Nejlepší vitamíny na únavu

Nejlepsi Vitaminy Na Unavu

Znáte to – sotva ráno otevřete oči, už cítíte první známky únavy. Po návratu z práce vás spíše než čas strávený s rodinou láká pohodlí vaší postele. Pokud se v tomto alespoň částečně poznáváte, jste na správném místě. Dnes se podíváme na zoubek únavě, a to opravdu komplexně. Nejen, že vám prozradíme nejčastější důvody únavy a vyčerpání, ale také vám poradíme, jak s ní nadobro zatočit! Co pomůže na únavu a vyčerpanost?

TOP 3 vitamíny proti únavě

Recenze vitamínů na únavu

1. BrainMax Energy Magnesium, 1000 mg

Pokud můžeme nějaký doplněk stravy nazvat skutečným svatým grálem v boji proti únavě, pak je to bezpochyby magnésium neboli hořčík. Je však třeba věnovat pozornost formě hořčíku – energii vám dodá především hořčík malát, který najdeme i v tomto produktu značky BrainMax. Ten obsahuje unikátní kombinaci elementárního hořčíku malátu a kyseliny jablečné, které společně podporují produkci ATP, tedy buněčné energie. Hořčík Energy Magnesium je tak ideální užívat v dopoledních hodinách, kdy energetizuje a zahání ospalost.

Výhody proč ANO

 • Vysoký obsah elementárního hořčíku
 • Obohacený o kyselinu jablečnou
 • Čisté složení bez balastních látek a éček
 • Vysoká biologická dostupnost
 • Nemá projímavé účinky

Nevýhody proč NE

 • Mírně vyšší cena oproti méně kvalitním formám hořčíku

2. BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony

Adaptogeny jsou látky tradičně využívané pro podporu vitality, díky čemuž jsou ideálním pomocníkem při vyčerpání organismu, únavě a celkovém nedostatku energie. Produkt Adaptogenic Hegemony značky BraiMax obsahuje adaptogenů hned několik – pravý a sibiřský ženšen, Rhodiolu, Schizandru chinensis a lékořici lysou. Kromě nich bychom ve složení našli také vitamíny B5, B6 a B12, které podporují normální funkci imunity a nervového systému. Produkt lze užívat jak ráno pro zvýšení energie, tak pro srovnání výkyvů energie během dne, či naopak ve večerních hodinách pro podporu spánku.

Výhody proč ANO

 • Komplexní složení
 • Bez zbytečných éček a balastních látek
 • Vysoký obsah vitamínu B12

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena za jednu dávku
 • Jedno balení obsahuje pouze měsíční kúru

3. Lipozomální Vitamín C, 500 mg

Každý tuší, že vitamín C je nezbytný pro správné fungování imunitní soustavy. Věděli jste však, že vám může pomoci také při snížené energii, vitalitě a celkovém vyčerpání? Je totiž klíčovou složkou nejen naší obranyschopnosti, ale také jakožto antioxidant chrání před oxidačním stresem, podporuje energetický metabolismus a syntézu kolagenu v těle. Produkt značky BrainMax navíc obsahuje vitamín C v tzv. liposomální formě, která se může pochlubit až 95% vstřebatelností. Oproti běžným formám je navíc šetrnější k žaludku i v případě, že budeme užívat vyšší dávky.

Výhody proč ANO

 • Vysoký obsah vitamínu C
 • Biologicky dostupný a pro tělo využitelný
 • Energetizuje a podporuje vitalitu
 • Obsah extraktu z šípků
 • Bez obsahu éček a balastních látek

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

4. Performance Greens

Nedaří se vám tělu dodávat dostatek zeleniny a zelených potravin? Řešení se může ukrývat v produktu Performance Greens, který obsahuje směs zelených superpotravin podporujících jak imunitu, tak energii a vitalitu. Ve složení najdeme chlorellu, mladou pšenici, matchu, moringu, spirulinu, aswagandhu, vojtěšku (alfalfa), baobab, mátu, kurkumu a stopové prvky z mořských řas. To vše bez obsahu zbytečných konzervačních látek a nejrůznějších plnidel.

Výhody proč ANO

 • Komplexní složení
 • Bez balastních látek
 • Výborná jablková příchuť

Nevýhody proč NE

 • Nutnost rozmíchat ve vodě (ve formě prášku)

5. LIPO C ASKOR tekutý lipozomální vitamin C

Kdo by neznal vitamín C? Většina z nás si tento nezbytně důležitý vitamín spojuje především s imunitou. Své uplatnění však nachází i v boji proti únavě a vyčerpání. Mimo jiné je nesmírně důležitý pro správné vstřebávání železa, dalšího účinného bojovníka s únavou. 

Ne každý doplněk stravy s vitamínem C se však může chlubit stejnými účinky a vstřebatelností. Sáhněte proto spíše po lipozomálním vitamínu, například ve formě doplňku stravy značky MOVit Energy. Ten je díky svému prémiovému složení a především lipozomální formě opravdu účinný a navíc se výborně vstřebává. Podpoří nejen naši obranyschopnost, ale také například nervový systém či energetický metabolismus. 

Výhody proč ANO

 • Cena
 • Tekutý vitamin C

Nevýhody proč NE

 • Malá koncentrace vitaminu C

6. Viridian Co-Enzyme B Complex

Dalšími nezbytnými vitamíny v boji proti únavě jsou vitamíny tzv. B komplexu. Mezi ně se řadí například riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), pyridoxin (B6) a kobalamin (B12). 

Abychom však docílili co nejvyšší vstřebatelnosti, musíme tyto vitamíny doplňovat ve dvojí formě, a to nejen klasického vitamínu, ale i jeho ko-enzymu. Tuto formu B komplexu najdeme například u doplňku stravy značky Viridian. Jejich B komplex je tak vhodný i pro osoby, které trpí zhoršenou funkcí vstřebávání vitamínů. Suplementovat je však můžeme i v případě, že jsme například vystaveni zvýšené fyzické či psychické zátěži.

Výhody proč ANO

 • Cena
 • Komplex vitamínů B

Nevýhody proč NE

 • Řeší pouze nedostatek vitamínu B

7. Viridian Co-Enzyme B Complex

Posledním minerálem, který bychom neměli zapomínat doplňovat, je železo. To úzce souvisí s výrobou energie v našem těle, tedy například s energetickým metabolismem, tvorbou červených krvinek a hemoglobinu či přenosem kyslíku v krvi.

Ideálním doplňkem stravy je například Swanson Iron Citrate. Abychom docílili co nejvyšší vstřebatelnosti, měli bychom železo přijímat společně s vitamínem C, který zvyšuje jeho vstřebatelnost a využitelnost v našem těle.

Proč jsme unavení?

V prvé řadě je třeba uvést, že únava je do jisté míry naprosto normální. Asi jen málokdo z nás bude po dlouhém dni v práci překypovat energií. Problém nastává ve chvíli, kdy únavu cítíme už od probuzení, případně když nám výrazně zasahuje do života. Abychom se však mohli pustit do efektivního boje s únavou, je třeba zjistit, co za ní vlastně stojí.

Jednou z nejčastějších příčin nadměrné únavy je nedostatečný pitný režim. Stačí i opravdu mírná dehydratace a únava je na světě. Bohužel v tu chvíli často saháme po šálku kávy, který však místo toho, aby nás postavil na nohy, jen dehydrataci prohloubí.

Pokud si pitný režim svědomitě hlídáte, může příčina ležet ve vašem jídelníčku. Kromě konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem je častým důvodem chronické únavy například dlouhodobý deficit železa či některých vitamínů. Na ty se podíváme v následujících řádcích.

Jak podpořit vyčerpaný organismus?

Znáte to – náhle jako byste neměli v těle ani špetku energie navíc, nejraději byste se zachumlali pod peřinu a prospali celý pracovní týden. Vyčerpání organismu je bohužel v moderní civilizaci poměrně běžnou záležitostí, a dvojnásob to platí v případě, že máte fyzicky či mentálně vyčerpávající zaměstnání. Naštěstí existuje mnoho efektivních způsobů, jak kompletnímu vyčerpání předcházet, či ho zahnat.

Spánek

Spanek Zaklad Stesti

Základem vitality a dostatku energie během dne je především kvalitní noční hluboký spánek. V noci bychom měli naspat v průměru sedm až devět hodin nepřerušovaného spánku, během kterého se zregeneruje nejen tělo, ale také mozek. Jak dlouho spát?

Jídelníček

Zapomínat bychom neměli ani na příjem všech zásadních živin, a to jak těch makro (tedy tuků, sacharidů a bílkovin), tak mikro (vitamíny a minerály). Pokud máte pocit, že během dne nestíháte dodat organismu dostatek kalorií a mikroživin v rámci pestré stravy, vyzkoušet můžete také proteinové shaky z keto diety, práškové náhrady stravy a potravinové doplňky. Ačkoliv by měl pestrý a vyvážený jídelníček představovat naprostý základ stravování, někdy zkrátka není na vaření čas.

Pravidelný pohyb

Fyzicka Aktivita Lepsi Spanek

Když jste unavení, pohyb je pravděpodobně to poslední, na co máte myšlenky. Právě pravidelné cvičení je však jedním z nejefektivnějších nástrojů pro podporu vitality a energie. Během cvičení se nejen krásně protáhnete, ale navíc rozproudíte krev a vyplavíte do těla endorfiny. Příjemným bonusem je také rychlé usnutí bez zbytečného převalování se a počítání oveček.

Jaké jsou příčiny únavy?

Příčin nadměrné únavy může být skutečně mnoho. Zpravidla se jedná o vysokou zátěž a stres v práci, který z nás zkrátka vysává veškerou energii. Příliš nepomáhá ani konzumace velkého množství kávy a kofeinových nápojů a minimální čas na kvalitní, v klidu snězené jídlo.

Únava a vyčerpání se však mohou objevit i v případě, že máte v práci relativní pohodu a klid. Zpravidla se jedná o období podzimu a zimy, kdy spolu se sezónní depresí nastupuje také náhlá únava. Důvod se ukrývá nejen v pochmurném počasí, ale také minimu slunečních paprsků a deficitu vitamínu D. (Nabídka Vitamínu D si můžete prohlédnout zde) Pak zase přichází jarní únava, takže si člověk po zimě moc nepolepší.

Co vám chybí, když jste unavení?

Častá únava však může napovídat i o nedostatku dalších vitamínů a minerálů. Kromě deficitu déčka může za vyčerpáním stát rovněž nedostatek vitamínů B-komplexu (především B12) či vitamínu C. Velice častou příčinou je také nedostatek železa, které přispívá k energetickému metabolismu, či hořčíku, který naopak podporuje normální funkci nervové a svalové soustavy. Pokud si nejste jistí, který z vitamínů a minerálů vám chybí, zajděte na rozbor krve či sáhněte po kvalitním multivitamínu, který obsahuje všechny potřebné látky. 

Jak vyzrát na únavu?

Než se však budeme věnovat vitamínům a minerálům vhodným proti únavě, je třeba zmínit také další způsoby, jak na vyčerpání vyzrát. U většiny z nich budeme muset chtě nechtě změnit náš životní styl. A jak na to?

Vyměňte sedavý životní styl za aktivnější

Pokud pracujete v kanceláři či v jiném sedavém zaměstnání, jistě nám dáte za pravdu – celý den za obrazovkou počítače je často náročnější než hodinka v posilovně. Pokud se tedy po celém dni cítíte úplně vyšťavení, místo do peřin zkuste odpoledne vyrazit na procházku či do fitka. 

Přidejte kalorie a bílkoviny

Pokud si chcete udržet štíhlou linii tím, že se snažíte omezit příjem kalorií, může chronická únava vycházet právě z nedostatečného množství jídla. Nezapomínejte na to, že naše tělo potřebuje pro své fungování dostatek všech živin, a to především bílkovin. Ty můžete přijmout jak například prostřednictvím masa či vajec, tak i i luštěninami.

Jaké vybrat vitamíny a minerály na únavu?

Jak jsme již zmiňovali, hlavní roli hrají v boji proti únavě zejména vitamíny a minerály. Jejich nedostatek totiž vede z dlouhodobého hlediska k narušení celé řady fyziologických procesů, které se v konečném důsledku projeví právě chronickým vyčerpáním, na které nepomáhají ani hodiny spánku. Nejčastěji se setkáme s deficitem vitamínů B, C, D a A. Z minerálů nám často chybí především železo a hořčík.

Teď se však pojďme detailněji podívat na konkrétní vitamíny a doplňky stravy, kterými lze chybějící živiny suplementovat.

Jak rychle doplnit energii?

Výše zmíněné vitamíny a minerály jsou důležité hlavně z dlouhodobého hlediska. Pokud potřebujete rychle doplnit energii, je třeba sáhnout spíše po produktech, které mají okamžitý účinek. A jaké to jsou?

Velice účinný je například MCT olej, tedy tuk se středně dlouhým řetězcem může být součástí zdravé snídaně. Díky jeho formě dochází k rychlejšímu získávání energie. Podobný účinek má i kofein, avšak ten může způsobit problémy se spánkem a celkově narušit spánkový cyklus.

Zejména během tréninku či jiné fyzické námahy sáhněte spíše po dextróze. Ta díky vysokému glykemickému indexu působí téměř okamžitě jako rychlý zdroj energie. Pokud se věnujete výbušným sportům, vyzkoušet můžete i kreatin

Vždy je však třeba myslet hlavně na dlouhodobé hledisko a snažit se nedostatek energie řešit přímo u zdroje.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *