7 důvodů pro odpolední spánek – je zdravé dát si odpoledního šlofíka

Odpoledni Spanek

Je odpolední šlofík zdravý? Otázka, o které by se daly vést věčné debaty – je odpolední spánek zdraví prospěšný, či nám naopak škodí? Odpověď bohužel není jednoznačná. Jak už to se spánkem bývá, každý jsme nastaveni trochu jinak a naše těla mají individuální potřeby spánku. Zatímco pro někoho je odpolední spánek skvělým způsobem, jak doplnit energii, mnozí se probouzí zmatení a s pocitem, že se ocitli na jiné planetě. Nemluvě o negativním vlivu na spánkový režim, na který mohou doplatit zejména nespavci a osoby trpící spánkovými poruchami.

7 důvodů, proč je odpolední spánek zdravý

  1. Zlepšení výkonu a produktivity: Odpolední spánek může zvýšit vaši energii a zlepšit vaši kognitivní funkci, paměť a soustředění. Po krátkém odpočinku se budete cítit svěží a připraveni na efektivní práci.
  2. Snížení únavy a stresu: Odpolední spánek může pomoci snížit únavu, která se hromadí během dne, a také zvládnout stresové situace. Krátká siesta může působit jako reset pro vaše tělo a mysl, a pomoci vám získat novou energii.
  3. Posílení imunitního systému: Dostatek odpočinku a spánku má příznivý vliv na imunitní systém. Odpolední spánek může pomoci posílit imunitu a zvýšit schopnost vašeho těla bojovat proti infekcím a nemocem.
  4. Zlepšení nálady a emocionálního blaha: Odpočinek během dne může pomoci vyrovnat se s emocemi a zlepšit vaši náladu. Krátká siesta může snížit stresové hormony a zvýšit produkci endorfinů, které působí jako přírodní antidepresiva.
  5. Podpora kreativity a inovace: Odpolední spánek může podpořit kreativitu a inovativní myšlení. Během spánku dochází k posilování spojení mezi neurony a zpracování informací, což může vést k novým nápadům a perspektivám.
  6. Regulace metabolismu: Krátký odpočinek po obědě může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a metabolismus. To může být prospěšné zejména pro lidi s cukrovkou nebo problémy s hladinou cukru v krvi.
  7. Zlepšení celkového zdraví a pohody: Pravidelný odpolední spánek může přispět k lepšímu celkovému zdraví a pohodě. Pomáhá udržovat rovnováhu mezi prací a odpočinkem a podporuje zdravý životní styl.

Jaké odpolední šlofík nabízí výhody?

Na druhou stranu nesmíme zapomínat ani na dlouhou řadu výhod, které odpolední šlofík nabídne. Nejen, že zvyšuje schopnost koncentrace a soustředění, ale navíc zlepšuje fyzický výkon a pomáhá předcházet problémům se srdcem a cévní soustavou. Ignorovat nemůžeme ani jeho blahodárný vliv na naši psychiku, kdy pomáhá zvednout náladu pod psa, snížit stresové zatížení či zahnat úzkostné stavy.

Pokud pomineme závažné zdravotní příčiny, které mohou způsobovat zvýšenou potřebu odpoledního spánku, krátký šlofík zkrátka do života mnohých z nás nedílně patří. Jste-li zastáncem odpoledního zdřímnutí a jeho nesporných výhod, nezapomínejte na několik klíčových zásad, díky kterým bude mít kýžený osvěžující účinek. Zásadní je nejen trvání spánku, které by nemělo překročit dvacet minut, ale také jeho načasování. Pokud si šlofíka dopřejete o pozdním odpoledni či k večeru, bohužel může nemile ovlivnit kvalitu nočního spánku a schopnost bez problémů usnout.

Jaké jsou výhody odpoledního spánku?

Přestože hluboký noční spánek jen tak nic nenahradí, odpolední spánek má přece jen nějaké ty výhody. Užitečný je zejména po probdělé noci, kdy nás trápí výrazná únava a ospalost. Své místo mají zejména ve spánkovém režimu osob pracujících na noční směny, či z jakéhokoliv důvodu nemají možnost prospat v noci plných šest až devět hodin. Příkladem mohou být čerství rodiče, kteří musí mnohokrát za noc vstávat k plačícímu miminku.

Odpolední spánek se vám osvědčí také v případě, že se potřebujete po delší dobu soustředit na psychicky náročný úkol, tedy například v práci či při studiu. Jen pár minut osvěžujícího spánku pomůže zvýšit soustředění, koncentraci a celkový pracovní výkon. Odborníci spojují krátký odpolední spánek také s lepším sportovním, potažmo fyzickým výkonem, z čehož mohou těžit zejména vrcholoví sportovci či osoby s fyzicky náročným zaměstnáním. Studie dokonce poukazují na to, že krátký odpolední spánekpříznivý vliv na zdraví srdce a kardiovaskulární soustavy (1).

Odpocinek

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na relaxační účinky spánku. Pokud se cítíte ve stresu či zahlcení úzkostnými pocity, právě krátké zdřímnutí by mohlo pomoci zahnat úzkost a zmírnit nežádoucí stres (samozřejmě za předpokladu, že na krátkého šlofíka máte čas a nezhorší váš již tak napjatý časový rozvrh). 

Jaké nevýhody může odpolední spánek mít?

Jak už to však bývá, i odpolední spánek s sebou může přinést nějaké ty nevýhody. Tím hlavním je především tzv. spánková inertnost (2), tedy pocit zmatení a dezorientace. Přestože tento stav může nastat i při příliš časném probuzení v rámci běžného nočního spánku, je typický právě pro odpolední zdřímnutí. Příčinou nepříjemných pocitů dezorientace je jednoduše fakt, že jsme se náhle probudili uprostřed REM fáze spánku, kdy se nám zdají sny a v těle je vysoká hladina melatoninu. Může trvat patnáct minut až půl hodiny, než dosáhneme stavu plné bdělosti, což zejména u osob, které chtěly šlofíkem dosáhnout vyššího soustředění na práci, není právě žádoucí.

Druhou skupinou lidí, kteří by se odpolednímu spánku měli vyhnout, jsou zejména nespavci, potažmo osoby, kterým dělá potíže večer bez problémů usnout. Odpolední spánek totiž může narušit již tak nestabilní spánkový režim a cirkadiánní rytmus, a tím prohloubit obtíže se spánkem.

Může potřeba odpoledního spánku znamenat zdravotní problém?

Zároveň je na místě dodat, že v některých případech může být nadměrná potřeba odpoledního spánku nenápadnou známkou hlubšího zdravotního problému. Pokud vás náhle začala trápit zvýšená denní únava a vyčerpání, které nemá zjevný důvod (například noční směny, nutnost brzy vstávat, jet lag či jiná změna ve vašem pravidelném spánkovém režimu), nezanedbejte návštěvu lékaře. Za nadměrnou spavostí může stát spánková porucha či vedlejší účinky léků, které užíváte.

Jaký je nejlepší způsob, jak si dát odpolední šlofík?

Rozhodli jste se dát odpoledním šlofíkům šanci, ale zároveň se chcete vyhnout narušení nočního spánku a spánkové inertnosti? Pak nezapomeňte na následující jednoduché, ale klíčové tipy:

  • Spěte krátce: Odpolední spánek by neměl přesáhnout deset až dvacet minut; čím déle budete spát, tím vyšší bude množství melatoninu ve vašem těle. Výsledkem je právě nepříjemný pocit zmatení a dezorientace.
  • Spěte odpoledne, ne v podvečer: Odpolední spánek si pokud možno dopřejte co nejdříve. Po třetí hodině odpolední by již mohl mít neblahý vliv na váš noční spánek.
  • Spěte v klidném, tmavém a tichém prostředí: Chcete-li při odpoledním spánku načerpat energii, nezapomeňte na vhodné podmínky. Ty by měli být stejné jako při nočním spánku, tedy dostatečná tma, ticho a pohodlí.

Další zdroje

  1. Odpolední spánek a kardiovaskulární zdraví
  2. Spánková inertnost

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *