PRŮVODCE: Feng-shui
Zatímco trendy v bydlení se mění jako na běžícím páse, čínské učení Feng-shui neztrácí na popularitě už řadu let. Důvodem je především skutečnost, že ho lze aplikovat na téměř každou místnost zařízenou v jakémkoliv stylu. Abyste mohli principy Feng-shui použít i své domácnosti, připravili jsme pro vás přehledného průvodce.
Obsah článku
Co je to feng-shui?
Feng-shui, v češtině někdy psané jako Feng-šuej, je tradiční čínské učení zabývající se plynutím energií v prostoru. Jak napovídá i doslovný překlad názvu, tedy vítr a voda, Feng-šuej je úzce spjato s živly, respektive pěti základními elementy. Ty spolu s Čchi či principem jing a jang představují naprosté základy této prastaré metody. Pojďme se tedy blíže podívat na jednotlivé pojmy, se kterými se ve Feng-šuej poměrně často setkáme.
Slovníček pojmů
- Čchi: Tento pojem patří v učení Feng-šuej mezi ty bezpochyby nejdůležitější. Je samotným srdcem celého principu. Čchi lze z čínštiny přeložit jako bytí ve všech podobách, v rámci Feng-šuej ho chápeme především jako vitální sílu či energii, který proudí všemi živými bytostmi i prostorem.
- Jin jang: Černobílý symbol jin a jang zná snad každý. Jak napovídají zvolené barvy, představuje světlo a temnotu, tedy vzájemné protiklady. Zatímco jin spojujeme s ženskostí, nocí a temnotou, jang je mužským principem souvisejícím se světlem a aktivitou.
- Pa-Kua (Bagua): Bagua, v překladu osm trigramů, je symbolem reprezentující přírodu. Jedná se o osmihranný kompas, který má podle čínské tradice jih na horní straně. Každou světovou stranu spojujeme s určitými vlastnosti, elementy a kvalitami.
- Ming Tang: Tento pojem je na rozdíl od ostatních o něco konkrétnější. Představuje vstupní prostor domu, tedy část našeho obydlí, která na návštěvnících zanechává první dojem. Ve většině domů a bytů zpravidla mluvíme o chodbě či předsíni.
- Luopan: Jedná se speciální geometrický kompas, který se ve Feng-šuej používá k přesnému směru struktury, místa či předmětu.
Pilíře Feng-shui a pět živlů
Feng-šuej je skutečně propracovaným systémem, jehož pečlivé studium by vám bez problémů zabralo několik let. Pro jeho využití v domácnosti si však vystačíte se základními informacemi. Mezi ty nejzásadnější patří zejména čtyři základní pilíře Feng-šuej: energie čchi, živlový pentagram, schéma Pa-kua a čas.
Jak jsme již zmiňovali v našem slovníčku pojmů, čchi představuje naprostý základ učení Feng-šuej. Jednoduše řečeno symbolizuje veškerou energii života. Setkáme se s ním nejen ve Feng-šuej, ale i dalších čínských systémech, například v tradiční čínské medicíně nebo taj či.
Neméně důležitým prvkem Feng-šuej je tzv. živlový pentagram. Ten si můžeme představit jako pěticípou hvězdu, v jejíž cípech jsou umístěny jednotlivé živly, potažmo elementy, které se navzájem ovlivňují. V pořadí ve směru hodinových ručiček je následující: Oheň, země, kov, voda, dřevo.
Každý z živlů zastupuje různé kvality a energie. Pokud chceme dosáhnout harmonického domova, je třeba v daném prostoru docílit vyrovnanému zastoupení všech živlů, a to nejen prostřednictvím materiálů, ale také barev či tvarů.
Oheň
Na samotném vrcholu živlového pentagramu se nachází oheň. Asi nebude žádným překvapením, že tento element se pojí s jihem, polednem, odstíny červené, oranžové, žluté a růžové a tvarem trojúhelníku.
Oheň v systému Feng-šuej symbolizuje radost, aktivitu, krásu, ale také srdečnost či růst. Prvek ohně by měl být nedílnou součástí kuchyně, případně také obýváku, tedy energetických center domu. Opatrní bychom měli být v ložnici, kde může přebytek ohně vést k nespavosti. Přemíra ohnivého elementu rovněž může vyvolávat agresivitu.
Oheň do interiéru můžeme zakomponovat například pomocí krbu, svíček, jasného a teplého světla či uměním s motivem slunce či pouště.
Země
Druhým prvkem v živlovém pentagramu je element země. Jejími světovými stranami jsou jihozápad a severovýchod. Nejčastějšími asociacemi jsou babí léto a odpoledne, odstíny žluté, okrové, hnědé a bordó a tvar čtverce.
Mezi kvality země řadíme spolehlivost, zodpovědnost, empatii a realitu. Z hlediska harmonie prostoru bychom měli zemité prvky zařazovat nejen do středu domu, ale také do vyšších pater, která pomáhá uzemňovat. Vyhnout bychom se jí měli v případě pasivní a líné povahy, vhodná je naopak do dětských pokojů, kde pomáhá zklidnit přehnaně aktivní děti.
Do interiéru zemi zakomponujeme pomocí květináčů s hlídou, kameny, keramikou a kameninou, případně také obrazy s motivy hor či krajin.
Kov
Světovou stranou kovu je západ a severozápad, denní dobou podvečer a podzim. Typicky kovovými barvami jsou bílá, šedá, fialová, metalická, zlatá, stříbrná a bronzová.
Jelikož kov symbolizuje řád, koncentraci, pravidla a čistotu, je vhodný zejména do ložnice, pracovny, koupelny či neobytných místnosti (komora, šatna). Ideálně zapadne také na místa určená k meditaci. Vyhnout bychom se mu měli v prostorách, ve kterých je vyžadována kreativita, tedy v dětských pokojích či uměleckých ateliérech.
Element kovu do interiéru zakomponujeme pomocí kovových předmětů, kovových rámů, zvonkohrami či hodinami.
Voda
Předposledním prvek na živlovém pentagramu je voda. Tento element se pojí se severem, zimou a nocí a tvarem vlny. Typickou barvou je jak modrá, tak černá.
Vlastnosti spojované s elementem vody jsou zejména moudrost, nápaditost, emoce a plynulost. Nejlepším místem pro tento prvek je koupelna, hodí se však i do ložnice. Jelikož vybízí k introspekci, vyhnout by se jí měli lidé s depresemi či úzkostmi.
Element vody do prostoru zakomponujeme nejen pomocí akvárií, fontán a umění s vodními motivy, ale také zrcadly a skleněnými plochami, jako jsou zrcadla či velká okna.
Dřevo
Na samotném konci živlového pentagramu se nachází dřevo. Tento element se pojí s východem a jihovýchodem, dále s tvarem obdélníku, jarem a ranními hodinami. Mezi typické vlastnosti dřeva patří soucit, kreativita, svoboda, rozhodnost, ale také přizpůsobivost a zvědavost.
Jakožto prvek povzbuzující kreativitu se dřevo hodí do obývacího pokoje i pracovny (zejména u kreativních profesí). Vyhnout by se mu měli lidé se sklony ke vzteku, rovněž se příliš nehodí do kuchyně a jídelny, jelikož snižuje chuť k jídlu.
Interiér obohatíme o prvek dřeva pomocí dřevěných rámů, nábytku, rostlin a umění s motivem lesů a stromů.
Zóny v bytě schéma Pa-kua
V souladu s osmihranným kompasem Pa-Kua můžeme byt, dům, ale i samotný pokoj rozdělit na devět pomyslných částí. Každá z těchto zón ovlivňuje jiné aspekty našeho života, a je proto vhodná k různým účelům.
Pokud bychom se podívali na vzdálenější rohy (při pohledu od vchodu), levý roh ovlivňuje hojnost (materiální, zdravotní i duchovní) a finance. Pravý roh je naopak spojován s rodinnými vztahy, zejména partnerskými. Zóna mezi oběma rohy symbolizuje pocity uznání a slávy.
Když se přesuneme k prostřední zóně místnosti, její úplný střed představuje štěstí. Po levé straně je oblast spojována rodinou, na pravé s dětmi a kreativitou. Nejbližší levý roh souvisí s moudrostí, vzdělání a odpočinkem, pravý s přátelství a duchovnem. Prostor mezi nimi symbolizuje kariéru.
Feng-shui předsíň
Ačkoliv se při zařizování bytu či domu soustředíme hlavně na obytné místnosti, ve Feng-šuej je jedním nejdůležitějších prvků právě předsíň. Symbolizuje totiž princip Ming Tang, tedy první dojem na návštěvníky našeho obydlí.
Jak tedy nejen ohromit hosty, ale také přilákat do domu štěstí a hojnost? Podle Feng-šuej učení bychom měli dbát především na to, aby předsíň byla čistá, uklizená a voňavá. Rozhodně bychom neměli hostům do cesty stavět žádné překážky v podobně nadbytečného nábytku. Ideálním řešením jsou vestavěné skříně a uzavřené botníky.
Feng-shui Ložnice
Druhou nejdůležitější místností je hned po předsíni ložnice. Abychom se dočkali klidného a ničím nerušeného spánku, je vhodné myslet zejména na správné umístění postele podle feng shui. Ta patří do jinové zóny, tedy směrem k severu, severozápadu, severovýchodu a západu. Zároveň by měla být situována co nejdále ode dveří, vyhněte se rovněž umístění ke stěně sousedící s koupelnou či toaletou. Jak by měla vypadat ložnice podle Feng-shui si můžete přečíst v našem samostatném článku.
Proudění energie čchi může podle učení Feng-shui zastavit také nepořádek – vždy proto udržujte ložnici v čistotě. To se týká zejména hromádek oblečení, knih či časopisů. Odolejte však nápadu schovat je pod postel, kudy musí rovněž proudit energie.
Vhodné jsou do ložnice naopak pokojové rostliny a tlumené barvy i světla.
Feng-shui obývák
Při vstupu do obýváku naši pozornost zpravidla upoutá sedačka. Ta by neměla být umístěna zády ke dveřím – usazené osoby musí být vždy schopné vidět nově příchozí. Ideálně proto sedačku umístěte ke dveřím čelem, případně bokem. Zatímco na pravé straně je vhodné místo pro nízký odkládací stolek, po levé straně si můžeme dovolit vyšší nábytek, tedy například knihovnu či vysokou pokojovou rostlinu.
Co se týče celkového uspořádání obývacího pokoje, podobně jako ložnice by měl být uklizený a s dostatkem volného prostoru, který umožní proudění energie čchi. Abychom do našeho života přivolali štěstí a hojnost, základem je také pevný a kvalitní stůl. Ten můžeme ozdobit květinami či pokojovkami s kulatými listy, které jsou také nositelkami hojnosti.
Feng-shui zahrada
Abychom dodrželi principy Feng-šuej a vnesli do naší zahrady harmonii, je třeba zakomponovat všech pět elementů. Zatímco energie dřeva a země je na zahradě zpravidla dostatek, je vhodné vybudovat malé jezírko či fontánu. Pokud to není ve vašich silách, rovnocennou alternativou může být například ptačí pítko. Zatímco element kovu dodáme kovovými doplňky, posezením či sochami, prvek ohně poskytne například gril, zvonkohra či lucerna.
Feng-shui kuchyně
Ne nadarmo se říká, že kuchyně je srdcem domova. Nejen, že zde připravujeme pokrmy pro celou rodinu, ale často se také jedná o místo neformálních setkání nad šálkem kávy. Myslet bychom proto měli zejména na pozitivní energii, která se promítne i do uvařených pokrmů.
Samozřejmostí je nejen pořádek a čistota, ale také dostatek světla a prostoru. Kuchyň by se v ideálním případě měla nacházet co nejdále od vchodu a ložnice. Co se týká živlů, v kuchyni převládají voda a oheň. Jelikož jsou však vzájemnými protiklady, nikdy bychom je neměli umisťovat přímo vedle sebe. Sporák a dřez proto oddělte pracovní plochou.
Feng-shui pracovna
Posledním pokojem, na který se dnes zaměříme, je pracovna. Její uspořádání souvisí s náplní vaší profese. Pokud je vaše práce spíše kreativního a uměleckého typu, volte umístění na jih či západ. Jihovýchod naopak přeje expanzi podnikání a kariérnímu úspěchu. Studenti zase ocení pracovnu orientovanou na severovýchod, který přináší soustředění a motivaci.
Úklid pokoje podle feng-shui
Úklid podle Feng-šuej je opravdu intenzivní – zbavujeme se při něm všech nepotřebných a poničených věcí, jejichž hromadění přináší negativní energii a bídu. Zbavit bychom se měli i nadbytečných dekorací, na které jen padá prach, případně také mrtvých předmětů, jako jsou sušené květiny. Uklidit bychom měli také všechny zapadlé rohy a škvíry – jen tak bude moci energie čchi volně proudit.
Barvy podle feng-shui
Možná barvy v interiéru volíte podle momentální nálady či vaší nejoblíbenější barvy. Podle Feng-šuej však barvy mají určité kvality a především moc ovlivňovat energii kolem sebe. Na to bychom měli brát ohled zejména při výběru barvy na stěnu, která dokáže výrazně proměnit vyznění celého prostoru.
Na velkých plochách bychom se měli vyhnout zejména červené barvě, která vzbuzuje agresi a vyvolává bolesti hlavy. Vhodnější je ve formě doplňků, kdy naopak vzbuzuje city a vášeň. Další ohnivá barva, oranžová, je už k výmalbě vhodnější. Nejen, že probouzí kreativitu, ale také dokáže zlepšit náladu.
Podobný efekt má i barva žlutá, ta však ve větší míře vzbuzuje žárlivost. Hodí se do jídelen, jelikož povzbuzuje apetit. Zelená, barva přírody, je díky svým uklidňujícím atributům vhodná do ložnice i dětských pokojů. Do těch se hodí i modrá barva, která však ve větší míře vzbuzuje deprese a smutek. V místnostech s nedostatkem světla je ideální volbou bílá, barva čistoty a elegance.
Dekorace feng-shui
Kromě barev můžeme při vnášení pěti elementů do interiéru využít také nejrůznější dekorace:
Feng shui fontána bonsai
Po fontáně s bonsaí sáhněte v případě, že chcete do pokoje vnést element vody a dřeva. Živá rostlina v kombinaci s vypařující se vodou navíc vyčistí vzduch.
Feng shui náramek
Sílu čchi můžete upravit nejen ve vašem bytě, ale také přímo na sobě, a to díky Feng shui náramku. Vhodně zvolená kombinace kamenů a dalších materiálů dokáže zharmonizovat vaši energii, a přinést tak štěstí a prosperitu.
Obrazy feng-shui
Neméně důležité jsou při zařizování interiéru v souladu s Feng shui obrazy. Ty by měly být harmonické a v souladu s energií dané místnosti.Lapač snů – Přestože lapače snů nepocházejí z Asie, ale Ameriky, jejich zavěšení v prostoru opět může pomoci s vyčištěním čchi – zachytí nejen špatné sny, ale i negativní energii.
Sochy a sošky
Pokud v prostoru chybí element země, dřeva či kovu, sáhnout můžeme po soše či sošce z těchto materiálů. Vždy by však měly zapadat do interiéru a mít pro vás nějaký význam, jinak se z nich stanou jen další lapače prachu.
Květ života
Velice oblíbeným motivem Feng shui je motiv květu života. Tento prastarý geometrický obrazec představuje zrození a jednotu života a vesmíru.
Zvonkohry
Neméně populární dekorací, ať už venkovní či vnitřní, jsou zvonkohry. Ty do prostoru přináší energii ohně, případně také kovu či dřeva na základě zvoleného materiálu.
Závěsné křišťály
Přestože jsou křišťály velmi oblíbené ve všech duchovních a esoterických směrech, ve Feng shui jejich význam spočívá především v očistě od negativní energie. Vhodné je jejich umístění do předsíně, kde odkloní od vstupu do domu všechny negativní energie.