Meditační hudba: Naučte se, jak se uvolnit s uklidňující hudbou

Vse O Meditacni Hudbe

Pokud jste někdy zamířili na lekci jógy, pravděpodobně si vybavíte uklidňující tóny, které provázely každý váš pohyb. Přestože se může na první pohled hudba zdát jako pouhý podkres v pozadí, skrývá v sobě mnohonásobně větší potenciál. V případě, že jste se rozhodli ponořit do tajů meditace za doprovodu hudby, jste na správném místě – v následujících řádcích vám prozradím, jaká hudba je k meditaci vhodná a jak ji co nejlépe využít pro zklidnění mysli i těla. 

5 nejlepších kanálů s meditační hudbou

Všechny tyto YouTube kanály nabízejí kvalitní meditační hudbu, která pomáhá dosáhnout stavu relaxace a harmonie. S jejich skladbami můžete vytvořit ideální prostředí pro meditaci, snížení stresu a dosažení klidného spánku.

 1. Meditative Mind: https://www.youtube.com/user/TheMeditativeMind Kanál Meditative Mind nabízí různé druhy meditační hudby, včetně tibetských mís, manter, gongů a přírodních zvuků. Jejich hudba je známá svým uklidňujícím a relaxačním účinkem, který pomáhá dosáhnout stavu hluboké meditace.
 2. Yellow Brick Cinema: https://www.youtube.com/user/YellowBrickCinema Yellow Brick Cinema je kanál zaměřený na relaxační hudbu, která je ideální pro meditaci, snížení stresu a podporu spánku. Nabízí různé žánry, včetně klavírní hudby, flétny a přírodních zvuků.
 3. Nu Meditation Music: https://www.youtube.com/user/numeditationmusic Kanál Nu Meditation Music se zaměřuje na meditační hudbu kombinovanou s přírodními zvuky a klidnými melodiemi. Jejich hudba podporuje relaxaci, harmonii a vnitřní klid.
 4. Relaxing White Noise: https://www.youtube.com/user/RelaxingWhiteNoise Relaxing White Noise je kanál, který nabízí široký výběr relaxační hudby a bílého šumu, který pomáhá eliminovat rušivé zvuky a vytvářet klidné prostředí pro meditaci a odpočinek.
 5. Soothing Relaxation: https://www.youtube.com/user/SoothingRelaxation Soothing Relaxation je kanál se zaměřením na klidnou a relaxační hudbu. Jejich melodické skladby jsou ideální pro meditaci, snížení úzkosti a podporu hlubokého odpočinku.

Jak vznikla meditační hudba?

Když jsem před lety začínala s cvičením jógy, právě zklidnění a relaxace bylo vedle posílení a protažení celého těla mou hlavní motivací. Pokud jste však jen trochu jako já, pravděpodobně je pro vás právě tato část na cvičení jógy tím nejobtížnějším – jak zklidnit vířící myšlenky po celém dni ve škole či v práci? 

Stres Management

Odpověď se skrývá právě v meditaci. Jelikož je však meditace v původním významu, jak ji vysvětlují původní východní texty, poměrně náročnou disciplínou, během let se objevila řada zkratek a pomůcek, které meditaci zpřístupňují i široké veřejnost. Jednou z nich je právě meditační hudba.

Účinky meditační hudby

Když se řekne meditace, možná si představíte mnicha či moudrého jogína na cestě k osvícení. Asi se mnou však budete souhlasit, že takový cíl si klade asi málokdo z nás. To však neznamená, že by pro nás meditace, respektive koncentrace za doprovodu meditační hudby, nemohla být užitečná. Přináší totiž celou řadu měřitelných zdravotních benefitů. Mezi ty patří například:

Jaký je rozdíl mezi meditační a relaxační hudbou?

Pokud neholdujete dead metalu, nejspíš jste si všimli zklidňujících účinků, jaké na vás má vaše oblíbená hudba. Není náhoda, že při zvýšeném stresu či napětí se často uchylujeme k poslechu oblíbené skladby. Přesto je třeba říci, že ne všechna hudba je meditační. Pokud však pomineme většinu běžných žánrů, které by mezi meditační hudbu nezařadil ani naprostý laik, je zásadní si uvědomit rozdíl mezi hudbou meditační a relaxační.

Na první pohled se mohou oba tyto žánry jevit velice podobně. Jak jsem nenápadně naznačila v úvodu, typických příkladem relaxační hudby může být právě skladba, která tvoří podkres na lekci jógy. Setkat se ní můžeme třeba také na masáži či na wellness.

Zatímco však relaxační hudba bezpochyby pomůže k relaxaci a uvolnění, není vytvořena za účelem meditace. Přestože se na první poslech mohou oba tyto pojmy zdát zaměnitelné, meditační hudba kromě klidných, relaxačních tónů obsahuje také repetitivní rytmus, který napomáhá tolik potřebné koncentraci. Jednoduše řečeno, meditační hudba dodává našemu mozku záchytné body, které pomáhají odvádět pozornost od rušivých myšlenek i vnějších vlivů. 

Kde najít meditační hudbu?

Krása moderních technologií spočívá především ve snadné dostupnosti. Meditační hudbu tak můžete nalézt jak v nejrůznějších meditačních aplikacích, tak na streamovacích platformách, případně ji lze zakoupit na CD. 

Jak by měla vypadat meditační hudba?

V širokém výběru, který máme k dispozici, se může hranice mezi meditační a relaxační hudbou snadno smazat. Pokud si nejste jistí, zda je daná skladba skutečně vhodná k meditaci, zaměřte se na následující rysy:

 • Pomalé, klidně plynoucí tempo,
 • Žádné hlasité či rušivé a eskalující momenty,
 • Pravidelný rytmus (například bubny),
 • Žádná chytlavá melodie, která by vám „uvízla“ v hlavě.
Meditation

Meditace s hudbou krok za krokem

Pokud nepatříte mezi zkušené jogíny, meditace za doprovodu hudby bude skvělým prvním setkáním s touto relaxační a koncentrační metodou. Zároveň je vhodnou volbou i pro ty, kteří nejsou v této oblasti žádnými nováčky – přestože osobně se józe věnuji už řadu let, právě meditační hudba je pro mě tou nejsnazší cestou k relaxaci a zklidnění mysli. A jak na to?

 1. Prvním krokem k meditaci za doprovodu meditační hudby je zejména klidné, ničím nerušené prostředí. Ujistěte se, že vás během meditaci nebude nikdo přerušovat. 
 2. Pokud si meditační hudbu pouštíte ze svého mobilního telefonu, nezapomeňte zkontrolovat, zda je dostatečně nabitý, a ideálně také vypněte notifikace. Pro co nejintenzivnější zážitek můžu rovněž doporučit připojení kvalitních reproduktorů, které nabídnou výrazně lepší zvuk než samotný mobil. Naopak bych se vyhnula sluchátkům, které vás mohou tlačit, a v průběhu meditace tak odvádět vaši pozornost. 
 3. Následně zaujměte pohodlnou pozici. Skvělým tipem, na který nedám dopustit, jsou meditační polštářky, díky kterým vydržíte v pohodlném sedě s rovnými zády i v případě, že nejste příliš flexibilní. Přestože poměrně oblíbená je pozice vleže (šavásana), hrozí, že během meditace usnete – pokud meditujete večer či naopak ráno, mnohem vhodnější bude právě pozice v sedě.
 4. Přichází čas na samotnou meditaci. Zpočátku se pokuste prostřednictvím koncentrace na nádechy a výdechy zklidnit rozlétané myšlenky. Postupně se zkuste soustředit na hudbu hrající v pozadí. Jakmile myšlenkami zabloudíte zpátky k práci či jiným starostem, jemně vraťte svou pozornost zpátky k hudbě.
 5. Zpočátku se nenuťte do zbytečně dlouhé meditace. Plně postačí několik minut denně – většina meditačních skladeb trvá přibližně deset minut, a poskytuje tak skvělý časový rámec pro krátkou relaxační meditaci.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *