Velký průvodce spánkem – Netflix seriál

Netflix Pruvodce Spankem

Život v moderní době nám přináší nejen spoustu praktických výdobytků, ale také neustálý stres a hektický životní styl. Není tak divu, že stále větší a větší část populace trápí nekvalitní spánek a problémy s usínáním. Nespavost, insomnie a s tím spojené zdravotní obtíže se stávají stále častějšími. Pokud i vy marně bojujete s nedostatkem spánku, možná vás zaujme sedmidílný dokumentární seriál na streamovací platformě Netflix, Velký průvodce spánkem. Tento nádherně zpracovaný pořad vás nejen pobaví, ale také vám odhalí fascinující fakta o spánku, vyvrátí rozšířené mýty a nabídne vám cenné rady pro dosažení lepšího a kvalitnějšího spánku.

Další úspěšná spolupráce s Headspace

Pokud pro boj se stresem používáte mobilní aplikace, nejspíš vás nepřekvapí, že za vznikem dokumentárního seriálu stojí Headspace (odtud také původní anglický název Headspace Guide to Sleep). Headspace je totiž v zahraničí velice populární mobilní aplikace zaměřená na meditaci a duševní pohodu. Svým uživatelům nabízí rozmanité průvodce meditací, relaxačními technikami a cvičeními na zlepšení spánku, mimo jiné se zaměřuje také na poskytování nástrojů pro snížení stresu, zlepšení soustředění a podporu celkového psychického zdraví.

Spanek Dily

Velký průvodce spánkem není první úspěšnou spoluprací s Netflixem. Začátkem roku 2021 vyšel také Velký průvodce meditací (Headspace Guide to Meditation), který představuje divákům výhody meditace a ukazuje různé meditační techniky, které lze snadno implementovat do každodenního života. Trilogii ukončil téhož roku poslední seriál ze spolupráce Headspace a Netflixu, Velký průvodce uvolněním mysli (Headspace: Unwind Your Mind), který se může pochlubit několika interaktivními prvky. 

Večerníček pro dospělé

Pokud něčím dokuseriály vzniklé ve spolupráci Netflixu a aplikace Headspace vynikají, pak výborným audiovizuálním zpracováním. Krásná a originální animace tak ze sedmidílného pořadu dělá pomyslnou pohádku před spaním pro dospělé, která vám nejen prozradí spoustu užitečných informací o světě spánku, ale také vám díky uklidňujícím barvám a příjemnému hlasu moderátorky pomůže snáze usnout. Zatímco anglický originál namluvila herečka Eve Lewis Prieto, v české znění se můžete těšit na příjemný hlas herečky a dabérky Heleny Dvořákové. 

Velky Pruvodce Spankem Netflix 1

Srovnání s pohádkou před spaním se nabízí i z hlediska stopáže. Každý díl je zhruba patnáct až dvacet minut dlouhý, celý dokumentární seriál tak shlédnete za dvě hodiny a deset minut. 

Co se dozvíte ve Velkém průvodci spánkem?

Pokud patříte mezi nadšence, kteří mají zásady kvalitního spánku a spánkové hygieny poctivě nastudované, obsahově vám nejspíš pořad nepřinese nic nového. Naopak v případě, že jste až dosud považovali dobrý spánek za samozřejmost, se u sledování seriálu dozvíte spoustu zajímavostí. Informace o spánku jsou přehledně rozděleny do sedmi tematických dílů, které je podrobně rozebírají.

Hned v prvním díle s názvem Jak lépe spát se dozvíte například o ideální délce nočního spánku, kofeinu a cvičení před spaním a dalších mýtech, které se kolem spánku točí. A nebyl by to projekt aplikace Headspace, kdyby na závěr chyběla krátká meditace. Druhý díl se zabývá především mobilními telefony, modrým světlem a jejich vlivem na kvalitu spánku, v pořadí třetím dílu s názvem Podivný svět snů se podíváme do fascinujícího světa snů, ale také nočních můr. Velice zajímavá je také sekce zkoumající vztah mezi meditací a lucidním (vědomým) sněním. 

V polovině seriálu přichází díl s trefným názvem Zapomeňte na stres, který by si neměl nechat ujít opravdu nikdo. Během devatenáctiminutové epizody se dozvíte o spojitosti mezi stresem a nespavostí, a samozřejmě nechybí praktické rady a tipy, jak ze začarovaného kruhu vystoupit. Pátý díl nás přenese do světa prášků na spaní, naopak předposlední epizoda prozradí přirozenější metody, jak zatočit s insomnií. 

Seriál uzavírá díl věnovaný tolik důležitému spánkovému rytmu a závěrečná meditace. A pokud vás epizody nalákají meditaci skutečně vyzkoušet a zařadit do života, shlédnout můžete rovnou také předchozí sérii. Ta nabídne hned osm krásně zpracovaných dílů, tentokrát za doprovodu hlasu Josefa Pejchala (v originále Andy Puddicombe).

Rozporuplné divácké ohlasy

I když je seriál Velký průvodce spánkem na Netflixu velmi populární a má obstojnou sledovanost, hodnocení na diváckém portále CSFD.cz už tak růžově nevypadá. Celkově byl seriál oceněn modrým hodnocením a 64 procenty. I ta nejlépe hodnocená epizoda (ta první) získala pouhých 69 procent. Odezva v mezinárodním měřítku je plus mínus obdobná – na serveru Imdb.com získal seriál hodnocení 6,8 ze 10 hvězdiček. Na druhou stranu nejlépe hodnocená epizoda dosáhla solidních 7,5 hvězdiček. 

Vyplatí se shlédnout Velký průvodce spánkem?

Rozporuplné hodnocení nás samozřejmě staví před otázku, zda seriál vůbec stojí za shlédnutí. Pokud o spánku nevíte zhola nic, odpověď je jednoznačně ano. Líbit se vám bude také v případě, že patříte mezi milovníky ilustrované animace a meditací, které vás čekají na závěr každého dílu. Jak bylo řečeno v úvodu, menší zklamání tak zažijí pouze opravdový odborníci na spánek, pro které zahrnuté informace zkrátka nebudou žádnou převratnou novinkou. Pokud máte pocit, že vám dokumentární seriál nepřinese nic nového obsahově, ale zalíbilo se vám jeho audiovizuální zpracování, všemi deseti doporučujeme shlédnout předcházející či navazující řadu věnovanou mindfulness a meditaci. 

Zdroje:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *