Jak větrat povlečení

Kolik z vás by chtělo spát v zavlhlých peřinách? Nechte mě hádat: moc nás asi nebude.

V noci každý z nás vyloučí zhruba půl litru potu. Ti, kteří se potí více, klidně litry dva. Pot se vsákne do povlečení, přikrývky, polštáře a matrace.

Pokud máte kvalitní povlečení z přírodních materiálů (perfektní je BAVLNA), nebudete v posteli žádnou vlhkost cítit. Bavlna má totiž skvělé absorpční vlastnosti.

To ale neznamená, že jsou po ránu lůžkoviny suché. Naopak – jsou zavlhlé a nasáté potem, i když tak na omak nepůsobí. Ideální je tedy nechat lůžkoviny vyvětrat, aby proschly.

Proč větrat povlečení? Abychom zatočili roztočům!

Vlhkost, tma a teplo – takové podmínky nejlépe svědčí roztočům. Roztoče má v posteli každý, ovlivnit však můžeme, jak moc se jim u nás bude dařit.

Jestliže trpíte alergií na roztoče, je zásadní důsledná hygiena lůžka, zamezíte tak jejich množení. Abyste věděli: samotní roztoči nepředstavují ten největší problém, agresivní jsou jejich výkaly a další exkrementy, které vylučují.

  • Proti roztočům pomůže častá výměna lůžkovin a zejména jejich denní větrání. Povlečení větráme proto, aby proschlo, roztočům dále nesvědčí chlad, ani přímé slunce.

Kde a jak nejlépe větrat povlečení

Nabízejí se dvě možnosti: venku, nebo uvnitř v bytě nebo v domě.

Venku

Venku se povlečení větrá nejlépe dopoledne, kdy zmizí ranní rosa a ještě není příliš teplo.

Pokud mám dostatek času, větrám povlečení tak, že přehodím přikrývku a polštář i s povlečením ven na šňůru a nechám je tam asi hodinu na vzduchu schnout.

Samozřejmě záleží na počasí; v zimě se podle mě venku nechá povlečení vyvětrat lépe, je chlad a bývá svěží vítr, povlečení víc voní venkovní čerstvostí.

V chladných měsících dejte pozor na větrání povlečení navečer, pokud máte kolem sousedy, kteří topí uhlím, peřiny zápach z kouře natáhnou a vonět rozhodně nebudou.

Protože je syn alergik, na jaře a v brzkém létě jsem s větráním lůžkovin venku opatrná. Snadno se na ně totiž nachytají pylové částice, které potom při spánku dráždí dýchací cesty.

V čistém povlečení se budete cítit, jak v bavlnce

Vevnitř

Doma větrám povlečení následovně: Ráno naklepu peřiny a polštáře a přehodím je navolno buď přes židli (u dětí v pokojíčku), nebo u nás v ložnici je nechám načechrané u nohou nebo u hlavy lůžka. 

Prostřední část postele, kde bývá největší teplo, nechávám volnou. Vlhkost tak má šanci vypařit se během dne.

Pak také každé ráno otevřu dokořán okna v místnostech, kde se spalo, a rychle vyvětrám. Vymění se vzduch a vytvořím únikovou cestu pro vlhkost, která se přes noc v místnosti nashromáždila.

Tedy žádné vzorné zastlání lůžka hned, jak vstanu. Postele stelu až večer před spaním nebo když přijdu z práce.

Děti si stelou, když přijdou ze školy (občas mají tendenci lehnout si na postel). Přes ustlané povlečení si přehodí přehoz na postel, protože doma žádné peřiňáky ani jiný úložný prostor pro lůžkoviny nemáme.

Jak dlouho povlečení nechat větrat

Záleží na tom, kde větráte. Pokud venku za vhodných povětrnostních podmínek, stačí kratší, intenzivnější větrání lůžkovin.

Jestliže větráte doma, pak stačí lůžkoviny naklepat, přehodit přes židli nebo na kraj postele a nechat tak do té doby, než se vrátíte z práce.

Pokud do práce nechodíte nebo je víkend a lůžkoviny uklízíte do peřiňáku, nebo postel zastláváte a přehazujete přes ni přehoz, nechte přikrývku s polštářem vyvětrat alespoň dvě hodiny poté, co jste opustili lůžko.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *