panice. Ve většině případů je příčina snadno řešitelná a nijak výrazně neohrožuje vaše zdraví. Pokud se však problémy pravidelně vrací, konzultací s vaším lékařem neprohloupíte.