RECENZE: Brýle Barner Dalston

Barner Dalston Recenze Bryle

Modré světlo vyzařující z obrazovek se stále častěji dává do spojitosti s nekvalitním spánkem či dokonce nespavostí. Není proto divu, že kromě nepřeberného množství mobilních aplikací se objevily také brýle, které modré světlo dokáží efektivně blokovat. V dnešní recenzi se proto podíváme na brýle jedné z nejoblíbenější značek brýlí proti modrému světlu, Barner.

Recenze a zkušenosti

Barner Dalston

Pochválit musíme především krásný design a velké množství. Ačkoliv je trochu škoda, že brýle nejsou k dostání ve více velikostech, univerzální rozměr poměrně efektivně vyvažují flexibilní panty. Bonusem je pěkné pouzdro a kvalitní čisticí hadřík z mikrovlákna, který odstraní šmouhy a otisku prstů na skle. 

Co se týká účinků, nejcitelnější je zejména snížení únavy a pálení očí při dlouhodobé práci na počítači. Při pravidelném nošení však zaznamenáte také lepší kvalitu spánku a snazší usínání i po večerním používání elektroniky. 

Výhody proč ANO

  • Krásný design
  • Pociťuji úlevu očím při každodenní práci na PC
  • Součástí balení obal a hadřík

Nevýhody proč NE

  • Málo velikostí

K čemu slouží brýle proti modrému světlu?

Asi každého občas potrápí nespavost či oči unavené po dlouhých hodinách práce na počítači. Oba tyto problémy poměrně efektivně řeší právě brýle proti modrému světlu. Ty díky sklům se speciálním filtrem dokáží zablokovat záření modrého světa, které má hned několik negativních dopadů na naše zdraví.

Hlavním neduhem, které nadměrné vystavení modrému světlu způsobuje, je především blokace zvyšování hladiny spánkového hormonu melatoninu, což má za následek zhoršenou schopnost usínání i sníženou kvalitu spánku. Druhým důvodem, proč bychom se měli zejména ve večerních hodinách modrému světlu vyhýbat, je negativní vliv na náš cirkadiánní rytmus (tedy pravidelné střídání spánku a bdění). 

O značce Barner

Barner je španělská společnost založená dvěma přáteli poté, co se kvůli své práci začali potýkat s negativním vlivem modrého světla na své zdraví. V jejich nabídce nalezneme rozmanité modely brýlí proti modrému světlu nejen různé síly blokace, ale také v různých barevných i designových provedení.

Vlastnosti skel

Asi nejdůležitějších parametrem brýlí proti modrému světlu jsou skla. V případě brýlí Dalston značky Barner jde o vysoce kvalitní organická skla CR-39, která dokáží blokovat až 100% modrého světla pod 410 nm a 45 % modrého světla ve spektru 410 nm až 450 nm. To znamená, že navzdory účinné blokaci brýle nabídnou poměrně vyvážené základní barvy a nijak výrazně nezkreslují vidění. Tyto vlastnosti byly potvrzeny měřením na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity doktorem Mgr. Danielem Frantou, Ph.D., který se ve svém výzkumu zabývá optikou tenkých vrstev a povrchů pevných látek.

Skla doplňuje speciální povrchová úprava, která byla vytvořena pro osoby, které jsou vystavení modrofialovému LED světlu, jako jsou chytré telefony, tablety či televize. Kromě toho jsou skla odolná vůči poškrábání, pochlubit se mohou také antistatickou úpravou a hydrofobními vlastnostmi, díky čemuž se snadno čistí a nejsou tolik náchylné k zamlžování.

Barner Dalston Black Pocitacove Bryle Recenze

Provedení obrouček 

Samotné obroučky jsou vyrobeny ze super lehkého polykarbonátu, díky čemuž váží pouhých dvacet tři gramů. Přestože k dostání je pouze jediná velikost (délka nožičky 135 milimetrů), jsou doplněny speciálními flexibilními panty, které umožní přizpůsobení brýlí každému tvaru obličeje. Ocenit musíme také pogumovaný povrch, díky kterému poskytují lepší přilnavost na uších a nose než brýle z běžných materiálu. Není se tak třeba bát, že by vám kvůli univerzální velikosti brýle padaly či klouzaly z nosu.

Vzhled a balení

Ačkoliv jsou brýle k dostání pouze v jediné velikosti, vybírat můžeme hned mezi několika barevnými provedeními, a to bílou, černou, zelenou, hnědou, světle modrou, světle růžovou a světle žlutou. Součástí balení je navíc pouzdro na brýle z recyklovaného netoxického neoprenu a jemná látka z mikrovlákna pro snadné čištění.

Pozor na správnou péči

Ačkoliv jsou brýle vyrobeny z odolných materiálů, je třeba říci, že pro dlouhou životnost je nutné o ně správně pečovat. Zapomínat bychom neměli zejména na použití vhodné látky pro čištění skel, která nepoškrábe ani jinak neponičí jeho povrch. Vyhnout bychom se měli také čističům na bázi alkoholu nebo s obsahem rozpouštědel – ideální je neutrální pH mýdlo s vlažnou vodou.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *