Ložnice podle feng shui – vše, co potřebujete vědět

Loznice Podle Fengshui

S nadsázkou se dá říci, že trendy v bydlení se mění častěji než počasí – zatímco chvíli letí minimalismus, za pár měsíců jsou trendy pastelové barvy. Pokud chcete zařídit svoji ložnici nejen skutečně nadčasově, ale také z ní vytvořit oázu klidu a místo pro kvalitní spánek, není na škodu aplikovat zásady čínského učení feng shui. Jak na to vám prozradím v dnešním článku.

Jak vytvořit feng shui ložnici

Vzhledem k tomu, že je feng shui velice obsáhlé učení, jehož principy se rozhodně nedají shrnout v rámci jediného článku, může se zdát proměna vaší ložnice nad lidské síly. Mějte však na paměti, že i malá změna se počítá, a rozhodně tak není třeba prodávat nábytek, který již vlastníte. Síla fen shui spočívá spíše v malých detailech, které společně vytváří harmonický prostor přímo vybízející k hlubokému, ničím nerušenému spánku. 

Jak rozmístit nábytek v ložnici

Prvním a nejzásadnějším krokem k harmonii je především správné rozmístění nábytku. Pokud patříte mezi feng shui nadšence, můžete si samozřejmě pečlivě nastudovat nejrůznější schémata o světových stranách a živlech – v rámci dnešního článku si však vystačíme s konstatováním, že je třeba věnovat pozornost proudění energie. 

Co to však znamená v praxi? V prvé řadě je nutné zvážit pozici postele, která je dominantou celé ložnice. Jakožto dominantní kus nábytku bychom postel neměli umisťovat do rohu místnosti, ale spíše do jejího středu. Zároveň je velice zásadní, aby nebyla v jedné linii s dveřmi; přestože je v souladu s feng shui třeba, abychom měli dveře v zorném poli, rozhodně bychom neměli z postele vidět dveřmi ven. Ideální je tak zejména diagonální pozice oproti dveřím.

Druhým zásadním principem je rozmístění zrcadel. Ačkoliv mohou vnést do ložnice chybějící vodní prvek, mohou snadno rozptýlit a narušovat harmonii místnosti. Pokud chcete v ložnici zrcadlo, ujistěte se, že do něj není vidět přímo z postele. Vhodnější je umístění nad rovinou pohledu. 

Tipy Feng Shui Loznice
Ložnice podle Feng-Shui

Poslední zásada, kterou dnes ohledně rozmístění nábytku zmíním, se týká symetrie, která je nedílnou součástí harmonického prostoru. Přestože dokonalá symetrie samozřejmě neexistuje, věnujte pozornost především nočním stolků. Přestože možná v ložnici spíte sami, nezapomeňte umístit noční stolek po obou stranách postele. V případě, že se chystáte nakupovat nový noční stolek můžete si prohlédnout nabídku Darjanabytku zde.

Jaký je nejlepší směr pro postel podle feng shui?

Podle feng shui je nejlepší směr pro postel takový, aby byla v co nejkomfortnější pozici pro spánek a odpočinek. To znamená, že by měla být umístěna tak, aby byla co nejdále od dveří a zároveň měla výhled na dveře. Takové umístění postele pomáhá podporovat pocit bezpečí a ochrany.

Další věcí, na kterou byste měli při umístění postele podle feng shui myslet, je to, abyste se při ležení na posteli necítili exponováni nebo ohrožení ze strany ostatních místností nebo oken. To může způsobovat pocit napětí a stresu a může mít negativní vliv na kvalitu spánku.

Přírodní materiály a barvy patří do ložnice feng-shui

Dalším prvkem, který lze poměrně snadno upravit bez nákladnějších zásahů do interiéru, jsou použité barvy a materiály. Pokud ložnici teprve zařizujete, obloukem se vyhněte zejména červené a žluté barvě, které podle učení feng shui vyvolávají vztek a žárlivost. Lepší volbou je čistá bílá barva či tlumené přírodní odstíny, které navodí harmonii a klid. Oblíbené jsou zejména zemité tóny zelené a hnědé, které vás pomohou uzemnit; vsadit však můžete také na jemné pastelové tóny. Pro uzemnění příliš vzdušné ložnice výborně poslouží také čokoládově hnědá či černá barva; s výrazně tmavými tóny však zacházejte s citem. 

Dominantní barvu v interiéru však můžete změnit nejen výmalbou stěn, ale také zvoleným povlečením. Opět vybírejte spíše přírodní a tlumené barvy, které nijak neruší a nepoutají příliš pozornosti. Dobrou volbou jsou rovněž přírodní materiály, ať už při výběru koberce, povlečení či třeba závěsů. 

Barvy a dekorace v ložnici feng-shui

Ztlumte světla

Harmonii ložnice a příjemnou atmosféru můžete v souladu s feng shui podpořit také vhodně zvoleným osvětlením. Ideální jsou především přírodní zdroje světla, tedy svíčky. V moderním světe si samozřejmě pouze se svíčkami nevystačíme, efektivně je však mohou nahradit žárovky s teplým světlem. Pokud neváháte do kvalitního osvětlení investovat trochu větší částku, pořídit si můžete také stmívatelné žárovky, kterými dosáhnete krásného ambientního osvětlení ložnice. 

Obrazy do feng shui ložnice

Dekorací a doplňků se především v interiéru nemá nacházet příliš. S tím ostatně souhlasí i klasická „západní“ psychologie.

Pořídit si můžete svíčky. Světlo tvoří důležitý prvek feng shui. Hodí se i obrazy, a to výhradně ty, které jsou veselé, optimistické a pozitivní. Agresivní nebo smutné výjevy vám rozhodně pozitivní energii nepřinesou.

Naopak šetřit bychom měli v ložnici se zrcadly. Pokud je chcete, neměli byste je umísťovat naproti posteli nebo oknu. Podle feng shui totiž zrcadla způsobují odrážení energie.

Máte-li ložnici, kterou sdílíte s partnerem, určitě si do ní nekupujte doplňky v lichém počtu. Znamenalo by to, že do svého vztahu podvědomě přivoláváte někoho dalšího. Stejně tak osamělí lidé mají vsadit na sílu sudého počtu, chtějí-li si přivolat lásku.

Květiny v ložnici podle feng-shui

Z ložnice feng shui taktéž vyřazuje květiny. Ubírají vám totiž kyslík a také v sobě hromadí energii jang, což je v tomto prostoru nežádoucí. Už vůbec nezdobíme interiér sušenými květinami. Nesou v sobě totiž mrtvou energii.

Dekorace a doplňky bychom si neměli věšet přímo nad postel. Ponechte tady prázdný prostor, nad lože nepatří dokonce ani polička. Právě v tomto místě potřebuje energie volně proudit. Podél lůžka naopak patří noční stolky s lampičkami.

Jak vybrat barvy do ložnice podle feng shui?

I náš domov je místem, jímž podle feng shui proudí energie. V každé místnosti je odlišná podle toho, kde se prostor nachází a k jakému účelu má sloužit.

Konkrétní rady, jak daný prostor zařídit a vymalovat, tak závisejí na určení místnosti, ale také na tom, kolik sem například dopadá běžně denního světla či na jakou světovou stranu jsou jednotlivé místnosti orientovány.

Z toho pak vyplývají zásady pro zařízení domova včetně možných barev. V kuchyni je tak ideální například cihlová nebo oranžová, která dokáže povzbudit chuť k jídlu.

Doporučené barvy do ložnice podle feng shui

Obecně se v ložnici vyplatí volit především neutrální barvy, jako je šedá. Doporučené jsou také jemné pastelové odstíny, například fialková, zelená, modrá.

Dále jsou vhodné všechny odstíny hnědé od světlých smetanových tónů až po sytě čokoládovou barvu. S tmavými odstíny je zapotřebí zacházet s citem, v menší míře však v ložnici můžeme použít dokonce i černou.

Naopak vyhnout bychom se spíše měli červené a modré. Pokud už si chceme dopřát červenou, pak výhradně v tmavém odstínu a pouze na doplňcích. Zvolit můžeme i růžovou. Tyto barvy dokáží podpořit sexualitu. Ale kupříkladu oranžová je barva sice velmi veselá a optimistická, ale do ložnice v souladu s feng shui taktéž nevhodná.

Co do feng-shui ložnice nepatří?

Knihy do ložnice nepatří

Pokud patříte mezi nadšené čtenáře či čtenářky, možná vás odjakživa láká představa velké knihovny sahající až ke stropu. Pokud je to i váš případ, vyvarujte se umístění takovéto knihovny v ložnici. Nejen, že se jedná o lapač prachu, ale navíc blokují přirozené proudění čchi v místnosti. Raději tak knihy v ložnici omezte na knížku na nočním stolku a zbytek své obsáhlé sbírky přesuňte do obývacího pokoje nebo pracovny. 

Elektroniku nechte za dveřmi

Přestože staří Číňané se nad podobnými problémy pozastavovat nemuseli, v souladu s technickým pokrokem je v rámci feng shui stále častěji doporučováno omezení elektroniky v ložnici. Přestože dnes mluvím především o proudění energií, v případě elektroniky jde o poměrně prozaický důvod – elektronika vyzařuje modré světlo, které narušuje přirozenou produkci spánkového hormonu melatoninu v mozku. Výsledkem je nepravidelný cirkadiánní rytmus, a tedy i zhoršená kvalita spánku. 

Časté otázky okolo feng-shui ložnice

Podle feng shui byste neměli mít televizi v ložnici, protože to může mít negativní vliv na kvalitu spánku a odpočinku. Televize může vyzařovat elektromagnetické pole, které může ovlivňovat vaše zdraví, a navíc může být rušivým faktorem, když se snažíte usnout.

Kromě toho může televize v ložnici také představovat pokušení prodloužit večer strávený u televize místo toho, abyste se včas uložili ke spánku, což může mít negativní vliv na vaše zdraví a kvalitu spánku.

Umístění postele v ložnici má podle feng shui velký vliv na kvalitu spánku a odpočinku. Podle feng shui by měla být postel umístěna tak, aby byla v co nejkomfortnější pozici pro spánek a odpočinek. To znamená, že by měla být umístěna tak, aby byla co nejdále od dveří a zároveň měla výhled na dveře. Takové umístění postele pomáhá podporovat pocit bezpečí a ochrany.

Další věcí, na kterou byste měli při umístění postele podle feng shui myslet, je to, abyste se při ležení na posteli necítili exponováni nebo ohrožení ze strany ostatních místností nebo oken. To může způsobovat pocit napětí a stresu a může mít negativní vliv na kvalitu spánku.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *