Nejlepší medicinální houby
Patříte mezi nadšené houbaře, kteří každoročně vyrážejí s košíkem do lesa za vidinou lahodné smaženice? Nebo se naopak houbám obloukem vyhýbáte? Ať už se řadíte do kterékoliv skupiny, s přicházející zimou nastal čas vyzkoušet houby, které v českých luzích a hájích pravděpodobně nenajdete – ty medicinální. Tento evergreen čínské medicíny či ajurvédy vám totiž pomůže nejen nakopnout imunitu, ale také vás ochrání před volnými radikály.
Nejznámější medicinální houby (adaptogeny)
Přestože na výsluní se vyhřívá zejména hlíva ústřičná, mezi medicinální houby se řadí opravdu nepřeberné množství druhů nabízející rozmanité účinky. Jaké rozhodně stojí za vyzkoušení?
Reishi
Korunovanou královnou medicinálních hub je bez sebemenších pochyb Reishi, kterou možná znáte pod českých názvem lesklokorka lesklá. Díky svým blahodárným účinkům si vysloužila přezdívku “houba nesmrtelnosti” (což samozřejmě berte s rezervou) a stala se oblíbenou součástí mnoha doplňků stravy a vitamínových komplexů.
Mezi její hlavní udávané účinky patří především podpora přirozené obranyschopnosti, což oceníte právě v období zimy. Zejména osobám s predispozicemi k srdečním onemocněním jistě prospěje také schopností přispívat k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a podporou oběhové soustavy. Některé studie (1) dokonce mluví i jejím potenciálu v oblasti urologických a onkologických potíží, z tohoto hlediska je však potřeba dalších výzkumů.
Polyporus
Zatímco Reishi se těší oblibě i v rámci západní medicíny, polyporus neboli choroš oříš je klíčovou medicinální houbou především v tradiční čínské medicíně. Ta jí připisuje účinky v oblasti antibakteriálních účinků, díky čemuž byla tradičně využívána k ošetřování ran.
Léčitelé tradiční čínské medicíny upozorňují také na její příznivý vliv na močové ústrojí, bohužel odborné vědecké studie v této oblasti stále chybí. Pokud vás tak trápí močové kameny, nezbývá než účinek slibovaný tradiční čínskou medicínou vyzkoušet na vlastní kůži.
Cordyceps
Podobně přehlížená v západní medicíně a naopak oceňovaná v medicíně čínské je také housenice čínská neboli cordyceps. Tato medicinální houba získala svůj název nejen podle vzhledu, který nápadně připomíná housenku, ale také tím, že parazituje na housenkách a larvách. Nemusíte se však bát – pokud housenici zakoupíte ve formě doplňku stravy, s největší pravděpodobností byla vypěstovaná v laboratoři!
Lion’s mane
Svému názvu je věrný také korálovec ježatý, známý především pod svým anglickým názvem Lion’s mane (v překladu lví hříva). Přestože se u nás vyskytuje velice vzácně, s trochou štěstí na ni můžete narazit na kmenech dubů a buků. Našli bychom ji tak především v Číně, kde je používána nejen v kuchyni (chutí údajně připomíná křen), ale také v tradiční medicíně. TCM korálovci připisuje účinky v oblasti trávení a vnitřních orgánů či nervové soustavy. Bohužel stejně jako v případě dalších medicinálních hub však chybí dostatek vědeckých studií, které by tyto účinky 100% potvrzovaly.
Chaga
Rezavec šikmý, známý především pod jménem Chaga, je medicinální houbou rostoucí v Rusku a Číně. Není tak divu, že je nedílnou součástí jak tradiční čínské medicíny, tak lidového ruského léčitelství. Oba tyto léčitelské směry ji využívají při problémech s oslabenou imunitou či k podpoře trávení a trávicího traktu. Pokud se rozhodnete ji pořídit ve formě kvalitního doplňku stravy, počítejte s mírně vyšší cenou – vzhledem k dlouhému vývojovému stádiu je velice obtížné Chagu pěstovat v laboratorních podmínkách, a je tak nutný její sběr v přírodě.
Hlíva ústřičná
I v případě, že jsou pro vás zatím medicinální houby španělskou vesnicí, jste jistě někdy slyšeli o hlívě ústřičné, která se může pochlubit vysokým obsahem vitamínů či betaglukanů. Za její popularitou stojí nejen dlouhý výčet údajných účinků (které stejně jako v případě dalších medicinálních hub bohužel stále nejsou potvrzené legislativu Evropské unie), ale také skutečnost, že na ni lze narazit v českých lesích, zahradách a sadech.
Turkey tail
Hlívě ústřičné se vzhledem i účinky velice podobá také medicinální houba zvaná Turkey tail, respektive outkovka pestrá či coriolus. Tuto chorošovitou houbu bychom našli na pařezech a dalších odumřelých částech dřevin, na kterých parazituje. Přestože se jejím účinkům věnuje poměrně velké množství studií (2), i tentokrát je její prodej tak trochu na štíru s legislativou Evropské unie, a mnoho výrobců ji tak prodává jako veterinární přípravek.
Maitake
Maitake, medicinální houba s poetickou přezdívkou “tančící houba”, rovněž známá pod českým názvem trsnatec lupenitý, je oblíbená nejen pro údajné léčivé účinky, ale také lahodnou chuť. V současné době se výzkumy zabývají především jejím potenciálem v oblasti rakoviny (3), který by mohl vyplývat z vysokého obsahu bioaktivních složek, jako je grifolan, nenasycených mastných kyselin či prekurzoru vitamínu D, ergosterolu.
Shiitake
Pokud patříte mezi milovníky japonské kuchyně, o medicinální houbě shiitake určitě neslyšíte poprvé. Tato dřevokazná houba roste na kmenech spadlých stromů a pro vysoký obsah vitamínů, minerálů či aminokyselin je přezdívaná elixírem života. Pochutnat si na ni můžete ve svém oblíbeném asijském receptu, či zařadit jeden z mnoha doplňků stravy s jejím obsahem, kterých je v současné době k dostání opravdu nepřeberné množství.
Garicus
Že vám název Agaricus nic neříká? Povědomější vám možná bude české jméno této medicinální houby, žampion mandlový, respektive brazilský. Jedná se o jedlou houbu s nasládlou mandlovou chutí, která se přirozeně vyskytuje v Brazílii a jako jedna z mála medicinálních hub neroste na dřevě. Její potenciál v oblasti zdraví se zakládá především na vysokém obsahu polysacharidů, které jsou spojovány s protinádorovými účinky. Ačkoliv výzkum efektivity žampionu brazilského v oblasti léčby a prevence rakoviny je teprve v plenkách, prokázané jsou účinky na lidskou obranyschopnost (4, 5).
Co jsou medicinální houby?
Přestože si medicinální houby, tedy houby s příznivým vlivem na celou řadu tělesných procesů, spojujeme především s tradiční čínskou medicínou, známé byly prastarým kulturám po celém světě. Na jejich využití v léčitelství můžeme narazit například v Rusku, na Blízkém Východě, v Egyptě či třeba Vietnamu a Japonsku. A vzhledem k rostoucí popularitě alternativní medicíny není divu, že se stále častěji objevují také na pultech obchodů se zdravou výživou a bylinkami.
Nabízí se samozřejmě otázka, čím přesně se medicinální houby liší od hub, které každé léto sbíráme v českých luzích a hájích. V prvé řadě se v drtivé většině případů jedná o dřevokazné houby, tedy houby parazitující na dřevinách. Druhým velkým rozdílem je obsah zdraví prospěšných látek, které v obyčejným houbách najdeme v o poznání menší míře.
Jaké jsou výživové benefity hub?
Ať už se rozhodnete zařadit houby do jídelníčku v jakékoliv formě, dodáte tělu doslova vitamínovou bombu. Kromě vitamínů a minerálů však obsahují také další cenné živiny, jako jsou aminokyseliny, beta glukany či antioxidanty.
Antioxidanty
Antioxidanty jsou látky, které dokáží naše buňky ochránit před oxidativním stresem a volnými radikály urychlujícími buněčné stárnutí. Zároveň podporují naši obranyschopnost a imunitní systém, což v období chřipek a nachlazení určitě oceníte.
Beta glukany
Jedním z hlavních důvodů, proč jsou medicinální houby označovány za elixír mládí či nesmrtelnosti, je jejich vysoký obsah beta glukanů. Jedná se přírodní polysacharidy, jimž je připisován blahodárný účinek na imunitní systém a celkovou odolnost organismu.
B komplex
O významu vitamínů B komplexu vás jistě nemusím přesvědčovat; ne nadarmo jsou součástí prakticky všech vitamínových doplňků stravy. Houby jsou bohaté především na riboflavin, niacin a kyselinu pantotenovou (B12, B3 a B5), které přispívají k normálnímu stavu kardiovaskulární soustavy, zdravé pokožce a správné funkci nervového systému.
Měď
Medicinální houby budou skvělou volbou také v případě, že vám v jídelníčku chybí dostatek mědi. Tento minerál je zásadní především z hlediska distribuce kyslíku v těle, nezbytný je však i pro celkové zdraví kostí, svalů a nervů.
Draslík
Neméně zásadním (ale rozhodně ne posledním) minerálem obsaženým v houbách je draslík. Ten je podobně jako měď důležitým prvkem pro správnou funkci nervové soustavy a svalstva, významnou roli hraje také z hlediska srdeční funkce.
Jak dostat medicinální houby do těla?
Vzhledem k tomu, že řada medicinálních hub u nás není v surové formě k dostání, či zkrátka svou podobou neláká k ochutnání, ideální alternativou jsou nejrůznější doplňky stravy. Ty jsou k dostání v mnoha rozmanitých formách.
Pokud je vaší prioritou bezproblémové užívání, doporučuji především formu tablet či kapslí, které stačí zapít vodou jako běžný doplněk stravy. Levnější alternativou pro odvážné jsou pak medicinální houby ve formě prášku, který je třeba rozmíchat ve vodě.
Pokud vám nebude vyhovovat typická chuť samotných hub, vyzkoušet můžete také nejrůznější potraviny s jejich přídavkem, tedy například kávu s výtažky z medicinálních hub. Osobně nedám dopustit na olejové tinktury či kapky, u kterých je však třeba počítat s vyšší cenou. Ať už se však rozhodnete pro jakoukoliv variantu, můžete si být jisti, že se vám organismus odvděčí pevným zdravím a odolnou imunitou!
Zdroje
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
- https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00680667
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5055164/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4531523/
- https://www.researchgate.net/publication/49655671_Does_the_Agaricus_blazei_Murill_Mushroom_Have_Properties_That_Affect_the_Immune_System_An_Integrative_Review