Nejsilnější bylinky na spaní

Nejlepsi Bylinky Na Spanek

Ať už si vystačíte s šesti hodinami spánku, nebo se cítíte dokonale odpočatí až po deseti prospaných hodinách, někdy už vás pravděpodobně potrápila nespavost. Přestože neklidné převalování z boku na bok a počítání oveček svádí k sáhnutí po prášku na spaní, ten nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Ačkoliv jsou léky na spaní poměrně efektivní, z dlouhodobého hlediska bychom se měli jejich užívání spíše vyhnout. Účinná alternativa se naštěstí ukrývá i v přírodě – vyzkoušejte naše tipy na bylinkové čaje pro lepší spánek.

Nejlepší bylinky na spaní

Bylinek, které pomáhají k lepšímu spánku, je opravdu nepřeberné množství. Přinášíme vám proto tipy na jedenáct těch nejúčinnějších, které se rozhodně vyplatí vyzkoušet. A je už jen na vás, zda se rozhodnete je užívat zvlášť, nebo spojit jejich blahodárné účinky na spánek v lahodné čajové směsi. 

Jak mohou bylinky podpořit spánek?

Zatímco léky na spaní pomáhají především díky svému sedativnímu účinku, bylinky cílí na samotnou příčinu nespavosti. Tou je nejčastěji moderní způsob života a jeho důsledky, jako například úzkosti, přepracování a stres. Právě poslední položka z tohoto výčtu dokáže spánkový cyklus rozhodit nejvýrazněji. Jak upozorňují odborníci na spánek, stres může významně ovlivňovat produkci neurotransmiteru serotoninu, který je pro spánek poměrně zásadní.

A právě v ten okamžik přichází na scénu bylinky. Některé byliny jsou totiž přirozeně bohaté na tryptofan, aminokyselinu, která podporuje produkci serotoninu v našem mozku. A jak naznačují výzkumy, zvýšení produkce serotoninu se ukazuje být užitečnou zbraní v boji proti nespavosti a dalším poruchám spánku.

Meduňka lékařská

Jednou z nejznámějších bylinek pro lepší spánek, které nám doporučovaly už naše babičky, je meduňka lékařská. Tato bylinka s příjemnou citrusovou vůní, která roste na téměř každé bylinkové zahrádce, pomáhá proti nespavosti díky své schopnosti mírnit projevy stresu a nadměrné úzkosti. Zároveň se podílí na snižování krevního tlaku a tlumení bolestí. 

Pokud se rozhodnete vyzkoušet právě meduňku, zkuste běžně dostupnou sušenou verzi vyměnit za vlastnoručně vypěstovanou. Pro její úspěšné pěstování nemusíte mít zelené prsty – jedná se o opravdu nenáročnou bylinku, které se bude dařit i na okenním parapetu či na balkoně. 

Medunkova Nat Bylinky Na Spanek
 • meduňková nať
 • chuť citrónova
 • balení od 10 g do 1 kg

Levandule

Ať už si vůni levandule spojujete s dovolenou na francouzském venkově, babiččinou skříní či vaším oblíbeným mýdlem, tato fialová bylinka najde využití u každého nespavce. Pochlubit se totiž může jak mírně sedativními, tak zklidňujícími a antidepresivními účinky. Opět se tak její užívání vyplatí v případě, že vás trápí úzkosti či nadměrné napětí a stres. Přestože je poměrně oblíbená ve formě čaje, nejčastěji se využívá v aromaterapii, tedy například v aroma difuzéru, svíčkách či k inhalaci.

Levandule Bylinka Na Spanek
 • levandulový květ
 • chuť intenzivní aromatický
 • balení od 10 g do 1 kg

Heřmánek

Zklidňujícími účinky na lidský organismus se může pochlubit také voňavý heřmánek. Moderní studie potvrzují to, co věděly už naše prababičky – poradí si s mírnými úzkostmi, zklidní rozjitřené nervy a uleví při nespavosti. Jeho účinky spočívají především v obsahu flavonoidů, které mají příznivý vliv na nervy, ať už sáhnete po čaji či budete raději inhalovat jeho příjemně zemitou vůni.

Hermanek Pravy Bylinky Na Spanek
 • Heřmánek pravý
 • chuť – heřmánek
 • balení od 10 g do 1 kg

Třezalka tečkovaná

S touto žlutě kvetoucí bylinkou se setkáme na každé letní louce. Přestože zvířatům, které se na ní pasou, může ve větší míře uškodit, pro osoby trpící nespavostí má mnoho blahodárných účinků. Za zmínku stojí zejména obsažený tryptofan, který podporuje přirozenou produkci serotoninu. Díky tomu uleví při psychických obtížích a podpoří kvalitní spánek. 

Zároveň je třeba připomenout, že vyvolává fotosenzitivitu, tedy citlivost na denní světlo. Zejména v případě, že tuto bylinku použijete na masáž či jinou topickou aplikaci, je nutné se několik následujících hodin vyhýbat přímému slunečnímu světlu.

Trezalka Bylinka Na Spanek
 • Třezalka tečkovaná
 • chuť nasládlá, Nahořklá
 • balení od 10 g do 1 kg

Máta

Vůně máty vám nejen připomene horké léto, ale také vám pomůže usnout. A to díky svému zklidňujícímu vlivu na celé tělo i podrážděný žaludek. Díky příjemné chuti je navíc často součástí nejrůznějších čajových směsí pro lepší spánek.

Mata Nat
 • Země původu Afrika
 • chuť mentolová
 • balení od 10 g do 1 kg

Kozlík lékařský

Součástí směsí pro lepší spánek bývá také kozlík lékařský, který pomáhá proti nespavosti a úzkosti. Jeho pravidelné užívání podporuje fázi hlubokého spánku, která je důležitá pro správnou regeneraci těla i mozku. Zároveň pomáhá zkracovat dobu, kterou nám trvá usnout.

Kozlik Koren Bylinky Na Spani
 • Země původu EU
 • chuť nasládlá, koření, hořká
 • balení od 10 g do 1 kg

Mučenka

Flavonoidy nalezneme také v mučence, kterou oceníte zejména v případě, že vás trápí chronický stres a narušený spánek. Přestože ji v oblasti terapie spánkových poruch zastiňují známější bylinky, rozhodně stojí za vyzkoušení, ať už samotná, či v čajové směsi.

Divoký salát

Přestože čaj ze salátu nezní pravděpodobně příliš lákavě, tato bylinka se může pochlubit obsahem tzv. lactucaria. Tato látka má účinky podobné opiu a pomáhá zklidňovat oragnismus, ulevovat od bolesti a pomáhat při mírné nespavosti. Zároveň se není třeba obávat vedlejších účinků.

Sluncovka kalifornská

Jasně žlutá bylinka, která svým vzhledem připomíná vlčí mák, nabídne řadu analgetických vlastností. K lepšímu spánku tak pomůže zejména osobám trpícím chronickými i akutnímu bolestmi. Za zkoušku stojí především masážní olej z této rostliny, jelikož čaj mívá spíše mírné účinky.

Chmel otáčivý

Přestože chmel si pravděpodobně spojujete spíše s pivem, pomůže i při nespavosti. Chmel otáčivý totiž obsahuje tzv. methylbutenol, který přispívá k lepšímu spánku. Vzhledem k hořké chuti je vhodné ho kombinovat s dalšími bylinkami, jako je heřmánek či máta.

Šafrán setý

Ačkoliv je šafrán známý především jako vzácné koření, využití najde i u nespavců. Podobně jako ostatní bylinky pro lepší spánek pomáhá zklidnit organismus a kvalitněji spát. Je však nutné dodržovat doporučené dávkování a rozhodně ho nepřekračovat!

Opravdu dokáží bylinky pomoci se spaním?

Přestože od bylinek nemůžeme očekávat rychlý nástup účinků, jak jsme na něj zvyklí u běžně dostupných léků na spaní, pomohou k lepšímu spánku nejen díky podpoře produkce serotoninu, ale také navozením stavu relaxace, uvolněnín napjatých svalů či zklidněním srdečního tepu.

Jak používat bylinky na spaní?

Způsobů, jak zařadit bylinky do své večerní rutiny a spánkové hygieny, je opravdu mnoho. Nejčastěji saháme po bylinkách ve formě bylinkového čaje na spánek, a to jak z hlediska poměrně vysoké účinnosti, tak příjemné chuti a snadnému užívání. Je však třeba vzít v potaz, že zejména v případě užívání léků na předpis vyžaduje vnitřní užívání některých bylinek konzultaci s ošetřujícím lékařem. Stejně tak je nutné u některých bylinek dodržovat doporučené dávkování – příkladem může být třezalka tečkovaná, která ve vyšších dávkách vyvolává fotosenzitivitu. 

Čaj však rozhodně není jediným způsobem, jak využít blahodárných účinků bylinek na náš spánek. Velice oblíbené jsou především esenciální a éterické oleje, ať už ve formě inhalace, difuzování či jemné masáže. Skvělou volbou mohou být také aromatické svíčky s obsahem přírodních esenciálních olejů či nejrůznější bylinkové tinktury a extrakty, které poskytují koncentrovanější alternativu bylinkových čajů.

Nejčastější otázky

Jaká je nejsilnější bylina na spánek?

Skvělou volbou pro lepší spánek je zejména levandule, a to díky svému vlivu na úzkosti, bolesti i deprese. Zároveň podporuje fázi hlubokého spánku, která je zásadní pro regeneraci celého těla.

Jak mohu přirozeně a přírodní cestou vyřešit svůj problém s nespavostí?

Prvním krokem k poražení nespavosti přírodní cestou je zejména pravidelný spánkový režim. Snažte se proto chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, včetně svátků, dovolených a víkendů. Zároveň omezte konzumaci alkoholu a kofeinu a snižte večerní vystavení modrému světlu z displejů a obrazovek. Krokem správným směrem jsou rovněž relaxační praktiky ve formě horké koupele, meditace, jemného protažení či právě bylinkových čajů.

Jaké další potraviny pomáhají proti nespavosti?

K lepšímu spánku rovněž pomůže vyvážený jídelníček. Látky důležité pro spánek obsahují například banány, bazalka, vlašské ořechy či zakysané mléčné výrobky.

Jak připravit čaj na spaní

Příprava čaje na spánek

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191368/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31121394/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3608291/
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170330092750.htm

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *