Hluboký spánek – proč je pro vás důležitý

Hluboky Spanek

Jak je obecně známo, člověk potřebuje denně přibližně 8 hodin spánku. Někomu stačí méně, jiný potřebuje naopak více, nicméně není to celková doba, která rozhoduje o tom, jak moc se probudíme odpočatí. Nejdůležitější je kvalita samotného spánku, která se odvíjí od délky jednotlivých fází, zejména pak délky fáze hlubokého spánku. Kdy k němu vlastně dochází, proč je hluboký spánek tak důležitý a jak zajistit, abychom ho měli dostatek?

Jaká je definice hlubokého spánku (co to je)?

Hluboký spánek je fáze, kdy naše tělo skutečně odpočívá. Dochází ke zpomalení tepu i mozkové činnosti a je poměrně těžké se v této chvíli probudit. V této fázi dochází k ukládání informací z krátkodobé paměti do té dlouhodobé, což se může projevovat jako sny. Nedostatek hlubokého spánku úzce souvisí s řadou onemocnění jako je například Alzheimerova choroba, cukrovka nebo srdeční choroby.

Hluboký spánek je fáze spánku je charakterizována dlouhými a pomalými vlnami mozkové aktivity. Tento druh spánku je nezbytný pro regeneraci, zotavení a obnovu. Je to fáze, která se vyskytuje během první třetiny spánku a trvá asi 20 až 40 minut. Během hlubokého spánku dochází k obnově energie, vyčištění mozku, ukládání informací a snížení stresu.

Proč potřebujeme hluboký spánek?

Hluboký spánek je nezbytný pro zdravý a vyvážený život. Pomáhá udržovat váš imunitní systém, metabolismus, čistí mozek a uvolňuje stres. Hluboký spánek je také důležitý pro udržení dobré nálady, zlepšení paměti a zvýšení produktivity. Když spíte hluboko, spalování kalorií se zvyšuje až o 30%, což může pomoci snížit hladinu krevního tlaku a cholesterolu. Také se ukázalo, že hluboký spánek pomáhá udržovat pružnost kůže, což pomáhá vypadat mladší.

Jak podpořit hluboký spánek?

Jak Podporit Hluboky Spanek

Hluboký spánek je pro nás nezbytností, protože je to čas, kdy se naše tělo a mysl regenerují. Bezesporu se snažíme dobře spát, ale stále se můžeme setkat s problémy, které nás občas v noci trápí. Pokud chceme podpořit hluboký spánek, je důležité udělat několik kroků.

 1. Prvním krokem je stanovení pravidelného spánkového režimu. Je důležité, abyste se snažili chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, abyste udrželi pravidelný rytmus. Je také důležité vyhnout se spánku během dne, protože vám to může přivodit zmatek ve vašem spánkovém režimu.
 2. Dalším krokem je snížení stresu. Je důležité, abyste si udělali čas na relaxaci a odpočinek před spaním. Před usnutím byste se měli vyhnout stresovým situacím a vyvarovat se pozdnímu sledování televize nebo počítačovým hrám. Místo toho byste se měli zaměřit na klidné aktivity, jako je čtení knih nebo poslouchání uklidňující hudby.
 3. Třetím krokem je vytvoření příjemného spánkového prostředí. Je důležité, aby vaše ložnice byla tmavá, chladná a dobře větraná. Je také důležité, abyste se vyhnuli přílišnému hluku nebo světlu ze strany elektronických zařízení a světla z venku. Proti tomu si pořiďte zatemňovací závěsy.
 4. Nakonec byste měli vyhnout se konzumaci stimulantů, jako je kofein, alkohol a tabák před spaním. Tyto látky mohou negativně ovlivnit kvalitu vašeho spánku a způsobit, že se budete cítit unavení a bez energie.

Následováním těchto kroků vám může pomoci podpořit hluboký spánek, což je pro vaše zdraví a dobrou náladu nezbytné.

Je hluboký spánek zdravý?

Ano, hluboký spánek je pro tělo velmi zdravý a důležitý. Je to čas, kdy se tělo uzdravuje a regeneruje. Během hlubokého spánku tělo také produkuje hormony, které pomáhají udržovat zdraví. Je důležité, abyste každý den dostávali dostatečné množství hlubokého spánku, abyste mohli fungovat co nejlépe.

Cykličnost spánku – jak se dělí náš spánek?

Spánek je rozdělen na dvě hlavní fáze. Tou první je takzvaná non-REM fáze. Ta začíná lehkým spánkem, který trvá přibližně 10 minut. Zpomaluje se svalová aktivita a ky se nacházíme v „polospánku“, ze kterého je velmi snadné se probudit. Poté následuje spánek pravý. Ten trvá asi 20 minut, pomalý je tep i dech. Poslední, třetí fází non-REM spánku je spánek hluboký. Ten v nejlepším případě trvá i 40 minut a je to ta část noci, kdy tělo i mozek nejvíce odpočívá. Jaká je optimální doba spánku?

Spanek Faze
Fáze spánku

Druhá spánková fáze se nazývá REM (rapid eye movement, což znamená „rychlý pohyb očí“). V této chvíli se nám zdají sny, mozek je velice aktivní, dochází k ukládání do paměti, zvyšuje se tlak i frekvence dechu. Celý tento cyklus se během noci každých 90 minut opakuje až do probuzení.

Ideální délka hlubokého spánku

Ideální délka hlubokého spánku se samozřejmě liší podle věku i dalších faktorů. Nicméně je pravidlem, že zdravý dospělý člověk potřebuje k dostatečnému odpočinku přibližně 2 hodiny hlubokého spánku, což odpovídá minimálně 7 hodinám spánku celkového. Miminka a batolata potřebují hlubokého spánku mnohem více, naopak staří lidé se spokojí s kratší dobou.

Jak na kvalitní hluboký spánek?

Abyste přešli do fáze hlubokého spánku, který bude také dostatečně dlouhá, je důležité dosáhnout ideálních podmínek a přizpůsobit svůj styl života i denní režim. Pomůže vám náš článek, jak zlepšit spánek.

 • Choďte spát ve stejnou dobu a stejně tak ráno vstávejte. 
 • Večer byste se již měli naladit na „klidnou vlnu“. Vyhněte se tedy cvičení a jiným náročným aktivitám a raději už odpočívejte. 
 • Večeře by měla být nejpozději dvě hodiny před spaním. Volte lehká jídla plná bílkovin. 
 • Vyzkoušejte například CBD olej na spánek
 • Omezte alkohol, kouření i kofein. Tyto látky kvalitnímu spánku výrazně brání.
 • Modré světlo není jen mýtus a spánek skutečně negativně ovlivňuje. Místo televize si raději přečtěte knihu a smartphone nebo notebook odložte už dvě hodiny před spaním. Jestliže se večer bez elektroniky neobejdete, pořiďte si kvalitní brýle proti modrému světlu.

Jak navodit hluboký spánek?

Hluboký spánek nejlépe navodíte dodržováním výše uvedených zásad. Kromě toho je také nutné zajistit, aby nic jednotlivé fáze nepřerušovalo. Tím může být například příliš vysoká teplota, světlo nebo hluk. 

 1. Eliminujte tedy vše, co vydává nepříjemné zvuky jako je tikot nebo hučení. Mohou to být hodiny nebo hlučná lednice, která je příliš blízko ložnice. 
 2. Pouliční lampy, které svítí do oken vám také ve spánku příliš nepomohou. Zatemněte okna závěsy nebo žaluziemi.
 3. Ložnice by měla být dobře vyvětraná, a hlavně s optimální teplotou. Ta je přibližně 18°C, je to však poměrně individuální.

Časté otázky okolo hlubokého spánku

Hluboký spánek může být škodlivý, pokud je příliš dlouhý. Delší noční spánek může způsobit mírné problémy s trávením, anebo vést ke zvýšení hladiny krevního cukru. Dlouhé hluboké spánky mohou mít také pro lidi s problémy se spánkem škodlivé účinky. Těm, kteří trpí spánkovou apnoe, může hluboký spánek způsobit, že se ve spánku zadýchávají. Také může způsobit, že se budí po celou noc, čímž jejich spánek ještě zhorší.

Důvodů může být celá řada. Kromě výše uvedeného může být na vině také stres, deprese a jiné psychické obtíže, závislosti nebo vážnější fyzické onemocnění. Jestliže potíže se spánkem přetrvávají, je samozřejmě nejlepší vyhledat odbornou pomoc a podstoupit celkovou diagnostiku a případně i léčbu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *