Je třeba prát nové povlečení?

Je Treba Prat Povleceni

Nové povlečení je třeba vyprat?

Koupili jste si nové povlečení a už se těšíte, až do něj povléknete svoji postel? Zadržte okamžik! Nové povlečení je potřeba před prvním použitím vyprat.

Proč prát nové povlečení?

Na novém povlečení zůstávají z výroby zbytky barvy po nanášení potisku, ale také zbytkové chemikálie, kterými se tkaniny zušlechťují. Abychom se těchto nevítaných zbytků zbavili, je potřeba nové povlečení vždy vyprat.

Nové povlečení perte obrácené naruby při teplotě 40 °C, program pračky v délce alespoň hodina a půl. Povlečení perte samostatně, použijte vhodný prací prostředek a aviváž.

Povlečení po vyprání bude čisté, voňavé a hygienicky nezávadné, připravené k použití.

Povleceni Prani

Jak prát nové povlečení

Že je třeba nové povlečení vyprat už víme. Pomocí následujících tipů vás stručně navedu, jako nové povlečení nejlépe vyprat:

  • Povlečení obraťte naruby, zachováte lépe barvy, které nevyblednou a budou déle zářivé.
  • Povlečení perte na 40 °C, pračku zapněte na program v délce alespoň 1,5 hodiny, aby pračka měla dostatek času zbavit cíchy a polštáře nechtěných zbytků.
  • Povlečení perte vždy samostatně. Obsahuje zbytky barev po barvení látky, které se z povlečení při prvním praní vypere a zabarví tak vodu v pračce.

TIP: Ložní povlečení podle materiálů a dalších parametrů můžete přehledně filtrovat na Biano.cz.

Povlečení vybírejte prakticky

Už při nákupu povlečení byste měli zvážit náročnost jeho budoucí péče. Ten správný materiál i úprava povrchu jsou tak důležitější, než si myslíte. Praním a žehlením strávíte daleko méně času a ušetří vám nejeden zacuchaný nerv. 

  • Vybíráte-li bavlněné povlečení, pak vězte, že budete spát jako v bavlnce. Tenhle druh povlečení se dá krásně prát na 60°C, ale pozor – vyžadují také žehlení. Pokud to není vaše oblíbená činnost, možná najdete vhodnější materiály. 
  • Krepové povlečení je také z bavlny, díky speciální úpravě žehlit ale vůbec nepotřebuje. Je praktické pro povlečení pro menší děti, které perete často. Po uschnutí totiž stačí srovnat do skříně a je hotovo. 
  • Hedvábné povlečení dodá vaší ložnici punc luxusu. S údržbou je to ale maličko složitější. Je třeba s ním zacházet opatrněji než s běžným povlečením. Praní a žehlení vyžaduje nižší teploty a doporučuje se pořídit prací přípravek určený na vlnu a hedvábí.
  • Lněné povlečení je velmi odolné a můžete jej prát až na 60°. Len je navíc odolnější než bavlna, jedná se o nejpevnější přírodní vlákno na světě. Pere se naruby, prací prostředek se používá na bázi mýdla. Po vyprání se má tendenci hodně mačkat, je tedy nutné žehlení, pokud jeho “zmačkaný” vzhled nebudete brát spíš jako přednost.

Zdroj fotek: pixabay.com

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *